reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Listopadowe mamy 2023

reklama
To na pierwszej pewnie zleci Tobie glukozę na czczo, zwykłą morfologię, mocz, toxoplazmoze, cytomegalię, może TSH
To przed pierwsza wizyta nie robić? Czekać aż zleci na drugą?
O wiedzę, z czym się ma do czynienia, o zastanowienie, co dalej i albo się przygotować albo terminowac. Wiec tak. Ja wiem z najbliższego otoczenia, jak wyglada oczekiwanie na dziecko z zespołem edwardsa, porod i później te dni w hospicjum. Wiec tak, uwazam, ze każdy ma prawo wyboru.
No jasne, rozumiem. Właśnie o to mi chodziło, bo te badania dla mnie maja właśnie tyle sensu - dają szanse na terminację „póki jeszcze można”. Przygotować się na przyjście na świat chorego dziecka chyba się nie da 😔😔😔 dobrze zrozumiałam, ze test pappa jest bezpłatny?
 
To przed pierwsza wizyta nie robić? Czekać aż zleci na drugą?
Nie chcę odradzać, ani doradzać, ale myślę, że na pierwszej właśnie zleci badania do zrobienia. Jak masz problemy cukrzycowe albo podejrzenie, że może wyjść źle glukoza na czczo, to możesz wyprzedzić lekarza. Ja na moją wizytę będę szła z wczorajszym TSH i ft4 no i z betami. A te kolejne, tzn. glukoza, rock - będę robić dopiero między 1 a 2 wizytą :) cytomegalię mam przebytą więc odpada
 
To przed pierwsza wizyta nie robić? Czekać aż zleci na drugą?

No jasne, rozumiem. Właśnie o to mi chodziło, bo te badania dla mnie maja właśnie tyle sensu - dają szanse na terminację „póki jeszcze można”. Przygotować się na przyjście na świat chorego dziecka chyba się nie da 😔😔😔 dobrze zrozumiałam, ze test pappa jest bezpłatny?
Pappa jest częścią tych pierwszych prenatalnych które w niektórych przypadkach są refundowane. Chyba po 35 roku życia, dla osób po poronieniach, chyba też od lekarza może to zależeć...
Ja płaciłam w pierwszej ciąży bo nie załapałam się na zwolnienia 😉
 
To przed pierwsza wizyta nie robić? Czekać aż zleci na drugą?

No jasne, rozumiem. Właśnie o to mi chodziło, bo te badania dla mnie maja właśnie tyle sensu - dają szanse na terminację „póki jeszcze można”. Przygotować się na przyjście na świat chorego dziecka chyba się nie da 😔😔😔 dobrze zrozumiałam, ze test pappa jest bezpłatny?
To fakt, ale na wiele kobiet działają uspokajająco, często jest tak, ze pappa z krwi daje wysokie ryzyko, którejś z trisomii, obraz usg jest prawidłowy, a test nipt wykluczy ryzyko trisomii i można odetchnąć w ciąży trochę ;)
 
To przed pierwsza wizyta nie robić? Czekać aż zleci na drugą?

No jasne, rozumiem. Właśnie o to mi chodziło, bo te badania dla mnie maja właśnie tyle sensu - dają szanse na terminację „póki jeszcze można”. Przygotować się na przyjście na świat chorego dziecka chyba się nie da 😔😔😔 dobrze zrozumiałam, ze test pappa jest bezpłatny?
Ja bym jednak morfologię i glukozę na czczo zrobiła przed pierwszą wizytą. Koszt tych dwóch badań to jakieś 30 zł, a oboje lekarzy pochwaliło mnie za te wyniki na pierwszej wizycie mówiąc, że to mądre podejście z mojej strony.
Może to staraczkowe podejście na wyrost, ale ja byłam spokojniejsza mając te badania. Tym bardziej, że dzięki morfologii możesz wstępnie ocenić, czy coś niepokojącego dzieje się z krzepliwością. Resztę tych najdroższych, jak toxo, cytomegalia, grupę krwi i inne otrzymam na NFZ za tydzień na wizycie.

Co do prenatalnych- sprawdź, czy u Was w województwie jest jakiś program, bo u nas bodajże od 2019 roku każda kobieta w ciąży (nawet te przed 35. rokiem życia) ma darmowe pappa i USG prenatalne, które wykrywa m.in. przezierność karkową. W innym wypadku takie badanie jest refundowane przez NFZ po 35. roku życia lub w przypadku wystąpienia we wcześniejszych ciążach aberracji chromosomowych, podejrzeniach ciężkich wad genetycznych przekazanych przez któregoś z rodziców.
 
Dzień dobry o 3 😳😱😶‍🌫️
Lonely Gute Nacht GIF by Michelle Porucznik
 
reklama
Do góry