no wlasnie czytalam przed chwila moment...
16 TYDZIEN CIAZY:
Mięśnie dziecka są coraz silniejsze. Za kilka tygodni wreszcie sama poznasz ich moc, gdy pierwszy raz poczujesz nieśmiałe kopniaki w brzuchu... W 16. tygodniu ciąży najintensywniej wzmacniają się jednak mięśnie pleców, co pozwala dziecku cały czas systematycznie prostować sylwetkę.Główka dziecka może budzić zachwyt – twarz zdobią już
oprawione rzęsami i brwiami oczy, a uszy tkwią na właściwym miejscu. Co więcej, oczy już funkcjonują! Wykonują niewielkie ruchy w lewo i w prawo, potrafią nawet wychwycić nieco światła, które przeziera przez powłoki brzuszne. Powieki maleństwa są jednak jeszcze cały czas zamknięte.
W 16. tygodniu ciąży trwa intensywny
rozwój mięśni twarzy dziecka – maluch ćwiczy je bardzo intensywnie, robiąc różne minki – otwiera usta, marszczy się itp.
Uszy dziecka już świetnie działają – Twoje dziecko słyszy cię, kiedy się śmiejesz, śpiewasz pod prysznicem, a także... gdy się kłócisz z jego tatą. Jednak nie tylko to – czy wiesz, że dzieci, którym puszczano określoną melodię, gdy były w łonie mamy, rozpoznają ją także po urodzeniu?
Dziecko staje się do tego stopnia wrażliwe na dotyk, że potrafi... zapiszczeć, jeśli uderzysz się w brzuch! Oczywiście, na zewnątrz nie da się usłyszeć żadnego odgłosu.
W brzuchu mamy jest tak samo głośno jak w typowym mieszkaniu (50 - 60 decybeli) i to pod warunkiem, że akurat nic nie mówisz i nie włączasz miksera. Czy to źle? Absolutnie nie! Dzięki docierającym do brzucha dźwiękom twój malec może się rozwijać i zbierać różnorodne doświadczenia.
Jakie dźwięki docierają do dziecka w brzuchu?
Do maluszka najszybciej i najwyraźniej docierają
dźwięki z ciała mamy: bicie serca, szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy z żołądka i jelit itd. Maluch odbiera je za pomocą słuchu i... przez skórę, bo
płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, które są odbierane przez odpowiednie receptory na skórze. Z czasem malec słyszy zaczyna słyszeć także stłumione i zniekształcone
odgłosy spoza brzucha. Najlepiej oczywiście słyszy
głos mamy, ale także inne dźwięki, np. szczekanie psa, muzykę, itd.