reklama
Iwon
Lipcowe Mamy '05
- Dołączył(a)
- 7 Marzec 2005
- Postów
- 7 810
Owszem Asiołku i ja też o tym czytałam. Ale niektórzy mylnie sprowadzają spanie na brzuszku do SIDS, a to nieprawda. Układanie w tej pozycji może być czynnikiem ryzyka, ale ta nieodkryta problematyka SIDS jest o wiele obszerniejsza i bezdech może się wydarzyć w każdej pozycji, a nawet w okresie czuwania dziecka. Mnie na przykład przerażają bardziej inne niebezpieczeństwa, dotyczące mojego dziecka, ale są mamusie, które najbardziej boją się właśnie tego i tak, jak pisałam Tusi, powinny rzeczywiście wyeliminować spanie na brzusiu, bo nie jest to warte ich lęku i obawy o maleństwo.Asiołek pisze:Zagrożenie bezdechem
Małe dzieci są najbardziej narażone na wystąpienie sytuacji zatrzymania oddechu. Przyczyną tego może być np. zachłyśnięcie, przypadkowe nakrycie głowy kocykiem czy infekcja dróg oddechowych. U każdego dziecka mogą też wystąpić okresy bezdechu o bliżej nieustalonej przyczynie. Dłużej trwające bezdechy stanowią zagrożenie dla życia dziecka, a w niektórych przypadkach prowadzić mogą do tzw. "śmierci łóżeczkowej" (SIDS).
Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt (SIDS).
Zespołem Nagłego Zgonu Niemowląt określa się przypadek śmierci małego dziecka (poniżej pierwszego roku życia), które uważane było przez rodziców i lekarzy za całkiem zdrowe. SIDS to w krajach wysoko rozwiniętych jedna z głównych przyczyn zgonów wśród niemowląt. Pojawia się nagle i bez sygnałów ostrzegawczych, zwykle w czasie snu. Najczęściej dotyka dzieci między 2 a 6 miesiącem życia, później występuje coraz rzadziej, a po upływie roku ryzyko jego wystąpienia praktycznie zanika. Jak dotąd nie ustalono przyczyny występowania tego zespołu.
Określono natomiast czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia "śmierci łóżeczkowej". Są to między innymi:
- układanie dziecka do snu na brzuszku,
- przegrzewanie dziecka,
- palenie w czasie ciąży i w obecności dziecka,
- stosowanie używek w czasie ciąży,
- młody wiek matki (poniżej 20 roku życia),
- niewłaściwy przebieg porodu,
- niska masa urodzeniowa dziecka,
- wcześniejsze napady bezdechu lub sinicy bez wyraźnej przyczyny,
- przypadki SIDS u rodzeństwa.
reklama
Podobne tematy
- Odpowiedzi
- 2
- Wyświetleń
- 3 tys
Podziel się: