reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwietniówki kulinarnie!!!

ojjj ja pączków też nierobiłam ale nie zamierzam bo moja babcia robi...jak podpytam ją o przepis to dodam.

ja za to z moim mężem jesteśmy rodzinnymi ekspertami od faworków ale robiliśmy już z 5razy podczas tego karnawału w ilościach hurtowych (na wszelkie imprezy rodzinne) i powiedziałam że w tym roku już koniec!!! :D ale zjeść to bym zjadła.....mniam albo pączki takie domowe :p palce lizać
 
reklama
PĄCZKI Z GOTOWANYCH ZIEMNIAKÓW

1 KG ZIEMNIAKÓW-ugotować,przepuścić przez przez praskę;
-na gorące ziemniaki-rozkruszyć 10 DAG DROŻDŻY I 20 DAG MASŁA;odstawić na 10 min.Wszystko wymieszać na jednolitą masę (zrobi się jak piure czy pire-jak kto woli;-))

Gdy masa będzie zimna-dać 1 KG MĄKI,SZCZYPTĘ SOLI, 3 ŁYŻKI SPIRYTUSU I wyrobić ręką.
Na koniec ubić 4 JAJA Z 3/4 SZKL.CUKRU PUDRU I dodać do ciasta.

Reszta-jak w klasycznych pączkach-nakładać marmoladę,zlepić i pozostawić zlepieniem do dołu na jakieś 15 min.-żeby wyrosło jeszcze.No i usmażyć-ja na gorącym oleju.

Robię je co roku,są pyszne:)) a,z połowy składników wystarczy-mnie wychodziło ok.25 pączków
 
A ja sie pochwalę co wczoraj gotowałam :)
Wymyśliłam to na podstawie chłopskiego garnka winiary :)


GARNEK CHŁOPA

Składniki:
50 dag ziemniaków
45 dag kiełbasy 9ja użyłam podwawelskiej)
60 dag białej kapusty
2 małe marchewki
2 papryki
20 dag pieczarek
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku

Przyprawy:
Po 0,5 łyżeczki majeranku, bazylii i oregano
1,5 łyżeczki słodkiej papryki
1 łyżka ketchupu
1 listek laurowy
3 ziarenka ziela angielskiego
600-700 ml bulionu (np. warzywny knorr z kostki)
Sól, pieprz i papryka ostra do smaku

Przygotowanie:
Cebulę siekamy w kostkę i podsmażamy z posiekanym czosnkiem na niewielkiej ilości oleju, dodajemy kiełbasę pokrojoną w półksiężyce wrzucamy liść laurowy i ziele angielskie.
Smażymy aż kiełbasa lekko się zrumieni, dorzucamy pokrojona w kostkę paprykę i dalej smażymy przez kilka minut, następnie dodajemy pieczarki i smażymy ok. 1 min. Dorzucamy marchewkę i ziemniaki pokrojone w kostkę i poszatkowaną kapustę, mieszamy dokładnie.
Do gorącego bulionu wrzucamy przyprawy, mieszamy i wlewamy to do potrawy, tak żeby prawie wszystko przykryło. Dusimy pod przykryciem prze ok. 20-30 min. Do czasu miękkości marchewki i ziemniaków, od czasu do czasu mieszając i gotowe.
SMACZNEGO !
 
Jak ktoś lubi mielone mięso to proponuje fajny inny przepis z niego ;-)
0,5 kg mielonego - doprawić według własnego gustu tylko bez cebulki następnie formować malutkie kuleczki i usmażyć je .
1 kg pieczarek usmażyć z cebulką.Dodać do pieczarek 2 papryki ( czerwone) pokrojone w kostkę i próżyć.Do mielonego dodać te pieczarki ( bez tłuszczu )
dodać ketchup do smaku tak na oko ja wyciskam z pudełka. smacznego dobre jest na ciepło ale na zimno też ;-)
 
reklama
FAWORKI
2 szklanki mąki (potem dosypać w zależności od konsystencji ciasta...nie może być zbyt "kleiste"
6 żółtek
3/4 szklanki śmietany (gęstej)
1 łyżeczka octu
sól do smaku
cukier puder do posypania
tłuszcz do smażenia

Do mąki dodać sól , żółtka , ocet , śmietanę i zagnieść ciasto . Ciasto zbijać wałkiem przez kilka minut ,następnie bardzo cienko rozwałkować . Powycinać ciasto i zrobić faworki następnie zozgrzać olej w garnku , smażyć na głębokim tłuszczu z obu stron . Oczywiśćie posypać cukrem pudrem (ja mieszam cukier puder z jedną saszetką cukru waniliowego wtedy ma cudowny zapach i smak :)

Bardzo ważne!!!! jak najdłużej wygnieść ciasto i rozbijać wałkiem wtedy będą bardziej kruche i delikatne :D w tym powinien pomóc mąż w naszym przypadku bo potrzeba sporo wysiłku...ale doskonały spoób na rozładowanie emocji :D 10-15min uderzania wałkiem w ciasto :D
 
Do góry