reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Kwietniówki 2010!!!

No wróciłam już po zakupach:)kupiłam parę świeżych soczystych owoców może po nich nie będę miała zgagi bo po sokach strasznie mnie męczy:(A widzę że temat bliźniaków:)to powiem wam kwietnióweczki że moja znajoma dopiero w czwartym miesiącu się dowiedziała że będą bliźniaki a wcześniej jedno dzieciątko sprytnie się ukryło:)też trochę mam stracha bo u mnie i męża są bliźnięta...na dodatek będę co chwilę chodzić na coombsa bo mamy z mężem niezgodność krwi..
 
reklama
to widze ze ten kwiecien jakis blizniaczkowaty... ja jestem po clo i mialam 2 piekne pecherzyki wiec wcale bym sie nie zdziwila jakby blizniaki byly :-):-) dowiem sie 2 wrzesnia... a na 100% to moze w pazdzierniku na pierwszym usg... :confused::confused::confused:
troche sie boje i nie chce sie nakrecac.. jedna dziewczyna z marcoweczek byla w ciazy z blizniakami tylko ze jeden dzieciaczek ,,wciagnal'' drugiego i zostal jej tylko jeden... ona tez sie wkrecila... cieszyla bardzo ze blizniaki a teraz placze bo juz byla nastawiona ze 2 bedzie... calej rodzince powiedziala o blizniakach a tu takie cos :-:)-:)-( smutne...

a tutaj cos dla mamusiek.. film-w lonie matki... przedstawia co zachodzi w naszym organizmie od poczecia do porodu... siwetny filmik... bardzo polecam...
clipser - W Łonie Matki - National Geographic (1)
 
A mnie z tabelki wychodzi dziewczynka, w sumie chyba bym chciała, ale mam wywróżone przez rodzinną tarocistkę, że będę miała parkę, a jej dotychczasowe różne przepowiednie się sprawdzały.

Amorek gratuluję podwójnego szczęścia.
 
No wróciłam już po zakupach:)kupiłam parę świeżych soczystych owoców może po nich nie będę miała zgagi bo po sokach strasznie mnie męczy:(A widzę że temat bliźniaków:)to powiem wam kwietnióweczki że moja znajoma dopiero w czwartym miesiącu się dowiedziała że będą bliźniaki a wcześniej jedno dzieciątko sprytnie się ukryło:)też trochę mam stracha bo u mnie i męża są bliźnięta...na dodatek będę co chwilę chodzić na coombsa bo mamy z mężem niezgodność krwi..

U nas tez jest bardzo prawdopodobny konflikt, bo ja mam rh-, co to jest coombs?
 
Coombs to badanie na przeciwciała czy nasz organizm matek nie wytwarza jakiś przeciwciał na płód jeszcze dokładniej się dowiem na kolejnej wizycie 10.09 albo przeszukam w necie,po porodach dostałam zastrzyk immunoglobinę ja mam grupę 0 Rh- a mąż A Rh +.

no i udało mi się wkleić suwaczki a dziś z M mamy 8 latek:)
 
Każda kobieta ciężarna powinna mieć oznaczony przed 12 tygodniem ciąży poziom przeciwciał przeciwerytrocytarnych oraz grupę krwi i czynnik Rh jeżeli nie miała wykonanych tych oznaczeń przez ciążą. Kobiety Rh ujemne oraz z brakiem przeciwciał przeciwerytrocytowych powinny mieć wykonane ponowne badanie w 28 tygodniu ciąży w celu stwierdzenia czy nie doszło w trakcie jej trwania do serokonwersji czyli pojawienia się przeciwciał.
Kobiety Rh ujemne u których stwierdzono przeciwciała przeciwerytrocytowe powinny mieć wykonane ponowne badania w 28, 32 i 36 tygodniu w celu określenia swoistości przeciwciał i ich miana czyli poziomu oraz powinny mieć co 2-3 tygodnie wykonywanie badanie USG w celu poszukiwania cech rozwijającego się konfliktu serologicznego. Badanie USG ocenia wielkość łożyska i płodu, obrzęki i przesięki do jam płodu oraz żywotność płodu.
Podstawowym wskazaniem do wykonania diagnostyki wewnątrzmacicznej jest stwierdzenie miana przeciwciał anty Rh> 1/16 w pośrednim teście antyglobulinowym (PTA) lub powyżej 1/64 w teście papainowym. Amniocentezę (nakłucie jamy owodniowej) wykonuje się również jeżeli mimo prawidłowego miana przeciwciał stwierdza się w badaniu USG ewidentne objawy konfliktu serologicznego oraz u kobiet, u których w poprzednich ciążach rozwinął się konflikt serologiczny.
Amniocentezę wykonuje się zwykle w 30-32 tygodniu ciąży. W pobranym płynie owodniowym bada się:

  • Stosunek lecytyny do sfingomielin (L/S)
  • Obecność krwinek płodu (test Kleihauera)
  • Obecność bilirubiny metodą spektrofotometryczną ( ocena gęstości optycznej płynu owodniowego mierzona dla fali 450 nm). Uzyskane wyniki dobrze informują o stani płodu i immunizajcji oraz doją wskazówki dotyczące dalszego leczenia
U niektórych kobiet obecnie pod kontrolą USG wykonuje się nakłucie żyły pępowinowej biegnącej w sznurze pępowinowym (kordocenteza). Za pomocą tego badania ocenia się grupę krwi płodu i czynnik RH, oraz poprzez bezpośredni test antyglobulinowy (BTA, bezpośredni odczyn Coombs'a) stwierdza się czy są krwinki płodu są opłaszczane i niszczone przez przeciwciała matki. Dodatkowo wykonuje się morfologię krwi co jest miernikiem stopnia uszkodzenia erytrocytów w krążeniu płodowym.
Leczenie
Leczenie choroby hemolitycznej noworodka z konfliktu serologicznego ma na celu:

  • usunięcie wolnych przeciwciał i przeciwciał związanych z erytrocytami
  • usunięcie nadmiaru bilirubiny
  • podanie erytrocytów niewrażliwych na przeciwciała i osocza nie zawierającego przeciwciał przeciwko erytrocytom noworodka za pomocą transfuzji wymiennej do żyły pępowinowej
  • unormowanie parametrów hematologicznych
Profilaktyka
Zapobieganie konfliktowi serologicznemu polega na podaniu matce Rh ujemnej, która nosiła płód Rh dodatni po każdej ciąży immunoglobuliny anty D w ilości 150-300 mikrogramów jednorazowo domięśniowo w pierwszej dobie po porodzie, poronieniu, amniopunkcji oraz innych zabiegach diagnostyki prenatalnej nie później jednak niż 72 godziny. Profilaktyka taka jes skuteczna w około 97%.
Podanie immunoglobuliny anty D chroni płód tylko w następnej ciąży. W pierwszej ciąży ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego wynosi 1% a do immunizacji matki wystarczy tylko 0,05-0,1 ml krwinek płodu, które przedostaną się do krwi matki. W przypadku krwawienia płodowo-matczynnego 0,1-5ml ryzyko wystąpienia konfliktu wynosi od 3-65%.
Konflikt serologiczny w układzie grup głównych ABO
Częstość występowania niezgodności serologicznej stwierdza się u około 20-25 % ciąż, natomiast do konfliktu serologicznego dochodzi w około 10% tych ciąż i dotyczy on głównie układu 0-A1 (matka - dziecko). Do konfliktu może dojść już w pierwszej ciąży.
Do niezgodności serologicznej dochodzi w następujących sytuacjach:
Grupa matki Grupa noworodka 0 (przeciwciała anty A, anty B) A B A (przeciwciała anty B) B AB B (przeciwciała anty A) A AB AB (brak przeciwciał) Konfliktu nie ma Naturalne przeciwciała anty A i anty B należą do klasy IgM i nie przechodzą przez łożysko a więc nie mogą spowodować rozwoju choroby hemolitycznej. Natomiast u około 10% kobiet stwierdza się przeciwciała anty A i anty B klasy IgG, które mogą przechodzić przez łożysko i to one są odpowiedzialne za objawy konfliktu serologicznego.
Objawy
Objawy choroby hemolitycznej u płodu w konflikcie serologicznym są bardzo słabo nasilone, gdyż do pełnego ukształtowania antygenów A1 na krwinkach płodu dochodzi na krótko przed porodem. U noworodka głównymi objawami konfliktu serologicznego grup głównych jest wzrost stężenia bilirubiny wolnej już w 1 lub 2 dobie życia oraz narastająca nawet do 3 miesięcy niedokrwistość. Bardzo rzadko dochodzi do obrzęku uogólnionego a powiększenie wątroby i śledziony nie występuje.
Rozpoznanie
Diagnostyki konfliktu serologicznego nie prowadzi się w czasie ciąży. Po urodzeniu u dziecko bezpośredni odczyn Coombsa zwykle jest ujemny, natomiast pośredni odczyn Coombsa może być dodatni. Morfologia krwi z rozmazem wskazuje na obecność mikrosferocytów, nieznaczne obniżenie ilości erytrocytów oraz zwiększenie ilości retikulocytów powyżej 10%.
Postępowanie w konflikcie grup głównych polega na leczeniu podwyższonego poziomu bilirubiny (hipebilirubinemia) naświetlaniem lampami, podawaniem albumin oraz w rzadkich przypadkach transfuzji krwi.
 
dziewczyny ja mam do was takie pytanko,bola was czasami plecy tak na dole w sumie to moze nie bola ale je czasem odczuwam i sie zastanawiam,czy wy tez tak macie?,a film suuper:)tylko nie zdazylam popatrzec do konca bo obiecalam M placek po wegiersku,a mi juz czas ucieka
 
reklama
mycha ale dokladnie opisalas!! ja mam tez B rh- ale mam fuksa bo maz ma identyczna grupe, oboje mielismy na to dowod juz na poczatku ciazy bo bylismy dawcami krwi wiec mielismy zaswiadcznia
Krysia tez ma Brh- wiec 2 dzidzia bedzie albo Brh- albo 0rh- tak czy siak konfliktu nie bedzie, takze zanim zaczniecie sie martwic wyslijcie meza na badanie krwi :-)
 
Do góry