reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwiecień 2009

ja też musiałam zwracac uwage na swoją wage i to bez ciązy - szybko tyje i żeby zachowac ładną sylwetkę po prostu cwiczyłam, teraz na początku schudłam ale to przez wymioty poranne i pzrez to że po 19 naparwde nie jem- czasami jakąs bułkę czy sledzie (je o 2 w nocy lubie...) ale sama widzę że ciałko mi sie już zmienia, piersi 2 rozmiary - brzusio zaokrąglony juz widac z bluzki jak nic...
Frezja to że chcesz ładnie wyglądac i nie utyc za duzo to normalne ja tez łapie takie schizy, że bede gruba itp.ale z drugiej strony ciąża trwa 9 miesięcy my juz jestesmy w 4 czy 5 miesiacu to zostało juz mało nam :)ja staram sie jesc lekkie rzeczy dużo chodzę z psiakiem na spacey, co sobie pofolguje to pyszne obiadki...sniadanie jem lekkie zupe mleczną czy tosty z serem a po tym lece pochodzic z psem- bo nawet sie czuje lepiej, a kolacja to owoce kanapeczka, ostatnio wcinałam sorbet mniam tak miałam ochote na lody a sorbet ma mniej kalorii - więc zawsze mozna sobie podjesc a zarazem zaoszczedzic na kaloriach... i staram sie jesc 5 razy dziennie malutko niz 3 dużo, trzymam kciuki za nas wszystkie :-) żebysmy po ciąży były laski piękne cudne hihihi:-)
 
reklama
O widzę ze nie tylko ja tyję:) Mam do was pytanie jaka jest bezpieczna porcja kaloryczna na dzien dla kobiety w ciazy? Jestem w 4 miesiacu nigdy nie byłam szczuputka ale teraz czuje sie jak jakas beczka. Jem wszysctko na co mam ochote ( nie mam czestych i wygórowanych zachcianek). Chciałabym nie utyć tak bardzo w ciazy zna moze ktoś jakas bezpieczna dawke kaloryczną dla kobiet w tym stanie, albo dietę lub cwiczenia ?
 
Ostatnia edycja:
Racjonalne odżywianie ciężarnej jest jednym z podstawowych warunków jej zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu i dlatego właściwe pokrycie zapotrzebowania kalorycznego ma duże znaczenie. Na ogół w pierwszej połowie ciąży dobowe zapotrzebowanie kaloryczne kobiety ciężarnej zwiększa się o 100—150 kalorii (419—628 kJ), zaś w drugiej połowie ciąży o 300—400 kalorii (1256—1675 kJ). Warto również przypomnieć, że średnie zapotrzebowanie na kalorie dla kobiet wynosi 2600— 2800 (10 886—11 723 kJ), a przyjmując poprawkę dla ciąży: w pierwszej Jej połowie kobieta powinna otrzymywać 2700—2950 (12 142—13 398 kJ), zaś w drugiej połowie 2900—3200 kalorii (12 142—13 398 kJ). Wymienione wartości podaje się w obecnym piśmiennictwie jako wystarczające dla kobiet mających lekką pracę, będących w okresie pełnej dojrzałości. U kobiet poniżej dwudziestego roku życia, a więc będących nadal w okresie wzrostu, jak również u kobiet ciężko fizycznie pracujących, za prawidłowe przyjęte są dzienne dawki żywnościowe o wartości 4000 kalorii (16 747 kJ).

Wiadomo, że w przebiegu ciąży mogą wystąpić zmiany w procesach wchłaniania i przemiany materii, czasem powodujące gwałtowny wzrost ciężaru ciała. Duże więc znaczenie ma właściwy skład pokarmów, jak i pokrycie zapotrzebowania kalorycznego (energetycznego). Ważne jest dostarczenie ustrojowi wysokowartościoWego białka, gdyż zapotrzebowanie na nie w ciąży wzrasta u kobiet młodych o 100%, a u kobiet dojrzałych o 50%. Połowa podanego białka powinna być pochodzenia zwierzęcego (1,5—2 g na 1 kg ciężaru ciała dziennie). Racjonalne sto sowanie białka chroni ciężarną między innymi przed niedokrwistością.

Jeśli chodzi o przyjmowanie tłuszczów, to wiadomo, że większość kobiet w ciąży spożywa je niechętnie, co jest bardzo korzystne, gdyż nadmiar tłuszczu jest szkodliwy. Spożycie tłuszczu podczas ciąży powinien no wynosić 1,0 g na 1 kg ciężaru ciała.
Biorąc pod uwagę, że tłuszcze zwierzęce są nośnikami witamin A i D a roślinne — witaminy E, zaleca się spożywać obydwa rodzaje tłuszczów.
W skład pożywienia wchodzą również węglowodany. Za dobową dawkę dla ciężarnej przyjmuje się około 500 g węglowodanów.
Należy jeszcze wspomnieć o witaminach i niektórych związkacł mineralnych, jak wapń i fosfor. Na ogół, aby zaspokoić zapotrzebowanie płodu na te pierwiastki, wystarcza spożycie przez ciężarną V2 litra mleks dziennie.

Ważnym i koniecznym składnikiem jest również żelazo, którego źródłetł w pożywieniu są: mięso, ryby, pokarmy roślinne, jajka itp. Z witamin podaje się witaminę A, B, C, a w drugiej połowie ciąży — witamina A + D .
Należy jeszcze wspomnieć, że na wywiązanie się zatrucia ciążowegc może mieć wpływ nadmiar soli kuchennej oraz niedobór białek. Możliwość ta jest oczywiście dyskusyjna.


takie cosik znalazłam wydaje sie sensowne
 
ja jem tyle, ze napewno przekracza to dzienne zapotrzebowanie kalorii.. takze nawet ich nie licze, bo bym sie przerazila:-D hi hi zreszta powiem szczerze to nigdy tego nie robilam, bo nie musialam.. wszyscy zawsze mi mowili, ze ja raczej mam niedowage i pewnie nic nie jem.. takze teraz jak zaczynam sie robic wieksza i trudniej mi sie poruszac to jest dla mnie lekkim szokiem.. ja narazie nic nie przytylam i wsumie troche sie tym martwie, ale to pewnie przez te wymioty naokraglo..
 
Witam!!

Od wczoraj odpoczywałam w domku i bule mi przeszły i dobrze sie czuje ale jutro juz ide do lekarza i wszystkiego się dowiem może już będę znała płeć:-) fajnie by było:tak:

teraz jestem już po dłuższym spacerku i troszke mnie głowa boli bo doś tak wiało i pewnie dlatego.

A jeżeli chodzi o tycie to ja narazie przytyłam 3,5 kg i brzuszek już mi widać wkońcu:-D a za tydzien zacznie mi sie już 5 mc

pozdrawiam serdecznie jak sie jutro dowiem płec to zaraz napisze, ale wizyte ma dopiero o 22.00:baffled:
 
witam kwietnioweczki
rzadko u was bywam, ale to nie ze zlej woli. Czasu i sil braknie
Ja to brzuchal mam juz konkretny :-D, Zdarzylo sie ze ktos sie mnie zapytal to ile ci tam zostalo 2-3 miesiace he he :dry:
no nic, w poprzedniej ciazy (termin mialam na 16.kwiecien) juz w grudniu mowili mi ocho pani to juz zaraz bedzie rodzic, wiec najwyrazniej taka moja uroda.
Niemniej, ostatnio ogladalam DDTVN i tam sie wypowiadala chyba dietetycza, ze to dodatkowe zapotrzebowanie kaloryczne ciezarnej w drugiej polowie ciazy to jest tak naprawde... uwaga.....jedna kanapka!
ja staram sie jesc duzo owocow, jesc czesto a malo. Narazie mi przybylo 2 kg (okolo) wiec niby nie jest zle, ale ja jeszcze przed ostatnia ciaza miala troszke tluszczyku, a przed ta ciaza zeszlam powiedzmy do wagi z przed tamtej . W kazdym razie i tak czuje sie jak slon

Didi a ty jeszcze wymiotujesz? Bo mi juz minelo.
Gabi zgadzam sie, jak sie trzeba bedzie obrobic z dwojka to zrzucimy nadwage w mignieciu :-):tak:

pozdrawiam reszte zalogi.
 
reklama
ja poki co + 4, ale nie sadze zebym przytyla az 15....wydaje mi sie ze jeszcze jakies 5-6 i koniec, obyyy :D
:happy2: też w poprzedniej tak miałam - pod koniec to jednak szybko waga leci i to nie z tycia, lecz organizm często zatrzymuje wodę, lekko puchnie i w tym cały problem - to jednak b. szybko schodzi po porodzie:happy2:

koleżanka ostatnio rodziła i wydawało jej się że ma ok +19 a jak ją zważyli na porodówce to miała .....+25 - a to szczuplutka dziewczyna i po 1 ciąży super szybko wrócia do formy:happy2:
 
Do góry