reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwiecień 2009

reklama
2hg5vua.jpg



Wszystkiego co najlepsze dla Jubilatek i Solenizantek!!!
 
Widzę,że niektóre mamuśki zastanawiają sie nad usg genety. Więc ponownie to wkleje


USG "genetyczne" płodu - są to badania wykonywane w dwóch okresach ciąży między 11 a 13 tygodniem + 6 dni oraz między 18 a 23 tygodniem ciąży. Celem tych badań jest nie tylko wykluczenie wad rozwojowych płodu, ale przede wszystkim określenie tzw. ryzyka wystąpienia wady genetycznej u płodu np. zespołu Downa w oparciu o tzw. ultrasonograficzne markery wad genetycznych.
Zaobserwowano, że wady genetyczne u płodów wiążą się z pewnymi powtarzalnymi, uchwytnymi w badaniu ultrasonograficznym odmiennościami w stosunku do zdrowych płodów. Pierwszym tego typu markerem, dodanym do badań przesiewowych w 1992r. była tzw. przezierność karkowa (nuchal translucency NT). Efekt przezierności karkowej spowodowany jest przejściowym nagromadzeniem się płynu pod skórą szyi płodu, najlepiej obserwowanym w badaniu ultrasonograficznym między 10 a 14 tygodniem ciąży, gdy długość ciemieniowo - siedzeniowa płodu CRL waha się od 45 mm do 84 mm. Nieprawidłowe wartości tego parametru sugerują możliwość wystąpienia wad genetycznych u płodu. Pamiętać jednak należy, że nie ma żadnych ściśle określonych norm dla przezierności karkowej NT, gdyż jest ona uzależniona od wielkości płodu. Dopiero uwzględniając oba parametry tj. wielkość płodu CRL i pomiar przezierności karkowej NT oraz wiek matki można wyliczyć ryzyko wystąpienia wady genetycznej u płodu. Wartość ryzyka zespołu Downa uważa się za podwyższoną, jeżeli wynosi ona powyżej 1/300.
usg_genetyczne.jpg

Pomiar przezierności karkowej Ryzyko wystąpienia zespołu Downa w zależności od wieku matki:
wiek matki
12 tydzień ciąży
w terminie porodu
20​
1/ 1068​
1/ 1527​
25​
1/ 946​
1/ 1352​
30​
1/ 626​
1/ 895​
32​
1/ 461​
1/ 659​
34​
1/ 312​
1/ 446​
35​
1/ 249​
1/ 356​
36​
1/ 196​
1/ 280​
38​
1/ 117​
1/ 167​
40​
1/ 68​
1/ 97​
42​
1/ 38​
1/ 55​
Mimo, że nie ma ściśle określonych norm przezierności karkowej NT, każdy wynik powyżej 2,5 mm należy traktować jako nieprawidłowy, wymagający rozszerzenia diagnostyki.
W 1998 r. jako kolejny marker ustalono ocenę fali przepływu w przewodzie żylnym DV. Przewód żylny jest szczególnym naczyniem, prowadzącym utlenowaną krew z żyły pępowinowej płodu, tak aby mogła ominąć sinusoidy wątroby i dostarczyć jak najwięcej tlenu do mózgu i górnej połowy ciała płodu. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży u około 90% płodów z wadami genetycznymi przepływ w przewodzie żylnym jest nieprawidłowy. Badanie to jest szczególnie przydatne w przypadku stwierdzenie zwiększenia przezierności karkowej NT.
W 2001 r. kolejnym markerem stał się pomiar kości nosowej - nasal bone NB u płodu. Ocena profilu płodu umożliwia stwierdzenie niedorozwoju kości nosowej u płodu. U płodów z wadami genetycznymi np. z zespołem Downa nie rozwija się kość nosowa, stąd płaski profil płodu. Marker ten przydatny jest w badaniu USG w drugim trymestrze ciąży.
W 2005 r. do markerów wad genetycznych włączono nieprawidłowy przepływ przez zastawkę trójdzielną TV. Zastawka trójdzielna znajduje się między prawym przedsionkiem a prawą komorą serca. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży u 65% płodów z wadami genetycznymi występuje nieprawidłowość przepływu polegająca na niedomykalności zastawki trójdzielnej.
W trakcie badania ultrasonograficznego poza oceną wspomnianych powyżej tzw. markerów wad genetycznych należy szczegółowo ocenić anatomię płodu to jest czaszkę, jej kształt, sierp mózgu, sploty naczyniówkowe komór bocznych. Należy ocenić ściany powłok brzusznych, żołądek, lokalizację serca, jego budowę i czynność, pęcherz moczowy płodu, kręgosłup, kończyny górne i dolne, ocenić kosmówkę.

Badanie USG około 20 tygodnia ciąży (18 - 23 tydzień) Jest to najlepszy okres ciąży, który umożliwia wykrycie lub wykluczenie wad rozwojowych u płodu takich jak rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady serca. W trakcie badania dokładnej ocenie powinien być poddany:
mózg i rdzeń kręgowy kręgosłup i kończyny płodu - kości długie twarz płodu - ocena kości nosowej NB - jako markera wady genetycznej narządy jamy brzusznej (ołądek, jelita, nerki, pęcherz moczowy) ciągłość powłok jamy brzusznej przyczep brzuszny i łożyskowy pępowiny lokalizacja łożyska ilość wód płodowych płeć dziecka (ocena zewnętrznych narządów płciowych)
Za pomocą tego badania możliwe jest wykrycie około 95% wad rozwojowych u dziecka





Ja mam to badanie dokładnie za tydzień i jeszcze sie nie denerwuje:-D Myślę, ze warto je zrobić przynajmniej jeden raz. W czwartek mam wizytę u swojego gina i będe wiedziała z grubsza co i jak:-)


BUZIAKI DLA JUBILATEK



Zakład Diagnostyki
i Profilaktyki Wad Wrodzonych
Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki"
i Uniwersytetu Medycznego
czytaj...

czytaj...
SZCZEPIENIA PRZECIW HPV Profilaktyka raka szyjki macicyczytaj...

Vademecum zdrowia kobiety - ginekologia i położnictwoczytaj...

dol_lewo.gif

Odwiedzono n
as 635333.






 
Hej,Wszystkiego naj naj Naomi !!!
Ania,byłam na usg genetycznym w szpitalu wojewódzkim,robił mi dr Hoppe (chodzę do niego prywatnie).
Bardzo dokładne badanie(j.w.),mam płytkę z filmem.Wszystko jest w porządku,jak na ten etap ciąży oczywiście.
Kiepski dzień mam dziś (ale nowość),dziecko nie chce do przedszkola i w ogóle.Pozdrawiam.Paaaaaaa.
 
Dziewczyny i dziewczynki wszystkiego naj naj naj!

Mi po usg w 11 tyg. za wiele nie powiedziano, dzidizuś ok, serducho bije, 4,4 cm itd. Pobrano mi krew.

W 15 tyg. mam badanie dotyczące Downa, które nazywa się Downs screen, myślę, ze jest to badanie krwi.

W 20 tyg. mam usg (anatomy scan).

Czyli, żadne z tych badań nie jest usg genetycznym? Na to mi wygląda:baffled:
 
Hello :-)

A skoro już na tym etapie płeć prawie rozpoznana to wnioskuję, że chłopczyk będzie :tak:
Hmm,na tym etapie jeszcze nie ma "wszystkiego" jest taka "kropka",która jak jest ustawiona w górę to będzie jedno,a jak w dół to drugie (tak na chłopski rozum).Oczywiście to raczej duże prawdopodobieństwo niż pewność.Ale oglądając dzidziusia,co ma w brzuchu itp. kilka razy usłyszałam,że duże prawdopodobieństwo z tą płcią.Ale nie powiem:-p Poczekam co na pewno będzie,hihi.
 
Gabi ja to mam 6 wizyte więc zobacze co pani doktor mi powie i jak coś to wtedy może będę sie umawiać gdzie indziej,chociaż wspominała mi coś ostatnio że na następnych wizytach będziemy maluszka dokładnie mierzyć.Może to miała na mysli.Wszystko się okaże...
 
Ania,no w tym gabinecie w szpitalu robi Hoppe i jeszcze jedna babka (coś na sz...)Naprawdę dobry sprzęt,przede wszystkim to badanie przepływu krwi przez główne naczynia i takie tam.A i robił mi większość przez brzuch:szok: W pierwszej ciąży to chyba dużo później w ten sposób.
 
reklama
Dziewczyny i dziewczynki wszystkiego naj naj naj!

Mi po usg w 11 tyg. za wiele nie powiedziano, dzidizuś ok, serducho bije, 4,4 cm itd. Pobrano mi krew.

W 15 tyg. mam badanie dotyczące Downa, które nazywa się Downs screen, myślę, ze jest to badanie krwi.

W 20 tyg. mam usg (anatomy scan).

Czyli, żadne z tych badań nie jest usg genetycznym? Na to mi wygląda:baffled:



Kochana wydaje mi się, że to w 20 tc to usg genetyczne ( to drugie)


Ja się trochę przespałam i w nocy bedę pewnie przekładać poduszki:-)
 
Do góry