reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwas foliowy i witaminy w ciąży. Co i ile ?

Mój lekarz kazał mi łykać kwas foliowy przed ciążą i przez pierwsze 3 miesiące. Powiedział,że będąc już w ciąży mogę zastąpić sam kwas foliowy jakimś zestawem witamin dla kobiet w ciąży. Wybrałam feminatal. Ważne, żeby nie łykać i witamin i jeszcze osobno kwasu foliowego. Urodziłam zdrową córkę, więc uważam,że warto łykać witaminy i nawet gdyby lekarz mi nie kazał, to i tak zrobiłabym inaczej. Bo nie widzę żadnych minusów! A plusy były- zero problemów przez całą ciążę, super wyniki i zdrowe dziecko. Poza tym - pierwszy raz słyszę, że lekarze odradzają witaminy. Żeby zapewnić organizmowi wszystkie witaminy, chyba dietetyk musiałby mi ułożyć menu!
 
reklama
Zgadzam sie z Milkadą i swoim ginekologiem. Ja przez cala ciąze nie łykam witamin. Jesli ciąża rozwija sie prawidlowo-nie ma niedoboru witamin to nie ma potrzeby paść sie sztucznymi witaminkami.....czy nie lepiej jesc zdrowe rzeczy i dostarczaj naturalne witaminki w postaci warzyw, owocow i sokow?
 
Prawda jest taka, że ile ginów tyle szkól, poszlabys do innego zapisalby witaminy. Ja np na poczatku ciazy poszlam do gina z NFZ i jego zalecenia ciążowe to m.in trzymac sie z dala od mikrofalówek, "0" sexu i 2 razy dziennie po 2 tablety FOLIKu. Potem poszlam do ginki prywatnie i ona powiedziala ze sexik moze byc tylko ostroznie, (o mikrofalówce jej nie powiedzialam) a co do folika to powiedziala że mogę jedną dziennie - bo to dawka wystarczająca. Poza tym jedząc wszytkie zielone warzywa (szpinak, fasolka szparagowa, brokuly) dostarczasz juz sobie tyle kwasu foliowego że podejrzewam dzienne zapotrzebowanie jest zalatwione ;)
 
dokładnie ja jestem w 27tc i cały czas biorę witaminy.... mój ginekolog zalecił mi jedzenie warzyw i owoców ale również branie witamin... czym wiecej witamin zjesz tym lepiej dla maleństwa poznieważ najważniejsze to dobrze sie odżywiac. Pozdrawiam!
 
dokładnie ja jestem w 27tc i cały czas biorę witaminy.... mój ginekolog zalecił mi jedzenie warzyw i owoców ale również branie witamin... czym wiecej witamin zjesz tym lepiej dla maleństwa poznieważ najważniejsze to dobrze sie odżywiac. Pozdrawiam!
bzdura - nie mozna jeść czym więcej! Chyba co innego mialaś na myśli, bo rozumiem, że nie jesz witamin jak cukierków, tylko zalecana jedną tabletkę dziennie.
Witaminy w zbyt dużej ilości powoduja równie przykre konsekwencje, jak ich niedobór. jedynie wit C jest wydalana, jeżli przyjmujesz ja w nadmiernej ilości.
najwazniejsze to dobrze się odżywiac, a nie czym więcej witamin zjesz tym lepiej, Droga mamo
 
Ostatnia edycja:
Jeszcze nie tak Antylopko :)
Naturalnych witamin nie da się przedawkować (naturalnym - przyjmowanych z posiłkiem - warzywa, owoce, orzechy, nabiał).
Tych suplementowanych owszem :tak:

Ale tak czy siak, zapotrzebowanie ciężarnego organizmu na witaminy, makro i mikroelementy jest w ciąży tak duże, że naprawdę dokonać tego samemu (racjonalnie się odżywiając) jest niemalże cudem. Bo nie chodzi tylko o jedzenie warzyw i owoców
 
Mam problem i nie wiem czy posłuchać ginekologa w kwesti witamin. Uważa ,że branie witamin w ciaży jest nie potrzebne. Jestem w 13 tygodniu ciąży ,kazał mi odstawić folik i nie brać żadnych witamin ,tylko jeść owoce i warzywa. Oczywiście jem ,ale boje sie ,że nie dostarcze dziecku potrzebnej ilośći witamin. Zastanawiam sie nad kupnem witamin i brania bez zgody ginekologa. Co byście zrobiły? Brać witaminy ,czy nie ? Nie wiem co mam zrobić.:-(


Ja jestem tego samego zdania co lekarz :tak:

Jeśli się racjonalnie odżywiasz dostarczysz dziecku niezbędnych witamin :tak:
A witaminy sztuczne wcale nie sa dobrze tolerowane i wchłaniane przez organizm. Do tego pobudzają niepotrzebnie apetyt.

Jeśli będziesz brała witaminy to dziecku nie zaszkodzisz, tylko zostaje pytanie poco faszerować je dodatkową chemia??
 
To nie jest takie proste, drogie Mamy, kiedy jestes nie-cieżarna to witaminy i minerały dostarczane z pożywieniem są mniej wiecej wystarczające na pokrycie Twojego dziennego zapotrzebowania. W okresie ciąży, szczególnie w I trymestrze - kiedy powstaja wszystkie narządy Waszego Dziecka - zapotrzebowanie jest duzo większe.
zgadzam sie, że witamin "syntetycznych" nie wolno jesc jak cukierki, ale nalezy je SUPLEMENTOWAC. szczegolnie teraz. wezmy pod uwage tak wazny dla Waszych dzieci i ich ukl nerwowego kwas foliowy. ktora z was bedzie przez przynajmniej 3 mies wsuwac tyle jajek zeby zrownowazyc zapotrzebowanie z podaza kw. foliowego?
reasumujac moje madrzenie sie, uwazam ze suplementacja jest potrzebna.
 
Mam problem i nie wiem czy posłuchać ginekologa w kwesti witamin. Uważa ,że branie witamin w ciaży jest nie potrzebne. Jestem w 13 tygodniu ciąży ,kazał mi odstawić folik i nie brać żadnych witamin ,tylko jeść owoce i warzywa. Oczywiście jem ,ale boje sie ,że nie dostarcze dziecku potrzebnej ilośći witamin. Zastanawiam sie nad kupnem witamin i brania bez zgody ginekologa. Co byście zrobiły? Brać witaminy ,czy nie ? Nie wiem co mam zrobić.:-(

Ewa,
Ja jestem w 6tym tyg. Na pewno musisz brac kwas foliowy do 3 m-cy, witaminy nie zaszkodza o ile sa to specjalne witaminy dla kobiet w ciazy, a nie zestawy witaminowe dla wszystkich. Te dla kobiet w ciazy maja nieszkodliwe dawki i wart brac przez pierwsze 3 m-ce. Potem mozna odstawic witaminy. Co do foliku, niektorzy polecaja brac przez cala ciaze, niektorzy tylko do 3 m-ca, nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi. Witaminy nalezy brac jesli twoja dieta nie jest doskonala, ja mieszkam na wyspach, tutaj wszystko jest sztuczne, nie wierze wiec zebym mogla dostarczyc odpowiednich ilosci witamin i mineralow odzywiajac sie nawet wedlug najlepszych jadlospisow. Poza tym tutejszy styl zycia nie pozwala mi na spozywanie 5 dawek warzyw i owocow dziennie, dlatego mysle ze bede sie wspomagac witaminami do ok. 6tego m-ca. Folik - jeszcze nie zdecydowalam, tutaj lekarza radza ostawic witaminy od 3 m-ca, folik jedni kaza brac drudzy od 3 m-ca odstawic.
Powodzenia.
 
reklama
Najważniejszy jest kwas foliowy. I do 3 miesiąca powinno się go brać. A wiadomo, że najlepiej jest gdy się go bierze jeszcze przed zajściem.... Co do witamin to zdania są podzielone u lekarzy. Zazwyczaj odradzają przyjmowanie suplementów do 3-4 miesiąca. Zresztą na opakowaniach takie info również jest umieszczane przez producentów! Potem można brać witaminy ale nie trzeba a skoro lekarz mówi że nie ma takiej konieczności to nie kupuj nic na własna rękę.
 
Ostatnia edycja:
Do góry