Cześć dziewczyny :-)..
O biegunce mówimy wówczas, gdy dziecko do 2 lat kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty lub rzadki stolec. Stolec wodnisty można rozpoznać po tym, że na pieluszce tworzy się wokół niego szeroka, wilgotna obwódka. W kale można znaleźć nie do końca strawione części pokarmu, takie jak resztki warzyw i owoców. W przypadku ostrej biegunki zakaźnej w kale obecne są śluz i krew. SAMODZIELNE LECZENIE BIEGUNKI JEST ZALECANE JEDYNIE U STARSZYCH DZIECI W PRZYPADKU LEKKICH DOLEGLIWOŚCI!
Niemowlęcej biegunki pod żadnym pozorem nie można lekceważyć! Przystawiamy dziecko jak najczęściej do piersi. Karmienie piersią może pomóc w wyleczeniu biegunki. dziecko karmione piersią może jednak oddawać kilkanaście stolców na dobę i nie będzie to biegunka. Albo na odwrót może nie załatwiać się nawet do 2 tygodni, ponieważ pokarm mamy jest pożywieniem niskoresztkowym.
Biegunka może trwać nawet do 10 dni. Jednak nawet już jednodniowa biegunka może spowodować odwodnienie dziecka i groźne tego konsekwencje dla maluszka.
O odwodnieniu może świadczyć:
- spadek ciśnienia
- sine usta
- suchość w pieluszce
- suchy język
- sucha, nieelastyczna skóra
- płacz bez łez
- zapadnięcie się ciemiączka
- apatyczność dziecka
Ważna zasada. Podczas biegunki musimy podawać dziecku dwa razy więcej płynów, niż organizm dziecka ich wydala, aby nie dopuścić do odwodnienia. Oczywiści najlepsza jest woda źródlana niegazowana.
Jak samodzielnie możemy walczyć z biegunką?
Przez 1 dzień podajemy niemowlęciu tylko duże ilości wody lub herbaty rumiankowej. Nie dajemy nic do jedzenia. Dopiero drugiego dnia podajemy dietetyczne pokarmy.
Produkty zalecane przy biegunce:
- gotowany ryż, kleik ryżowy bądź marchwiowo-ryżowy
- banany, marchewka, dynia - rozgotowane preparaty priobiotyczne
Produkty zabronione przy biegunce:
- mleko modyfikowane
- produkty zawierające cukier
- soki
- smażone, pieczone, ciężkostrawne potrawy
Dodatkowo mój pediatra polecił mi stosować probiotyk
Dicoflor 30
- jeżeli biegunka po 1-2 dniach nie ustępuje lub nie zmniejsza się jej częstotliwość i intensywność , to koniecznie należy zgłosić się do lekarza, pediatra może zlecić zrobienie badań np. na obecność rotawirusa, którego jednym z objawów jest właśnie biegunka
- nie możemy na własną rękę podawać dzieciom leków przeciwbiegunkowych o podaniu leków decyduje wyłącznie lekarz pediatra.
- przy zatruciu salmonellą biegunce towarzyszy bardzo wysoka gorączka i silne bóle brzucha i stolec jest zielonkawy i śmierdzący..
Mam nadzieję, że komuś przydadzą się moje porady :-)