reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Kto po in vitro?

Kir to jest halotyp:
poczytaj sobie tam jest na końcu tabela:
Blog Gamety

Związek polimorfizmu genów KIR oraz układu HLA z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka po zapłodnieniu in vitro (RIF)

Data: 02/04/19

Kategoria: Blog

Autor: dr n. med. Paweł Radwan



KIR (Killer-cell immunoglobulin-like receptor) to receptory z tzw. nadrodziny cząsteczek immunoglobulinopodobnych. Znajdują się na powierzchni komórek NK (Natural Killer – „naturalni zabójcy”). Komórki NK są limfocytami, które stanowią kilkanaście procent limfocytów krwi obwodowej. Mają właściwości spontanicznego zabijania komórek docelowych uznanych jako obce bez uprzedniej immunizacji. Podlegają aktywacji, gdy sprawdzana przez nie komórka organizmu nie ma na swojej powierzchni białek głównego układu zgodności tkankowej MHC klasy I (Major Histocompatibility Complex), u ludzi nazywanych HLA (Human Leukocyte Antigen). Limfocyty te biorą udział w niszczeniu komórek nowotworowych i zakażonych wirusem. Uczestniczą one również w procesach immunoregulacji. Potrafią pobudzać i hamować odpowiedź immunologiczną.

Szczególną podgrupą komórek NK są limfocyty występujące w macicy nazywane macicznymi komórkami NK (uNK, uterine Natural Killer). Komórki uNK biorą udział w złożonym zjawisku zagnieżdżania się zarodka w macicy i tworzeniu się łożyska.

Geny kodujące receptory KIR zlokalizowane są na chromosomie 19 i wykazują u człowieka duże zróżnicowanie, tzw. polimorfizm. Możemy wyróżnić trzy genotypy. KIR : AA, AB, BB. Genotyp AA to. geny dla receptorów hamujących, natomiast genotyp AB i BB to zawiera genów dla receptorów zarówno aktywujących, jak i hamujących – Tabela 1.

Receptory aktywujące pobudzają aktywność komórek NK, zaś hamujące obniżają. Aktywność komórek NK zależy więc od równowagi sygnałów płynących z receptorów aktywujących i hamujących. Na podstawie badań w populacji brytyjskiej postuluje się, że u kobiet z genotypem AA (czyli z najbardziej hamującym zestawem genów dla receptorów KIR) mogą wystąpić komplikacje w utrzymaniu ciąży (poronienie, nadciśnienie ciążowe, hipotrofia)
w sytuacji gdy płód posiada allel HLA-C2 pochodzenia ojcowskiego. Komórki NK nie mogą wówczas wydzielać substancji promujących rozwój płodu. Postuluje się, że receptory KIR mogą mieć również wpływ na niepowodzenia implantacji zarodka (RIF, Recurrent Implantation Failure). RIF rozpoznaje się u kobiety przed 40. rokiem życia, która nie zaszła w ciążę, mimo przetransferowania powyżej 3 zarodków dobrej jakości. Genotyp KIR AA ma około 30% polskiej, płodnej populacji kobiet, dlatego samo genotypowanie KIR u kobiety bez dodatkowych badań HLA-C partnera niewiele wnosi.
Na obecnym etapie proponowanie badań genów dla receptorów KIR jako rutynowej diagnostyki niepłodności i poronień nawracających nie jest rekomendowane przez żadne towarzystwo naukowe i powinno być ograniczone do badań naukowych. Badania takie prowadzone są w Klinice Gameta, która współpracuje z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej we Wrocławiu w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki. Projekt ten zakłada zbadanie genów KIR, LILRB oraz HLA-C i HLA-G u pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka po zapłodnieniu in vitro, jak i u partnerów tych pacjentek.

Tabela 1. Geny KIR i związane z nimi haplotypy

Haplotyp Geny KIR


A
hamujący


3DL3, 2DL3, 2DP1, 2DL1, 3DP1, 2DL4, 3DL1, 2DS4, 3DL2


B
aktywujący


3DL3, 2DS2, 2DL2, 2DL5B, 2DS3, 2DP1, 2DL1, 3DP1, 2DL4, 3DS1, 2DL5A, 2DS5, 2DS1, 3DL2

2D/3D – liczba zewnątrzkomórkowych domen; S/L – domena cytoplazmatyczna krótka lub długa; P – pseudogen

Tabela 2. Postulowany schemat wpływu określonych genotypów KIR i HLA-C na przebieg ciąży

Genotyp KIR matkiPłodowe HLA-C
C1 C1C1C2C2C2
AAokśrednie ryzykowysokie ryzyko
ABokokok
BBokokok
Dzięki, kochana.... Tylko strasznie to wkurzające, że sama muszę szukać rozwiązań... Ale przez parę dni pomogłyście mi bardziej niż mój lekarz i mąż razem przez kilka lat :)
 
reklama
Dziewczyny,
Ja po usg,byłam u siebie z pracy. nie widzą przyczyny krwawienia. Dalej jest pecherzyk. Dali skierowanie ne betę i progesteron.
Dziś 24 dpt. Czy powinien być zarodek???
Może to faktycznie nic groźnego te krwawienia, ja ciagle myśle o @sandra777.12 ktora miała tak prawie cała ciąże, @goffa13 tez na początku, mam nadzieje ze u Ciebie tez będzie dobrze!
i myśle ze już powinien być zarodek ❤️😘
 
Dziwczyny czy po zerwoej becie w 7 dpt też Wam każą jeszcze brać leki i przychodzić na trzecią weryfikację? Nie chcę już tego robić, choćby w odruchu buntu... :(
 
Jestem po wizycie.Oststnie badanie akurat dzisiaj byl wynik w klinice wiec lekarz ma go w kompie.Zostalam zakwalifikowana do programu z urzedu miasta😁Wykupulam zastrzyki-przepisal mi Menopur 225j.zaczynam jak pojawi sie miesiaczka tzn.od 2 dnia czyli juz w tym tygodniu.A lekarz nawet nie przejrzal moich badan tylko je zostawil przeczytal tylko zaswiadczenie mojego poprzedniego gina ja powiedzialam ze AMH mu wzroslo i juz zrobil usg i jyz.Wyslal mnie do poloxnej zeby wytlumacxyla jak mieszac lek i takie tam.O matko czyli w tym miesiacu moge miec juz punkcje?
 
Dziewczyny przyszy mi wyniki, co myślicie?

MTHFR 677C>T heterozygotyczny niepraw
MTHFR
1298Ą>C heterozygotyczny niepraw
PAJ 1-4 G homozygotyczny nieprawidlowy
 
reklama
Cześć;)
Trochę, po przerwie ale już jestem po pierwszym Pick Up. Tak jak pisałam udało się pobrać 12 komórek jajowych.spora część z nich się nie nadawała 6 z nich odrzucono na starcie ,w efekcie mamy zapłodnienie 3 zarodki ,podobno dobrej jakości, Tak powiedziała Pani embriolog,ale nie pamiętam już dokładnie oznaczeń. Dla nas do badań genetycznych może ich byc za mało także, z kolejnym cyklem podchodzę do jeszcze jednej stymulacji.Bojimy się że za dużo przekaże moich wadliwych genów i zdrowych zarodków nam nie zostanie ,także decyzja o kolejnej stymulacji.
I mam jeszcze do Was pytanie czy da radę co s zrobić żeby było więcej dobrych komórek jajowych, więcej dojrzałych?Czy zapytać się o to lekarza czemu przy pierwszym było tyle wadliwych komórek?
Czasem jest tak, ze nie rosną symetrycznie bo złe stymulacja była prowadzona. Jeżeli masz AMH wysokie to raczej PCOS i tutaj zawsze jest problem. Jak doprowadzisz do dojrzałości tych w fazie MI to tamte mogą być przedojrzale. Najlepiej dopłacić za IVM, ale nie wiadomo jakiej jakości będą te komórki i jak głęboko są niedojrzałe.
 
Do góry