reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Książka kucharska - Dieta karmiącej mamy :-)

Ja najczęściej blendera używam do wszelkich kremów - zup.

ostatnio do kremu z brokułów:

2–3 brokuły (500 g), 1 cebula, 4 średnie ziemniaki, 2 marchewki, 2 łyżki masła , 200 g serka pleśniowego, 100 g płatków migdałowych , 1/2 litra bulionu jarzynowego , 1 serek topiony, kremowy, 1/4 łyżeczki pieprzu , sól do smaku.





Sposób przyrządzenia: Cebulę posiekać i podsmażyć na maśle, dodać pokrojoną marchewkę. Brokuł podzielić na różyczki. Włożyć do rondla z podsmażoną cebulą, podlać bulionem i przykryć. Ziemniaki obrać pokroić w drobną kostkę i dodać do zupy. Płatki przyprażyć na suchej patelni.
Pod koniec gotowania do zupy dodać serek, wymieszać, zdjąć z ognia i zmiksować. Podawać w miseczkach, posypaną kawałkami sera pleśniowego i płatkami migdałowymi.


Przepis z internetu, sprawdzony cała rodzinka się nim zajadała :-) nie dodałam tylko ziemniaków bo było jeszcze drugie danie.
 
reklama
Obiecane pliki dla karmiących
dieta 0.jpgdieta 1.jpgdieta 2.jpg
 
Patrze teraz, że mam w kompie sporo poskanowanych plików dotyczących odżywiania dziecka, przepisów, porad.
Nie wiem, czy bedzie dobrze widać, więc wrzucę na próbę. Jak słabo, to moge mailem wysłać.
To pomysły dla dzieci, ale my równie dobrze możemy sobie nimi dogadzać:-p
4 dania z cielęciną 2.jpg4 dania z kalafiorem 3.jpg12 pytań o karmienie.jpgbiegunka_dieta.jpgczy dobrze karmisz malucha 2.jpgdieta niemowlaka 2.jpggrillowa ściągawka.jpgkarmienie niemowlaka błędy 2.jpgkarmienie niemowlaka błędy.jpgkaszki  opis.jpg
 
Krokiety z pieczarkami i mięsem

Ciasto: mąka, mleko, woda, jaja, sól
Farsz: 1 kg pieczarek- zagotować, odlać wodę, dodać masła, sól, pieprz. Ugotować, żeby były miękkie. Następnie przekręcić przez maszynkę (lub zetrzeć na tarce). Cebulę podsmażyć i razem przekręcić z pieczarkami. Mięso ( 1/2 kg mielonego) doprawić, przesmażyć na oleju i razem dodać. Do naleśników powkładać farsz, pozawijać. Gotowe krokiety obtoczyć w jajku i bułce i podsmażyć z obu stron.
krokiety_005.jpg
 
Ostatnia edycja:
Wianuszek gdański

Biszkopt:
6jaj, 1 szkl. cukru, po 3/4 szkl. mąki pszennej i ziemniaczanej, czubata łyżeczka proszku do pieczenia.
Jaja ubijamy dosypując powoli cukier, aż masa zgęstnieje. Dodać obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia. Przełożyć ciasto do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką średniej tortownicy z włożonym kominkiem. Po upieczeniu przekroić 1 raz jak na tort.
Masa:
3 szkl. mleka, 6 łyżek kaszy manny, 1,5 kostki masła, 11 łyżek cukru pudru, sok z cytryny
Kaszę mannę na 10 minut zalać mlekiem, następnie stale mieszając ugotować. Masło ucierać powoli z cukrem pudrem powoli dodając wystudzoną kaszę manną i sok z cytryny.
Taka masą przełożyc oba krążki biszkoptowe i dokładnie pokryć nią całe ciasto.
Posypka:
20dag płatków owsianych, 3-4 łyżki cukru, 3 łyżki masła, zapach migdałowy
Płatki zrumienić na patelni, dołożyć masło, cukier i olejek migdałowy.
Wystudzoną posypką posypać dokładnie ciasto.

Tak wygląda:
wianuszek.jpg


Ciasto Hali

Ciasto:
2 szkl mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, pół kostki miękkiej margaryny, pół szkl. cukru, 2 jaja, 1 żółtko
Zagnieść ciasto i wyłożyć je na prostokątną blaszkę.
Masa budyniowa:
litr mleka, 3 budynie czekoladowe
Ugotować budynie i gorące przełożyć na surowe ciasto i równo rozsmarować.
Masa serowa:
pół kostki miękkiej margaryny,pół szkl. cukru, cztery serki homogenizowane, 3 jaja, białko, budyń śmietankowy.
Margarynę utrzec z cukrem i stale ucierając dodaważ na przemian serek homogenizowany i żółtka. Następnie wsypać budyń śmietankowy i wymieszać. Na końccu lekko mieszając połączyć z pianą z białek i równo rozłożyć na zimnym budyniu czekoladowym.

Calość wstawić na 40 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Po upieczeniu polać polewą czekoladową i posypać wiórkami kokosowymi.
hali.jpg
 
Naleśniki ze szpinakiem i fetą:

Ilość naleśników według uznania

Szpinak (ja z reguły używam mrożony, ale liściasty) podsmażyć na łyżce masła lub margaryny, gdy się rozpuści dodajemy 2 ząbki posiekanego czosnku, fetę pokrojona w kostkę. Mieszamy i chwilę gotujemy. Wyłączamy gaz, doprawiamy pieprzem i dodajemy 1-2 łyżki kwaśnej śmietany.

Sposób podania u mnie zależy od tego ile mam chęci do gotowania danego dnia.

Wersja zapiekana:
Naleśniki nadziewamy farszem i składamy w trójkąt. Układamy w naczyniu żaroodpornym, pomiędzy naleśniki wkładamy pomidory obrane ze skórki i pokrojone w kostkę. Zalewamy beszamelem. Zapiekamy ok 30-40 minut.

Wersja szybka:
Naleśniki nadziewamy farszem, zawijamy w rulonik, do mikrofali na 1-2 minuty. Na talerzu polewamy sosem czosnkowym.
 
reklama
Do góry