reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Książka kucharska - Dieta karmiącej mamy :-)

no to sie dziewczyny zgralyscie:-D
to ja podam na szybka salatke z salaty lodowej. uwielbiam:)
salata lodowa,
3 jajka ugotowane na twardo
troszke startego zoltego sera albo kilka plasterkow pokrojonych w paseczki
kilka plastrow szynki pokrojonej w paseczki
pol dlugiego ogorka pokrojonego w co chcecie:p
2 wycisniete zabki czosnku
koperek
sol, pieprz
majonez

naprawde jest pyszna i chrupiaca, robie ja tez zamiast czosnkowego z sosem keczup majonez albo dodaje troche jogurtu do majonezu, z pomidorami tez jest dobra ale tylko na swiezo a tak to moze postac kilka godzin, jak mam dodaje szczypiorek, albo krewetki.polecam:)

hmm brzmi bardzo interesująco.. pewnie niedługo się na nią skuszę :)
 
reklama
Zalewajka, zupa na bazie żurku - najszybsza i najprostsza:

Składniki
- butelka żuru, ja daję max. połowę
- 4-5 ząbków czosnku
- cebula pokrojona w prążki
- ziemniaki
- liść laurowy
- ziele angielskie (3-4 ziarenka)
- sól, pieprz (pieprzu
nie żałuję)
- kiełbasa
- śmietana
- majeranek


1.Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę.
2. Do garnka z gotującą wodą włożyć kiełbasę (jaką kto ma- może być w pęcie, ale także świetna jest pokrojona w półplasterki), namoczone wcześniej grzyby, czosnek w ząbkach, cebulę i przyprawy. Chwile pogotować.
3. Wrzucić ziemniaki. Gdy będą jeszcze lekko twarde (a gotują się szybko, bo są pokrojone) wlać żur. Zagotować.
4. Po paru minutach dodać śmietanę (kwaśną) a następnie posypać majerankiem.

Świetnie rozgrzewa i pięknie pachnie.
 
Ostatnia edycja:
Zalewajka, zupa na bazie żurku - najszybsza i najprostsza:

Składniki
- butelka żuru, ja daję max. połowę
- 4-5 ząbków czosnku
- ziemniaki
- liść laurowy
- ziele angielskie (3-4 ziarenka)
- sól, pieprz (pieprzu
nie żałuję)
- kiełbasa
- śmietana
- majeranek


1.Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę.
2. Do garnka z gotującą wodą włożyć kiełbasę (jaką kto ma- może być w pęcie, ale także świetna jest pokrojona w półplasterki), namoczone wcześniej grzyby, czosnek w ząbkach i przyprawy. Chwile pogotować.
3. Wrzucić ziemniaki. Gdy będą jeszcze lekko twarde (a gotują się szybko, bo są pokrojone) wlać żur. Zagotować.
4. Po paru minutach dodać śmietanę (kwaśną) a następnie posypać majerankiem.

Świetnie rozgrzewa i pięknie pachnie.

znam te zupe moi rodzice jak bylam mala czesto ją gotowali. ale z białej kiełbasy obowiązkowo i duzo cebuli pokrojonej w plasterki. reszta składnikow ta sama co napisalas. czesto ją gotuje w domu bo wszyscy lubimy baaardzo. ale ja nie daje smietany bo wogole nie lubie jej w zupach;p
 
Lody śmietankowe z mleka skondensowanego

Składniki na około 600 ml lodów:
1 puszka mleka skondensowanego niesłodzonego
120 g cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii


Mleko schłodzić do temperatury lodówkowej (najlepiej puszkę umieścić w lodówce 24 h przed planowanym przygotowaniem lodów).

Po tym czasie mleko wyjąć z lodówki, zawartość przelać do naczynia, ubić na gęstą masę przy użyciu miksera (końcówkami do ubijania białek), około 30 - 40 sekund, w zależności od miksera. Na koniec wsypać cukier, dodać ekstrakt i jeszcze chwilę miksować.

Zawartość przelać do maszyny do lodów i dalej postępować według jej instrukcji.

Lody można również przygotować bez maszyny do lodów. Zmiksowaną mieszankę przelać do pojemnika i umieścić w zamrażarce. Lody w ciągu procesu mrożenia wyciągać kilkakrotnie (np. w godzinowych odstępach) i powtarzać czynność miksowania. Dzięki temu rozbijają się tworzące się kryształki lodu i powstałe lody mają bardziej kremową konsystencję. Zamrozić.

Modyfikacje:

Lody kakaowe - 1 czubatą łyżkę kakao wymieszać z odrobiną zimnej wody, by powstała pasta. Następnie dodać jeszcze odrobinę wody, by powstała płynna kakaowa konsystencja. Dodać do lodów po dodaniu cukru i zmiksować.

Lody owocowe - na sam koniec dodać 100 g puree z owoców i zmiksować (w przypadku bananów lepiej jest użyć brązowego cukru).

zebyscie nie myslaly ze tak pieknie pisze to to jest skopiowane z tej stronki
Lody mleczne (miękkie)

uwielbiam przepisy stamtad i te lody sa naprawde pyyyszne tylko ze uczulam ze naprawde slodkie. nie probowalam jeszcze zmniejszac ilosci cukru. najlepiej robic w pojemniku po lodach po prostu:)a jakby byl okragly a nie kwadratowy to juz wogole super bo lepiej sie miesza.
 
ooo dokladnie :D ale wiesz co sorbety sa najczesciej w takich okraglych :D ja tam pisze ze okragly bo jak miksujesz to latwiej ale przeciez mozna lyzka sobie pomoc w rogach :p
 
reklama
CROISSANT

2 łyżki + 1 łyżeczka suchych drożdży (lub 35 g drożdży świeżych)
70 ml (1/3 szklanki) wody o temperaturze pokojowej
568 g (4 szklanki) mąki pszennej do wypieków (np. tortowej)
50 g (1/4 szklanki) cukru
1 łyżka soli
250 ml (1 szklanka) mleka o temperaturze pokojowej
250 g niesolonego masła średnio schłodzonego
1 roztrzepane jajko

Wykonanie:

  • W kubeczku wymieszać drożdże z wodą, odstawić na 5 minut. (jeżeli świeże to mieszam wode z mlekiem poł na pół i dodaję łyzke cukru) W dużej misce umieścić mąkę, cukier, sól, mleko i drożdże, wymieszać za pomocą drewnianej łyżki, później mieszać składniki ręką lub mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego. Kiedy ciasto zacznie formować się w kulę wyjąć je na posypaną mąką stolnicę, wyrabiać delikatnie przez 5 minut, rozpłaszczając ciasto i zbierając boki do środka. Im mniej wyrabiania tym lepsze ciasto. Uformować kulę z ciasta, włożyć ją do miski wysmarowanej masłem, przykryć folią przeźroczystą i odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Wstawić do lodówki na kolejne 1/2 godziny.
  • Na lekko posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na prostokąt około 23 x 38 cm, gruby na 1 cm. Zostawić na 5 minut. Masło rozpłaszczyć i uformować 12 x 8 cm prostokąt, gruby na 1 cm (masło powinno mieć taką samą konsystencję jak ciasto). Masło ułożyć w dolnej części prostokąta (powinno zajmować 1/3 jego część), zawinąć górną 1/3 część prostokąta w stronę środka, a dolną 1/3 część z masłem zawinąć na górną 1/3 część (tak jak składa się list urzędowy). Docisnąć i zlepić brzegi.
  • Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy od wyjściowego, powinien mieć około 40 cm długości i być na 2 cm gruby. Ponownie złożyć jak list. Ułożyć na talerz i włożyć do lodówki bez przykrycia na 10 minut.
  • Ponownie rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy jak wyjściowy. Ponownie złożyć na 3 części jak list. Schłodzić przez 10 minut. Jeszcze raz rozwałkować na prostokąt i złożyć jak list. Ciasto obsypać mąką, zawinąć dokładnie w folię i włożyć do lodówki na minimum 2 godziny, maksymalnie na 24.
  • Ciasto rozwałkować na długi, płaski prostokąt około 30 x 76 cm i cienki na 1/2 cm. Ostrym nożem przekroić ciasto w połowie, przyciąć równo boki. Ciasto pokroić na trójkąty, wysokie na około 15 cm od wierzchołka do podstawy trójkąta. Zwinąć w rogale rozpoczynając od podstawy trójkąta do końca wierzchołka. Dwie blachy do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować masłem. Wyłożyć rogale zawiniętym wierzchołkiem pod spód rogala. Układać je na blasze w odstępach 5 cm, wyginać w kształt księżyca i delikatnie przyciskać końce do podłoża. Posmarować jajkiem i odstawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 2 godziny bez przykrycia.
  • 20 minut przed pieczeniem nagrzać piekarnik do 220 stopni. Rogale ponownie posmarować jajkiem i wstawić do środkowej części piekarnika, temperaturę obniżyć do 200 stopni. Rogale piec przez 15 - 20 minut na złoty kolor. Studzić na metalowej kratce. W trakcie pieczenia pierwszej partii, drugą blachę włożyć bez przykrycia do lodówki.
przepis z kwestii smaku
 
Do góry