reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

Ja również proszę o pomoc. Wybieramy się w dłuższą podróż i potrzebuje kupić fotelik samochodowy dla 9 miesięcznego dziecka ważącego niecałe 9kg. Na chwilę obecną jest przewożony w nosidełku z grupy 0-13kg od wózka espiro gtx (fotelik multi B), ale niestety nie pasuje do auta którym wybieramy się w podróż (nie da się go stabilnie przymocować). Potrzebuje więc zakupić drugi porządny fotelik samochodowy.

I tu pytanie do eksperta - z jakiej kategorii wiekowej wybrać fotelik? Który model byłby najodpowiedniejszy biorąc pod uwagę, że zależy mi aby jak najdłużej wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy (dobrze byłoby aby posiadał funkcję w dwie strony, gdyby 3 letnie dziecko mocno protestowało). Najodpowiedniejszym wyborem byłby besafe ale niestety nie dysponuje aż tak dużą gotówką. Jaki inny fotelik mogłabym brać pod uwagę?

Posiadamy samochód citroen C4 picasso rocznik październik 2011 z isofix, drugie auto którym jeżdżę sama z dzieckiem to fiat bravo rok 1998. chciałabym aby dało się taki fotelik bezpiecznie zamontować w tych dwóch autach.
 
reklama
Dla przypomnienia:
- lista samochodów z systemem mocowania ISOFIX
oraz
- wyniki testów ADAC
- ADAC wersja polska

Mój wybór fotelika wyglądał następująco:
1. ile mogę max. wydać na fotelik
2. czy auto posiada mocowanie ISOFIX ( jest bardzo przydatne, fotelik leży jak przykręcony )
3. przegląd testów ADAC ( system ISOFIX + kwota jaką mogę wydać )
4. wybrałem kilka modeli spośród, których został ten jeden

trwało to może z 3 dni, ciężkich dni. przeszukiwania filmów z wybranymi modelami ( bo na nich najlepiej widać jak fotelik leży w danym miejscu, ile wolnej przestrzenie jest dookoła itd. )



Myślę, że w jakiś sposób pomogę wam przy wyborze bezpiecznego i wygodnego gniazdka dla waszych szkrabów.
 
Listę ADAC to chyba znam już na pamięć. Ze względu na to, że u mnie nie ma Isofixa a u męża jest, musimy wybrać jakiś fotelik który da się montować tyłem do kierunku jazdy w jednym i drugim aucie.

Byłam prawie zdecydowana (jednak) na Besafe Izy combi X3 lub IZY KID X3 (ten sam przedział wiekowy, nie wiem czym się różnią...?), ale no właśnie (zawsze musi być jakieś ale) testy ADAC owszem pokazują 4 gwiazdki ale dla tych montowanych na ISOFIXie, a nie na pasach...(chyba że się mylę?)

Zastanawiałam się jeszcze nad: Britax First Class Plus ale nie mogę znaleźć testów dla tego fotelika. A po fotelik jadę już w sobotę i nie liczę na pomoc sprzedawcy po tym jak w pewnym sklepie Pani mi poradziła montaż fotelika 0-13kg przodem, bo jej się udało...
 
Besafe Izy combi X3
[h=3]Informacje dodatkowe[/h]
NazwaWartość
ProducentNie
Waga0-18 kg
Mocowanie ISOFIXTak
Montaż przodem do kierunku jazdyTak
Montaż za pomocą pasa bezpieczeństwaTak
Opcja montażu na bazieNie
Montaż tyłem do kierunku jazdyTak
Wymiary (długość, szerokość, wysokość)Nie
Zagłówek z regulacja wysokościTak
Zdejmowana tapicerka do praniaTak

lub

[h=3]Informacje dodatkowe[/h]
NazwaWartość
ProducentBeSafe
Waga9-18 kg
Mocowanie ISOFIXNie
Montaż przodem do kierunku jazdyTak
Montaż za pomocą pasa bezpieczeństwaTak
Opcja montażu na bazieNie
Montaż tyłem do kierunku jazdyNie
Wymiary (długość, szerokość, wysokość)Nie
Zagłówek z regulacja wysokościTak
Zdejmowana tapicerka do praniaTak

Zastanawiałam się jeszcze nad:Britax First Class Plus ale nie mogę znaleźć testów dla tego fotelika.

ja znalazłem takie informacje na temat fotelików i testów.
 
Czyli Izi kid jest montowany tylko tyłem i tym się różni od Combiego. Dzięki wielkie WinoBabuni.

W sobotę jadę przymierzyć oba foteliki. Sprzedawca ze sklepu X we Wrocławiu z którym udało mi się e-mailować (i mam wrażenie, że naprawdę wie o czym mówi, dlatego jadę do niego) uprzedził mnie, że mogę mieć problem z przednim siedzeniem u pasażera - możliwe, że już nikt tam się nie zmieści, ale aż tak mi na tym nie zależy, bo zazwyczaj jeżdżę sama z synem tym autem. Muszę tyko jeszcze męża przekonać do takiego wydatku.
Ewentualnie baaardzo zastanawiam się jeszcze nad tym Britaxem - jest dużo tańszy (0 500zł) i mniej miejsca zajmuje, ponoć jest też łatwiejszy w montażu.

Tylko nie wiem jak z jego bezpieczeństwem - nie znam dla niego crash testów. WinoBabuni wiesz może coś na ten temat? Pozatym BeSafa można dłużej wozić tyłem do kierunku jazdy. Gdyby tak wygrać w totka to bym się nie przejmowała ceną...
 
zdecydowałam sie na maxi cosi mobi ,od 9-25kg montowany tyłem i polecam , miedzy be safe'm nie było róznicy ,jedynie cenowa i w ilosci pozycji do spania ,i ponoc besafe jest duzo wiekszy ,a juz mobi zabiera pasazerowi przedniemu sporo miejsca na nogi, jedyny minus to brak dodatkowego zagłówka ,i przy pionowym ustawieniu fotela głowa leci troche do przodu ,,stad wiec moje pytanie czy istnieje mozliwosc dokupienia takiego zagłówka gdzies> szukałam na stronie maxi cosi ale nie znalazłam ,czy moze ktos cos wie ?
 
zdecydowałam sie na maxi cosi mobi ,od 9-25kg montowany tyłem i polecam , miedzy be safe'm nie było róznicy ,jedynie cenowa i w ilosci pozycji do spania ,i ponoc besafe jest duzo wiekszy ,a juz mobi zabiera pasazerowi przedniemu sporo miejsca na nogi, jedyny minus to brak dodatkowego zagłówka ,i przy pionowym ustawieniu fotela głowa leci troche do przodu ,,stad wiec moje pytanie czy istnieje mozliwosc dokupienia takiego zagłówka gdzies> szukałam na stronie maxi cosi ale nie znalazłam ,czy moze ktos cos wie ?
coś takiego do Priori, ale nie widzę nigdzie żeby było pod Mobi
Maxi Cosi Priori - Wkładka
 
A co myślicie o maxi cosi opal? Spodziewam się dużego dzieciątka i nie widzę sensu kupować tych małych foteliko-nosidełek z których dzieci w mojej rodzinie szybko wyrastają. Jak widzę potem niemowlaka któremu główka wystaje za fotelik, bo rodzicom szkoda kasy na nowy to mnie szlag trafia! No bo przecież "pisze, że do 13 kg, a on waży mniej". Oboje z mężem jesteśmy bardzo wysocy i obawiam się, że możemy nie mieć pieniędzy na szybką wymianę fotelika w momencie kiedy dziecko zacznie intensywnie rosnąć i wydatki się związane z nim również....
 
Nie widziałam fizycznie Maxi Cosi Opal, więc się nie wypowiem co do niego, ale że jestem na etapie wybierania fotelika dla 9,5 miesięcznego dziecka to się ich naoglądałam.
Podstawową różnicą między fotelikami nosidełkami dla niemowląt a tymi większymi to ułożenie. Nosidełka są prawie na leżąco, a te foteliki niby od 0-18kg (na stronach zagranicznym ich opis jest od 6 miesiąca do 4 lat) mają jedynie pozycje półleżącą, a wiadomo że niemowlę zaraz po urodzeniu nie powinno w takiej jeździć. Może rozwiązaniem byłoby pożyczenie od rodziny fotelika tego 0-13 a później jak dziecko zacznie samo siadać kupienie tego od 0-18kg?

Szkoda, że dawno nie było na forum Pana e-foteliki.pl on jest specjalistą.
 
reklama
Witam
Przebrnęłam przez cały wątek
rofl.gif
zajęło mi to 4 dni, a raczej noce
biggrin.gif

Uznanie dla Pana eksperta zwłaszcza za cierpliwość i oczywiście wiedzę, choć nie zawsze bym się zgodziła z opiniami. Widać jednak czytając od początku duuuży postęp i sukcesywne poszerzanie wiedzy.
Foteliki stały się moim konikiem, gdy targały mną wątpliwości, czy doradzony w sklepie (i sprzedany niestety) Recaro Young Sport był dobrym wyborem. Ba z perspektywy, to jak woziliśmy młodziana wcześniej też mnie zestresowało, 'co by było gdyby', bo też bardziej interesowała nas funkcjonalność i wygoda wychodząc z założenia, że fotelik(ba, drogi fotelik), po prostu jest bezpieczny.
Na szczęście przypadkowe wybory okazały się 'trójkowe', więc głupi ma szczęście... później trafiłam na fotelik.info i nieco się zmieniło ;)

Teraz wozimy młodego (18mcy 13,5kg) w mc mobi najczęściej w F.Focusie mk1. Nie ma co straszyć na wstępie montażem, bo jest on skomplikowany i czasochłonny tylko za pierwszym razem, gdy trzeba wybrać/zamontować punkty kotwiczenia pasków stabilizujących. Później montaż nie różni się uciążliwością od innych foteli 9-18. Z Recaro bawię się tyle samo, by był dobrze dociągnięty. Gdy chcemy Mobiego montować w dwóch autach na zmianę, wystarczy akurat w naszym przypadku dokręcić oczka mocujące do szyn przedniego fotela w obu samochodach. Często padało pytanie, co gdy jedno auto ma isofix drugie nie. Mobi po poprawnym montażu (pasy + noga + paski ) jest tak stabilny (bunkier przez duże by), że nie ma chyba sensu kombinować i upierać się przy opcji isofix / Opinia moja i eksperta z fotelik.info podczas inspekcji ;) /
Zagłówek (choć raczej podusia, bo jedynie wypełnia okolicę głowy nie stanowiąc usztywnienia jak np w Tobim) można dokupić od priori (koszt ok 70zł) choć z racji innego kroju tapicerki przymocowanie nadal stanowi dla mnie wyzwanie.
Minus mobiego - regulacja wysokości pasów- porażka!!!! No i na pewno nie będzie do 25kg u dziecka w górnej części skali centylowej wzrostu. Ale będziemy się wozić tyłem ile się da ;)
Przedni fotel pasażera raczej na krótkie odcinki lub dla drobnych osób. Można normalnie usiąść, ale kolana są blisko deski rozdzielczej więc szału nie ma zwłaszcza gdy trzeba coś wyciągnąć ze schowka. Taka bliskość poduchy powietrznej też raczej budzi obawy...

Dla sceptyków jazdy tyłem kilka wybijających argumentów-
-Dziecko nic nie widzi? Prawda, nie widzi oparcia fotela pasażera (kierowcy) i wycinka przedniej szyby. Za to ma widok przez wszystkie tylne szyby (w kombi 3szt) + obie boczne. Mam cynki o hauhau i ijoijo znajdujących się 100m za autem. - klient zadowolony
-dziecko nie ma co zrobić z nogami ? - na tym etapie ma boisko przed sobą do wywijania. Jak będzie większy na pewno coś wykombinuje. W R-YS przy dalszych trasach też układał sobie nogi po turecku, bo wiszące stopy powodują cierpnięcie nóg przez ucisk ud.
-dziecko się denerwuje, bo nie widzi mamy taty? Pewnie kwestia dziecka, nasz to przyjął z siłą spokoju mimo iż zaznał przez ponad pół roku jazdy przodem.

Na koniec odradzę zakup jako drugiego fotelika 9-36. Akurat zmiana fotelika przypada zazwyczaj na okres gdy dziecko kończy fazę intensywnego wzrostu (~1kg/m-c) i zaczyna się dodatkowo ruszać/raczkować/chodzić. Gdyby dzieciaki zawsze miały tak przybierać jak przez pierwszy rok życia, to w wieku 5lat ważyłyby po 60kg ;D Nie ma co usilnie kupować na wyrost foteli multigrupowych jeśli możemy sobie pozwolić na wszystkie trzy foteliki. Zdecydowanie bezpieczeństwo i ergonomia powinny być priorytetem.
 
Do góry