reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

Witam wszystkich!
Dopiero teraz odkryłam tę stronkę, nie przeczytała niestety wszystkich wątków, a zauważyłam że wypowiedzi na temat bezpieczeństwa fotelików zaczęły się już w 2010 roku. Pan Doradca do spraw fotelików wypowiedział się, że te z grupy 0-18 kg nie są bezpieczne dla niemowląt, ponieważ nie ustawia się ich tyłem do kierunku jazdy. Od tamtego czasu chyba trochę się zmieniło i wiele takich fotelików można ustawić tyłem do kierunku jazdy, jak jest bezpieczniej dla malca. Czy jednak są one porównywalnie bezpieczne jak te 9-18? Czy może jak to mówią "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego"? Proszę o pomoc, jestem rozdarta i nie wiem co robić... Moja córka już wyrasta z fotelika 0-13, ale waży za mało żeby wozić ją w tym 9-18... :(

Pozdrawiam!
 
reklama
nie było chyba nigdy testowanych pozytywnie fotelików 0-18 z ustawieniem tylko przodem do kierunku jazdy, więc spokojnie ;) )ne zazwyczaj mają 0-13 jazdę tyłem do 18 przekładka na przód, lub tylko tyłem do końca.
Po czym stwierdzasz, że mała wyrasta z 0+ i w jakim jest wieku ???
Z 0-18 jest ten problem, że ciężko o fotelik w wyższymi notami, więc jeśli dokulacie sie jakoś do 9-18 będziesz miała większy wybór wśród bezpiecznych produktów i łatwiej będzie go dopasować do auta.
 
Dzięki HUHU za odpowiedź :)
Mała wyrasta z fotelika 0-13 bo jest dość "długa", już nóżki jej wystają poza fotelik. Ma prawie 5 miesięcy, więc jest stanowczo za mała na fotelik gdzie postawa jest typowo siedząca, bo jeszcze nie siedzi całkiem samodzielnie, waży ponad 7 kg. W tych 0-18 kg można ustawić siedzisko w położeniu bardziej leżącym, tyłem do kierunku jazdy. Podobnie jak w foteliku 0-13. Jednak czytam i czytam na różnych forach, nie znalazłam nic pozytywnego na temat fotelików 0-18. Mogłoby się wydawać, że pytam i szukam za wczasu, ale w październiku czeka nas długa podróż samochodem i nie chcę żeby córka się męczyła w za małym foteliku 0-13... Albo pozostaje mi tylko wierzyć, że do tego czasu osiągnie wagę 9 kg. Chociaż i tak wolałabym wieźć ją tyłem do kierunku jazdy na razie, bo to jednak jest bezpieczniej. A z kolei foteliki 9-18 ustawia się tylko przodem... No błędne koło... ;)
 
Nóżki jak najbardziej mogą wystawać poza fotelik!!! Dzieci sobie z nimi radzą układając je wygodnie i nawet jeśli opierają je o oparcie ( a fotelik jest stabilnie przypięty) nic im nie grozi. naaaaaawet jeśli- to o wiele łatwiej jest wyleczyć złamaną nóźkę niż zerwane kręgi szyjne.....
Granicą wyrośniecia prócz przekroczenia wagi max jest główka- ona MUSI się mieścić w obrysie oparcia (przy 0-0+). Przeczytaj instrukcje od swojego fotelika czy nie ma demontowanych wkładek wypłycających- nieco wydłużysz mu użytkowość.
Przesadzanie małej przodem do kierunku jazdy nawet w wieku 7mcy to zdecydowanie za wcześnie nawet jeśli będzie podchodzić pod 9kg. To nie kwestia kilogramów, a dojrzałości układu kostnego w tym głównie kręgosłupa. Większe hamowanie może jej wyrządzić poważną krzywdę jeśli nie.........
Na rynku jest już kilka foteli 9-18(25) ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Zorientuj się w swojej okolicy czy masz szansę któryś z nich przymierzyć do auta.
Poszukaj
Maxi Cosi Mobi
Acta graco Belogic i duologic
Romer/Britax Max Way
Besafe izi Kid i izi Combi ( url=http://www.besafe-5xbezpieczniej.pl/]BeSafe - 5xbezpieczniej - tyłem )

Część z tych propozycji jest faktycznie 0-18kg ( z tym że to 0 jest umowne bo producenci zalecają od 5-6mca czyli dla dzieci siedzących samodzielnie), duologic i izi Combi od 9kg można przestawić przodem do kierunku jazdy.
I jeszcze jedno istotne- foteliki te głównie były do tej pory produkowane na rynek skandynawski więc w większości nie mają testów ADAC, ale zdobyły wysokie noty w Test Plus i innych konsumenckich testach tamtego rynku, więc nie trzeba ich się obawiać. Firmy godne zaufania.
 
Cenne informacje. Na pewno się rozejżę, nawet jakbym miała poszukać gdzieś dalej od miejsca zamieszkania. Wkońcu to zakup na jakiś czas i musi być bezpieczny. Ja też chcę ją wozić tyłem do kierunku jazdy nawet po osiągnięciu odpowiedniej do fotelika wagi, jest ona wkońcu tylko umowna. Mam trochę czasu do października, więc poszukam.

Pozdrawiam ;)
 
Proszę o radę. Przebywam w Anglii. Zastanawiam się, który fotelik wybrać Britax King Plus czy Britax Duo Plus Isofix. Proszę o opinię, który z nich jest lepszy i dlaczego. pozdrawiam
 
Do huhu
Nie, nie mamy isofixu, ale w planach naszych jest zakupienie auta, które by miało isofix. Auto mamy zamiar kupić za rok. Dziecko waży narazie niecałe 11 kg i ma półtora roku, więc myślę, że fotelik o przedziale 9-18 kg, a taki mają właśnie wymienione przeze mnie modele, posłużyłby nam przez 2 lub 3 lata. Zatem proszę mi doradzić czy warto kupić Britax Duo Plus Isofix, bo można go dakże montować bez isofixu. Czy jednak bezpieczniejszy jest popularny Britax King Plus. Pardzo proszę o radę, bo muszę się zdecydować w ciągu kilku najbliższych dni. A może istnieje inny model lepszy od powyższych w podobnej cenie?
 
reklama
Bezpieczniejszy okaże się ten który lepiej siądzie w aucie. Bo oba są 'czwórkowe' (choć duo z nowszego wypustu był testowany tylko na isofixie). O ile do obecnego auta możesz przymierzyć każdy, to z następnym troche zgaduj zgadula.
Teoretycznie na stronie romer/britax masz zakładkę zgodności przy fotelach ze złączami więc możesz wg tego kupować następne auto ;)
Z tej firmy również Safefix Plus 2012 Isofix umożliwia obie metody mocowania ( wersja z nogą nie z TT),
a także od konkurencji Besafe IZI Comfort X3 isofix, choć w ich przypadku za opcję isofixu doliczają sobie dobre 400zł w stosunku do tego modelu bez złączy.

Wszystkie opcje są oceniane na 4 już wg aktualnych metod badań więc najbezpieczniejszy będzie ten który uda ci się najstabilniej zamontować w aucie. Jeśli już czymś się mają różnić to stosunkowo najmłodszą konstrukcją jest Besafe.

A rozważacie jazdę tyłem do kierunku jazdy ? ;)
 
Do góry