Nic się w zakresie art. 177. § 3. nie zmieniło: Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Nie zmienił się również art. 177 § 1. tak więc nadal nie można zwolnić ciężarnej:
W okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części - do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może:
1)
prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem;
2)
wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Dziennik Ustaw Dz.U.2023.1465 t.j. Akt obowiązujący Wersja od: 31 lipca 2023 r. Art. 177. - [Zakres ochrony w związku z macierzyństwem] - Kodeks pracy.
sip.lex.pl
Zwolnienie pracownika, a nie przedłużenie mu umowy po okresie na jaki została zawarta to są dwie totalnie inne rzeczy.
Tak samo jest różnica po między urlopem macierzyńskim/rodzicielskim, a zasiłkiem macierzyńskim