reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czerwcowe mamy 2018

Ja znoszę l4 do pracodawcy a on daje do ZUS, jest mnie niż 20 pracowników. Niefart dla szefa że jest przełom roku i nie miałam 33 dni l4, więc płaci mi w grudniu i styczniu!

Napisane na F8331 w aplikacji Forum BabyBoom
 
reklama
To czy z ZUS czy z Firmy zalezy od ilości pracowników. Ja pracuję w dużej firmie i dostaję kasę z firmy a firma rozlicza się za mnie z ZUSem. Jak jest mało (nie pamiętam ile) to bezpośrednio płaci Ci ZUS

Tak myślałam. W mojej firmie też dużo jest pracowników.
Wydawało mi się, że koleżanka na l4 ciążowym pytała mnie dlaczego firma z wypłatą się spóźnia tzn, że dostawała od pracodawcy, nie z ZUS.
 
Nie rozumiem pytania.
Ja na l4 od 17.10 i wypłaty dostaje o czasie - w październiku , listopadzie, grudniu w terminie:)

9ewnqqmzi7le71mi.png

Ja na l4 od 24.10 ,przez pierwsze 33 dni płacił mi pracodawca ,a pod koniec listopada przejmuje już ZUS.
A pytam dlatego że jeszcze w grudniu nic z Zus-u nie dostałam...Pewnie ok 10 stycznia przyjdzie. Wolałam zapytać Was jak to było w waszych firmach.
Koleżanka moja pracuje w przedszkolu i ona dostaje regularnie(A jesteśmy na tym samym etapie ciąży,ten sam lekarz i wizyty w tym samym dniu:) ),może dlatego że państwowa praca.
Hmmm...nie mam pojęcia ,dlatego wolałam podpytać:)

Dziękuję za wszystie odpowiedzi
 
właśnie nie wiem, dlatego pytam czy może któraś już ma coś takiego, bo nie chce mi się do stacjonarnego jechać, żeby sprawdzać. ale chyba i tak zamówię :) wydaje mi się, że latem do gondolki będzie super. do tego można jeszcze dokupić kocyk :)
A nie będzie to za ciepłe na lato? Minki jest ciepłe, nie wiem z czego jest ta druga strona, ale nawet jak z bawełny i na niej dziecko będzie leżeć, to pod spodem będzie ta ciepła część...
 
Ja dziś dostałam pierwsza wypłatę na L4 (przed ciążą nie miałam żadnych zwolnień) i też się zdziwiłam że coś sporo mi wyliczyli, praktycznie tyle co dostawałam razem z premią a miałam ja raz na 3 mc. Ale mama mi coś tłumaczyła że z ZUSu wychodzi wieksza kwota niż normalna pensja (może odchodzą jakieś składki?)
Zależy, ja w 1szej ciąży też miałam więcej, bo miałam urlop na przełomie 2ch miesięcy i dodatek urlopowy mi wliczyli do tego.
A teraz mam 300zl mniej bo nie wlicza mi się podwyżka ministerialna, bo osoba na L4 i macierzynskim się ona nie należy. Choć na macierzynskim z córką dostawałam, ale teraz pozmieniali przepisy..
 
Hej dziewczyny:)
Powiecie mi po jakim czasie dostalyscie pierwsze pieniążki z Zus-u? Już na L4.
Buziaki dla maluszków w brzuszkach
Ja od razu, jak wypłaty były bo mi zakład pracy wypłaca, a jemu ZUS. Tak jest w dużych zakładach pracy, od ilustracji tam pracowników. A w mniejszych wypłaca bezpośrednio ZUS
 
Czesc. Mozna jeszcze dołaczyc? :)

U nas termin przewidywany wedlug USG to 28.06. Wszystko na to wskazuje, ze spodziewamy sie drugiej córki :) To moja druga ciaza. Kompletnie inne doswiadczenie niz pierwsza!

W pierwszej z powodu krwiaka i szyjki lezalam od 8 tygodnia ciazy do samego konca. Pierwsza ciaza dala ogromnie w kosc! Mdlosci 6 miesieczne, niskie cisnienie, omdlenia, anemia, nieustanne problemy z infekcjami no i to lezenie... n
Teraz moj maluch ma 20 miesiecy i jest najcudowniejszym maluchem jakiego znam.

Ta ciaza jest kompletnie odmienna na kazdym etapie jej doswiadczania. Poza epizodami mdlosci czy napadow glodu nic mi nie doskiwera. Nie moge na nic narzekac i ciesze sie z kazdego dnia :)
Chodze do pracy i poki co planuje przejsc na l4 gdzies w polowie.

Witam wiec Was i ciesze sie, ze bedziemy sobie w tej podrozy towarzyszyc :)


zamówiłam sobie dziś w Smyku tą poduszkę do spania z Motherhood, którą tak polecałyście (jest teraz tańsza) ciekawa jestem jak się sprawdzi. przy poprzednich maluchach miałam tylko ten mały rogal do karmienia, który bardzo nam się przydał.
a miała któraś taki komplet do wózka/ fotelika: Link do: MimiNu, Minky, Motylek ?
bo się zastanawiam nad kupnem i ciekawi mnie zwłaszcza ta poduszka-motylek
Ja mialam. Sprawdzila mi się tylko w jednej sytuacji - gdy pojechalismy na wies i droga dojazdowa to byly tak ogromne kamyki, ze przejazd wozkiem to byla istne trzesienie ziemii dla Malej w wozku. Drugi raz bym nie kupila.

Czytam tez ze kompletujecie wyprawki. Mam to szczescie, ze u nas prawie wszystko zostaje po starszej, wiec dokupie tylko to co niezbedne. Marysia jest z kwietnia i urodzila sie bardzo malutka, wiec jezeli jej siostra urodzi sie wieksza to ubrania beda jak znalazl :)

W tej ciazy mam nastawienie robienia wyprawki dla siebie :D Czyli stawiam na ladne koszule nocne, bluzki do karmienia i wszystko co sprawi ze to mi bedzie po porodzie milo :)

W pierwszej ciazy szalalam z zakupami - lezenie i internetowe zakupy pochlonely mnie do reszty i niestety, ale wiekszosc z nich u mnie sie nie sprawdzila ani nie byla uzywana.
Mysle tez patrzac na doswiadczenia kolezanek ze nie ma idealnej listy najlepszych rzeczy - wszystko zalezy od preferencji. Cos co nie sprawdzilo sie u mnie - u innej osoby bedzie totalnym must have.

U mnie np totalnym niewypalem okazala sie poduszka do karmienia (a karmilam piersia 16 miesiecy! :), niania elektroniczna (teraz kupie taka z kamera i zdecydowanie bez czujnika ruchu), zapas butelek (nie byly potrzebne), wszelkie body zakladane tylko przez glowe (ani jednego nie chce w piereszych 3 miesiacach! u mnie okazaly sie totalnie nie praktyczne) czy poduszki/posciele dla dziecka - Marysia przez 16 miesiecy na nich ani pod nimi nie spala.


Napisane na SM-J500FN w aplikacji Forum BabyBoom
 
A nie będzie to za ciepłe na lato? Minki jest ciepłe, nie wiem z czego jest ta druga strona, ale nawet jak z bawełny i na niej dziecko będzie leżeć, to pod spodem będzie ta ciepła część...
druga strona to 100% bawełny i wydawało mi się, że będzie ok jak maluszek będzie dość cienko ubrany, ale teraz już nie wiem ... dałaś mi do myślenia :)
najwyżej będę używać w chłodniejsze dni tylko ;)
 
Ja od razu, jak wypłaty były bo mi zakład pracy wypłaca, a jemu ZUS. Tak jest w dużych zakładach pracy, od ilustracji tam pracowników. A w mniejszych wypłaca bezpośrednio ZUS

No to ja należę do tych co ZUS musi płacić, bo mała firma 5 pracowników. A oni mają 30 dni czasu od ostarczenia przez pracodawcę mojego L4 do nich...więc muszę poczekać bo pytałam moja szefowa to zawiozła dopiero 8 grudnia:( A L4 dałam 21 listopada.
Niestety przepisy mówią że pracodawca musi niezwłocznie dostarczyć L4...tylko to "niezwłocznie"nie jest określone konkretna liczba dni i pracodawca nawet jak zniesie 3 tyg później to nic się nie dzieje....tylko JA wtedy dostanę pieniądze później.
Pozostaje tylko czekać i się nie stresować:)
 
reklama
druga strona to 100% bawełny i wydawało mi się, że będzie ok jak maluszek będzie dość cienko ubrany, ale teraz już nie wiem czy akurat to... dałaś mi do myślenia :)
najwyżej będę używać w chłodniejsze dni tylko ;)
No gondola ma taki materacyk więc dodatkowa amortyzacja nie jest potrzebna, takie coś to raczej na jesień bardziej bym kupiła jak już...

Witam nową mamę, rozgość się[emoji4]
 
Do góry