reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czerwcowe mamy 2018

No niestety nie dostaje się L4 100 % wynagrodzenia brutto. Po pierwsze wylicza się średnią z 12 miesięcy wstecz, po drugie odlicza się podatek i składki ZUS. Zasiłek macierzyński wraz z rodzicielskim brany na cały rok to jest 80% płatne też wyliczany z takiej samej podstawy jak zasiłek chorobowy. Jeśli wyjdzie Ci zasiłek macierzyński mniej niż 1000 zł to trzeba starać się o dopełnienie do 1000 tzw kosiniakowe.
L4 jest 100% płatny, tylko tak jak piszesz, zależy od średniej jaką wyliczą.
I mi np bardzo się opłaciło iść na zwolnienie, bo od września nie miałam nadgodzin, poza tym doliczyli wszyskie bonusy i mam kilka stówek więcej w stosunku do wypłaty wrześniowej i październikowej :) A poza tym oszczędzam jakieś 400 zł na dojazdy. Więc ja tam jestem bardzo zadowolona ;)
 
reklama
Dzień dobry :) Kolejny tydzień zleciał! Strasznie mi czas ucieka ostatnio, ale cieszy mnie to.

Gratuluję udanych wizyt dziewczyny :) I piękne macie choinki! My dopiero jutro kupujemy :)

Ja do tej pory też chodziłam sama do lekarza, ale już na następną w styczniu zabieram męża. W końcu się trafiło, że będzie miał wolny dzień wtedy więc na spokojnie może mi towarzyszyć :)
Z wigilią problemu nie mamy, bo odkąd jesteśmy razem to zawsze sami spędzaliśmy ten dzień, więc omijają nas kombinacje u kogo w tym roku itd.

Dopijam kawkę i biorę się do życia :p

Miłego dnia dla Was ;)
 
Czyli powinnaś dostać 80% tergo co teraz dostajesz na rękę, bo przecież zawsze zabierają nam w podatkach i składkach 1/3 wypłaty. A nie miałaś przez ostatni rok żadnych premii, dodatków na święta, wczasów pod gruszą itp? Bo to też do średniej zliczają.
U nas wczasów pod grusza nie wliczają, bo to jest osobno płacone a nie do stawki, tak samo jak nie wyliczyli mi podwyżki ministerialnej, kt też do stawki się nie wliczała...

Napisane na Moto G Play w aplikacji Forum BabyBoom
 
Dziewczyny a ja radze docenic jak jest w Polsce, sama mieszkam w UK I nie ma czegos takiego jak 100% platne L4, a macierzynski to ochlapy ktore I mnie stanowia 30% mojej pensji I tej jest od niego odprowadzany podatek.
Sama pracuje juz dlugi czas odprowadzam podatki I to nie male - w szczegolnosci ze moje premie sa opodatkowane na 35% I nic mi Panstwo nie da.
Takze docencie bo to Polska jest rajem a nie zachod :)


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
ja bym do tego dodała jeszcze, że nie ma czegoś takiego jak zwolnienie "na ciążę" i nie ma też ochrony kobiety w ciąży od początku tzn. można ją zwolnić, więc my naprawdę nie mamy na co narzekać w Polsce
 
Za to u mnie nie ma czegoś takiego jak premie , wczasy pod gruszą....
Owszem wyjdzie mi więcej niż 1000 zł, ale nie fair jest że odprowadzając składki płacąc podatki dostane jakies 250 zł więcej niż osoby które są np zarejestrowane od kilku lat w PUP. A nie wierzę, że nie da się znaleźć pracy. Tylko tak jest wygodniej, 1000 z tego przez rok, 500 plus , zasiłki z MOPS ja na nic nie będę mogła liczyć oprócz zasiłku macierzyńskiego.
Oczywiście dobre i tyle, ale biorąc pod uwagę jak rząd wspiera politykę prorodzinną to jakby nie zdawali sobie sprawy że pierwsze dziecko również kosztuje, a tym rodzicom nikt nie pomaga. A według stosowanych progów finanswych jestem zbyt bogata żeby otrzymać pomoc. Ale że żyje się od wypłaty do wypłaty o tym jakby nikt u góry nie słyszał.
Co prawda teraz kiedy mąż jest za granicą jest nam łatwiej. Ale w momencie kiedy zjedzie , znowu będzie trudniej. A już w ogóle nie wyobrażam sobie, jakbym miała zostać sama z dzieckiem, nie mając własnego mieszkania , przy takich zarobkach.
 
A u mnie w biurze ludzie oszczedzaja po 2-3 lata zeby sobie pozwolic na dziecko. Wszyscy sobie zdaja sprawe ze nasze podatki Ida w glownej mierze na benefity (oczywiscie nie tylko na nie ale nasze podatki zdecydowanie oplacaja tych co nic nie robia I nie dorzucaja sie do worka podatkowego) I jakos nikt wielkie I afery z tego nie robi. Czasem mnie to dziwi ze maja takie podejscie ale z drugiej strony mysle sobie ze moze tak lepiej przynajmniej sie czlowiek nie denerwuje. Jedno jest pewne - nikt tutaj z pracujacych osob nie ma podejscia ze im sie nie wiadomo co nalezy od panstwa bo oplacaja podatki.


Sent from my iPhone using Forum BabyBoom
 
U mnie macierzyński będzie o około 700-750zł niższy niż wypłata. Ale nie martwię się. Najważniejsze, że mogę rok zostać z maleństwem w domu, potem też odbieram zaległy urlop i do pracy wracam dopiero w sierpniu lub wrześniu 2019. Mam tylko nadzieję, że premia roczna w tym roku nie będzie obcinana, bo chciałabym ją odłożyć dla maluszka. Wszystkie dodatkowe pieniądze chcemy odłożyć i przeznaczyć na pieluchy wielo, wakacje i ubrania na wesele mojej siostry.
 
reklama
a ja dziś dzwoniłam do klinki,żeby się umówić na badanie połówkowe za miesiąc i nie ma już miejsc! mam skierowanie NFZ, więc jak chcę je wykorzystać to mam ograniczoną liczbę miejsc gdzie mogę je wykonać. dopiero w trzeciej placówce do której dzwoniłam był termin...
 
Do góry