reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

To mierzycie też później niż po 1h...? Mi zakazali mieszać sobie w głowie ;/
Oczywiście :) jak próbuje nowych rzeczy to zawsze sprawdzam po 1h, 1,30h i 2h. Ostatnio do pomidorowej dałam zwykły ryż (zawsze daję basmati) i cukier po godzinie, po zjedzonej wielkiej misce 120, po 1,30h 130 a po 2h 124 wiec do dupy. A jak daję basmati po godzinie mam ok 100 i za 30 min spada do ok 85 i zjadam drugie danie.
 
reklama
Dziekujw slicznie Aniu :) a powiedz mi czy ziemniaki calkiem odpadaja? Czy np raz max 2 raxy moge z kopetkiem zjesc i na czym smazysz jajecznice? Jesli chodzi o miesa to czy wvhodzi w gre schan chudy lub wolowina eaz w tyg lub ewentualnie lopatka? I jesli np spagethi z brazowego makaronu bym chciala to na jakich tluszczach smazyc oholnie do tej pory smasylam na oliwie lib rzepakowym, i cxy np mieso kuso bygotowane lub z piekarnia czy moge czsse na odrobinie tluszczzrobic kotleta bez panierki? I jakipprzyprawy sa kategorycznie nie dozolone? Przepraszam zavtyle pytan ale dzis nawet jeszcze nic niwja no sie nohe, wiem ze to bezsendu bo przez niewiem nawet od kiedy to mam a jadlam slodyczy duzo bo mam w ciaxy zachcianki i lody, przed ciaza nie mialam, fdo tego tyb lezacto pewnievstad ta cukrxyca oile jest, jutro sie okaze
W pierwszej ciąży przy cukrzycy mogłam jeść ziemniaki, w tej podnoszą mi cukier. Więc warto potestowac sobie z produktami. Smażenie nie jest zalecane przy cukrzycy. Po godzinie cukier mozesz mieć w normie, ale potem zaczyna rosnąć zamiast spadać i to nie jest bezpieczne dla dziecka. Schab i polędwice wołową zjadam dość często, ale robię je w piekarniku. Nie smażę nic, no oprócz jajecznicy, którą przyrządzam na maśle i cukier mam po niej spoko. Słodycze odpadają całkowicie. Skacze po nich cukier odrazu po zjedzeniui potem szybko spada więc to też nie jest dobre dla dziecka. Musisz starać się utrzymywać cukier na stałym poziomie. Mi każdy makaron podnosi cukier, nawet brązowy. Po godzinie jest ok ale potem rośnie wiec zrezygnowałam całkowicie. Zastępuję grubymi kaszami. Co do przypraw to ja używam wszystkich możliwych w ostrą papryką na czele ;) posprawdzaj na co możesz sobie pozwolić a z czego zrezygnować. Np w poprzedniej ciąży nektarynka potrafiła mi podnieść cukier do 150 a teraz mogę zjeść 3 na raz i cukier spoko ;)
Dziekuje Aniu pieknie, czyli to polega na tym ze mierzac cukier sprawdzamy na co mozemy sobie pozw ? Cy jest szansa ze np sprobuje zjesc lyzeczje loda i befxie ok? Na aplikacji mojej okresowej gdzie jes czst dziewczyna mi napisala ze jej tak jak mi cukier wyszedl na czczo ok a kolejny zly i jak mierzyla glukometrem to za kazdym razem miala ok ze nawet zjadla czekolade i bylo ok, co o tym nyslisz? Bo widze ze sie znasz na tym dobrze, ogolnir to ja muslLam ze po slodkim to zawsze cukiet skacze nawwet zdrowej osobie bez ciazy :) i powiedz mi czy jest szansa ze nie mam tej curxycy czy jak 2 h po glukozid mam za wysoki to juz bankowe? Ile mam wyzdze niewiem, dziekuje za podniesienie na duchu, czytajac Cie wydaje sie to mniej straszne
 
Co do ziemniaków to lepiej ich unikać bo mają wysoki indeks glikemiczny. Ja raz na obiad zjadłam dwa małe ziemniaki z rybą i cukier p 1h miałam 128. Niby w normie, ale to przecież były tylko dwa ziemniaczki :szok:. Lepiej jeśc kasze na obiad. Mi brązowy makaron nie podnosił cukru. Ze słodyczy oczywiście lepiej zrezygnować. Co prawda ja upiekłam ciasto drożdżowe na mące graham i zamiast cukru użyłam ksylitolu i cukier miałam ok po takim cieście. Mierzyłam po 15min, po 30 min i po 1h tez. Zawsze był ok. Ale ciasto drożdżowe na mące graham nie jest tak smaczne jak zwykłej mące 8-)
Asiu dzieki, ja po cichu licze ze nie mam tej cukrzycy, ale jak mam to zmierze sir z nia z Wasza pomoca bo widze ze zdrowo podchodzicie do tego, czy robilas moze spahethi? Chodzi mi czy moge uzyc pomidorow z kartonu krojonych, na jakiejsc str czytalam ze pomidory nie barrzo bo cukier maja
 
Dziekuje Aniu pieknie, czyli to polega na tym ze mierzac cukier sprawdzamy na co mozemy sobie pozw ? Cy jest szansa ze np sprobuje zjesc lyzeczje loda i befxie ok? Na aplikacji mojej okresowej gdzie jes czst dziewczyna mi napisala ze jej tak jak mi cukier wyszedl na czczo ok a kolejny zly i jak mierzyla glukometrem to za kazdym razem miala ok ze nawet zjadla czekolade i bylo ok, co o tym nyslisz? Bo widze ze sie znasz na tym dobrze, ogolnir to ja muslLam ze po slodkim to zawsze cukiet skacze nawwet zdrowej osobie bez ciazy :) i powiedz mi czy jest szansa ze nie mam tej curxycy czy jak 2 h po glukozid mam za wysoki to juz bankowe? Ile mam wyzdze niewiem, dziekuje za podniesienie na duchu, czytajac Cie wydaje sie to mniej straszne
W pierwszej ciąży mialam też tylko za wysoki cukier po 2h i to nieznacznie, bo norma do 140 a ja mialam 142 i to już jest cukrzyca ciążowa.
Odnośnie sprawdzania na co możemy sobie pozwolić, chodziło mi o produkty dozwolone w cukrzycy. Ze slodyczy rezygnujemy calkowicie, ze smazonego, z tłustych potraw, przekąsek typu chipsy itp też i tego bym nawet nie sprawdzała bo to jest niezalecane w cukrzycy ciążowej. Myślałam raczej hmm powiedzmy nawet o wspomnianych przez Ciebie pomidorach. Jedna może zjeść dwa i cukier ok a innej cukier skoczy po jednym plasterku. Tak samo chleb, czy jabłka i czy inne dozwolone produkty w cukrzycy. Pamiętaj, że każda obróbka cieplna np rozgotowany ryż czy ugotowane wazywa będą mialy wyższy indeks glikemiczny niż ryż al dente czy surowe warzywa. Zostało Ci 14 tygodni do rozwiązania, to naprawdę niewiele, a możesz dla dziecka zrobić tak wiele przestrzegając diety:)
 
W pierwszej ciąży mialam też tylko za wysoki cukier po 2h i to nieznacznie, bo norma do 140 a ja mialam 142 i to już jest cukrzyca ciążowa.
Odnośnie sprawdzania na co możemy sobie pozwolić, chodziło mi o produkty dozwolone w cukrzycy. Ze slodyczy rezygnujemy calkowicie, ze smazonego, z tłustych potraw, przekąsek typu chipsy itp też i tego bym nawet nie sprawdzała bo to jest niezalecane w cukrzycy ciążowej. Myślałam raczej hmm powiedzmy nawet o wspomnianych przez Ciebie pomidorach. Jedna może zjeść dwa i cukier ok a innej cukier skoczy po jednym plasterku. Tak samo chleb, czy jabłka i czy inne dozwolone produkty w cukrzycy. Pamiętaj, że każda obróbka cieplna np rozgotowany ryż czy ugotowane wazywa będą mialy wyższy indeks glikemiczny niż ryż al dente czy surowe warzywa. Zostało Ci 14 tygodni do rozwiązania, to naprawdę niewiele, a możesz dla dziecka zrobić tak wiele przestrzegając diety:)
Wiadomo corcia moja jeat Najwazniejsza, poprostu nie do konca poki co rozumie ta przypadlosc, dlatego narazie ani nie mam diety od lekarA ani wytycNych, myalalam poprostu ze skoro na czczo mam ok to moge zjesc np kawalek pizzy czy loda nue szkodAc dzidzi, stad moje byc moze glupie pytanie :) dziekuje bard Aniu :)
 
Wiadomo corcia moja jeat Najwazniejsza, poprostu nie do konca poki co rozumie ta przypadlosc, dlatego narazie ani nie mam diety od lekarA ani wytycNych, myalalam poprostu ze skoro na czczo mam ok to moge zjesc np kawalek pizzy czy loda nue szkodAc dzidzi, stad moje byc moze glupie pytanie :) dziekuje bard Aniu :)
Nie ma głupich pytań:) wiem jak ciężko jest na początku ogarnąć te wszystkie weglowodany, indeksy itp. I wiem, że wcale nie jest łatwo odmówić sobie kawałka pizzy. No ale czego się nie robi dla zdrowia maleństwa. Mam nadzieję, że trafisz na dobrego diabetologa/dietetyka który wszystko Ci wyjaśni. W razie czego służymy pomocą:)
 
Ooo a piekłaś w maszynce do chleba czy w piekarniku? Jak w piekarniku to poproszę przepis na taki chlebek :)

Aniu, piekę chleb w piekarniku na zakwasie. To jest przykładowy skład:
Pestki dyni -50 g
Mąka żytnia razowa typ 2000 -200g
Słonecznik 50 g
Mąka żytnia typ 720 - Gdańskie Młyny: 350 g
25g - zakwasu zytniego
 
Nie ma głupich pytań:) wiem jak ciężko jest na początku ogarnąć te wszystkie weglowodany, indeksy itp. I wiem, że wcale nie jest łatwo odmówić sobie kawałka pizzy. No ale czego się nie robi dla zdrowia maleństwa. Mam nadzieję, że trafisz na dobrego diabetologa/dietetyka który wszystko Ci wyjaśni. W razie czego służymy pomocą:)
Aniu ja jestem w holandi wiec troszke w takich wypadkach bariera jezykowa robi swoje, mentalnosc onne podejscie niby po angielsky sie dogadasz ale nie zawsze sie dobrze zrozumoesz-zedne z nas nie jest anglikiem i dochodza dp tego inne czynniki w/w cukier na czczo mialas 4,8 po 2 h 9,3 jakie jdcnostki niewiem bo polazala mi tabelke w systemie z moimi, w pn ide do diabetologa dostNe glukometr i diete i objasnienia, 7 ra na dzien musze miezyc raz w tyg wysylac emil z wynikami ...
 
reklama
Asiu dzieki, ja po cichu licze ze nie mam tej cukrzycy, ale jak mam to zmierze sir z nia z Wasza pomoca bo widze ze zdrowo podchodzicie do tego, czy robilas moze spahethi? Chodzi mi czy moge uzyc pomidorow z kartonu krojonych, na jakiejsc str czytalam ze pomidory nie barrzo bo cukier maja

Ja kupowałam pomidory w puszcze bez cukru. Trzeba uważnie czytać etykiety.
 
Do góry