reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciężarne na Wyspach

joasia Ty juz paszport wyrobilas Natashy? czy dziecia do 5 lat mozna tylko tymczasowe wyrabiac na 12 miesiecy? nie oplaca troche nam sie troche takiego wyrabiac :/ chyba jak bedziemy w polsce wyrobimy jej dowod, teraz na dniach mam zamiar jej zrobic zdjecia do paszportu brytyjskiego :) robilas sama w dom? ja wlasnie mam taki zamiar

a i troche sie zastanawiam czy nie bedzie jakis problemow przy kontrolii ze my paspzorty polskie, dziecko paszport brytyjski :/

Dziecku do 5go roku życia można wyrabiać tylko paszport tymczasowy na 12 miesięcy. Mogę zapytać na jakiej podstawie chcesz dziecku wyrobic paszport brytyjski? Czy tata dziecka jest Brytyjczykiem? Bo jeśli nie, to dziecko nie ma prawa do paszportu brytyjskiego tak długo, aż jedno z was go nie otrzyma. Tutaj obowiązuje prawo krwii a nie prawo ziemi, czyli dziecko dziedziczy obywatelstwo po rodzicach, a nie po kraju w jakim jest urodzone (UK). ;-)
 
reklama
agatakat ja wiem,że On mógł te działalność duuuużo wcześniej otworzyć. Tylko to jest taki typ,że sprawy papierkowe to mnie zostawia a ja się zaparłam,że nie będę wszystkiego za niego załatwiać bo dzieckiem nie jest i za rączkę prowadzić nie bede. Suszylam glowe,co jakiś czas były kłótnie,że to olewa i ciągle słyszłam,że w przyszłym tygodniu to ogarnie i tak to trwało przez rok. A tearz tak czy siak wykazuje wysokie koszty i mniejsze zarobki :)

Co do paszportu to ma być gotowy na 10.02. Na rok wydają tymczasowy. Zdjęcie robiliśmy sami,a łatwo nie było bo pewne warunki muszą być spełnione-prosto głowa,otwarte oczy,zamknięta buzia i nie chcualiśmy męczyć Małej u fotografa. Zrobiliśmy sami,fotkę rzuciliśmy na pendraka i u fotografa wywołaliśmy pytając wcześniej czy się nada. Zrobił koleś mały retusz i wywołał.
Co do paszportu brytyjskie to nawet małym dzieciom pierwszy wyrabiają na 5 lat-wiem z pewnego źródła bo synek koleżanki ma taki i ostatnio nawet oglądałam jego fotkę w tym paszporcie :) Z tym,że ona była mężatką z brytyjczykiem i ma brytyjskie obywatelstwo. Natomiast mam inną koleżankę która na podstawie rezydentury starała się o paszport brytyjski dla dzieciaka i dostała odmowę,ale nie znam szczegółów. My od razu do polskiej ambasady w tym celu pojechaliśmy. Ale ciekawa jestem czy Wam się uda. Daj znać :)
 
a ja dzisiaj dostalam llist ze jutro bede miec kaske na koncie ;) wiec asiunia pisalas kiedys ze nei znasz nikogog kto te 500 f dostal :p
A długo czekaliście? Ile tamu składaliście wniosek o te kasę? Ja dziś byłam na szczepieniu i od razu poprosiłam health visitor aby mi wypełniła tę ostatnią część i zaraz wybywamy na spacer to wrzucę do skrzynki.
 
pandorka juz to kiedys pisalam ;) na stronie uk border, ze w momencie kiedy dziecko sie urodzi jedno z rodzicow musi byc obywatelem brytyjskim albo miec status osiadly a taki status dostaja osoby z unii ktore przebywaja w uk 5 lat, mozna sobie ten status potwierdzic wyrabiajac stalego rezydenta.
joasia co do odmowy z tym rezydentem to po prostu jeszcze raz moga chciec potwierdzenie przepracowanych (albo nauki) ciaglych 5 lat, co dla mnie jest bez sensu bo juz raz wysylam wszystkie papiery zeby potwerdzic ciaglosc 5 lat do wyrobienia stalego rezydenta :D
chce sprobowac czytalam po angielskich forach ze nie trzeba wysylac wszystkich papierow jeszcze raz ale trzeba wyslac swoj paszport z aplikacja (nawet jesli jest niewazny) ktory sie mialo w momencie urodzenia dziecka :)

i bardzo dobrze ze sie zaparlas niech sie facet bierze do zalatwiania, wiem jak to jest bo u nas w domu ja tez pilnuje zeby wszystkie rachunki byly na czas zaplacone.
to my tez zrobimy sami zdjecie, myslalam zeby wydrukowac, ale skoror tak piszesz to tez skocze na high street i sie zapytam czy zdjecie dobre.
 
Joasia w zeslzym tyg wyslalam chyba, na liscie ktory mi przyslali pisze ze zaaplikowalam 2 lutego ;) a list otrzymalam 8 :) a dzisiaj juz kaska na koncie :)
 
a mnie jakos nie ciagnie zeby wyrobic sobie tego rezydenta. MOja mama ma juz dawno i mnie wciaz namawia, ale ja nie widze potrzeby - ma to jakies plusy? Bo ja nie widze...
 
asiunia taki plus jak napisalam wyzej :D ze mozesz potwierdzic 5 lat przebywania w UK i nie musisz wszystkich papierow wysylac wtedy jak aplikujesz o paszport, a jak dziecko ma paszport brytyjski do wielu krajow nie potrzebuje visy
joasia jeszcze mi sie cos przypomnialo, ze skladajac o paszport brytyjski jesli to ojciec dziecka ma stalego rezydenta, to rodzice dziecka musza byc malzenstwem zeby dziecko dostalo paszport, a jesli nie sa malzenstwem to mama musi miec rezydenta :) tak jest w Naszym przypadku, ja mam rezydenta
 
ee tam moj ja paszport polski i nie nazekam. Fakt jest taki ze troche uciazliwe jest to jezdzenie do MAnchasteru zeby go wyrobic, ale nie chce zeby byl brytyjczykiem... Jakos yyy glupio - jak skonczy 18lat to sam zadecyduje. :)

ile ciebie ten rezydent kosztowal?
 
asiunia rezydent nic nie kosztuje ;) a dziecko rodzicow ktorzy maja status osiadly (czyli takich jak ja) od razu jest british citiezenem ;) wiec za bardzo nic na to nie moge poradzic hehe tylko pozostaje mi tylko jej paszport wyrobic :D
a dla dziecka urodzonego tutaj, jesli rodzice nie maja obywatelstwa/stalego rezydenta po 10 latach mozna starac sie o naturalizacje :)
pozatym wyrabiac dziecku paszport co rok to jest sporor zachodu i kosztow, a takto (o ile nam sie uda) wyrobimy na 5 lat i koszty jedne. i nie ma kosztow dojazdu, bo w naszym przypadku obydwoje musielibysmy jezdzic do Londynu..

dam Wam znac czy Amanda dostala paszport :D w tym tyg postaram sie zrobic jej zdjecia, od wyslania aplikacjii na paszport czeka sie 10 dni, wiec tempo ekspresowe ;)
 
Ostatnia edycja:
reklama
agata i ten brytyjski jest na 5lat? Kurcze to by ulatwialo sprawe...

rezydent bezplatny? Cos ty moja mama 60funtow placila! ale to bylo chyba z 2lata temu
 
Do góry