reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciężarne na Wyspach

reklama
Witajcie kochane!
kamilalopez, Vanilka, kingusia- sliczne macie bąbelki:tak:, aż się zachciewa małego brzdąca:-).

ropucha- zgadzam się, szpitale tutaj są lepiej niż dobre:-) ale lepiej uważaj na siebie, żebys do porodu już ich nie odwiedzała;-). Co do rozwiązania to też będzie dobrze zobaczysz:tak:.

PINKA25- witam i gratuluję!

U nas w zasadzie nic nowego, praca, spacerki, sprzątanie, gotowanie i ogólny brak czasu:-), czyli norma:-D. Mam tylko mały problem z Alusiem, bo choć wyrósł już z "zaczepiania" innych dzieci i pięknie potrafi się z nimi bawić, to nadal bardzo dokucza jednej koleżance i nie mogę jakos sobie z tym poradzić. Może macie jakies sprawdzone sposoby, bo moje już się wyczerpały.
 
Witam w sobotni poranek :happy2:
Witaj PINKA25, jak się czujesz w pierwszym (chyba najgorszym) trymestrze?
Dziewczyny ja mam prośbę. Nie wiem czy ktoś mi odpisze, bo nie wiem czy ktoś jeszcze tu zagląda. Kiedyś o tym już było, ale nie chce mi się szukać, napiszcie proszę co spakować do szpitala na porodówkę. O ile dobrze pamiętam chyba mniej rzeczy będę potrzebować niż w Polsce, w końcu też krócej się leży. Z góry dzięki.
Ja już złożyłam papiery o macierzyński, pracodawca mnie wysterował i złożyłam w Job centre i nie wiem jak długo teraz to potrwa, zanim dostanę pierwszą wypłatę, kobieta nie potrafiła mi powiedzieć i zostałam bez kasy na jakiś czas:wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y:.
 
hejo

dzieki dziewczyny za przywitanie

ropucha -ak narazie czje sie niezle oprócz bolacych ceycków brzucha i pleców oraz czasami meczących mdlosci jest ok...........


do do szpitala hmmm napisze to co pamieta z pierwszej ciazy
- 2 koszule nocne
-kapcie
-reczniki 2 szt
-wkładki laktacyjne
-podpaski
-kosmetyki do kompieli
dla dziecka:
pampersy
ubranka typu koszuleczka spiochy czapeczka i jakis sweterek na wyjscie
rozek
smoczek


to chyba na tyle duzo nie brałam bo po co jak i tak na drugi dzien sie wychodzi
 
Ropucha czy mozesz mi to jasniej wytlumaczyc...chodzi mi o ten macierzynski????
Ja zaczynam moj MATERNITY LEAVE od 4 pazdziernika i myslalm ze pracodawca mi za to bedzie placil.
Co do Child Benefit to dostane po porodzie na dziecko.
Child Tax Credit - dowiedzialam sie ze jak urodze dziecko mam zadzwonic podac moje dotychczasowe zarobki (czyli do wrzesnia) i obliczyc ile dostane Maternity leave (od pazdziernika do kwietnia) i na tej podstawie oblicza mi nowy Child Credit na 2 dzieci bedac na macierzynskim.
Czy dobrze to wszystko kumam??????
Ty mnie nawet nie strasz ze bede dlugo czekac bo za co ja zyc bede????:))

Dziewczyny te ktore to juz maja za soba podzielcei sie swoimi doswaiadczeniami....
 
Czesc dziewczyny.

jesli chodzi o macierzynski to sa wyplacane na dwa sposoby.Pierwszy to
Statutory Maternity Pay

Jest to właściwy urlop macierzyński otrzymywany od pracodawcy.
Warunki, jakie należy spełniać
By otrzymywać SMP, trzeba do końca 15 tygodnia przed rozwiązaniem przepracować dla tego samego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni bez przerwy, przy zarobkach wynoszących tygodniowo nie mniej niż £97.
Kwoty otrzymywane
Przez pierwsze 6 tygodni urlopu pracodawca wypłaca 90% tygodniowego wynagrodzenia brutto. Przez kolejne 33 tygodnie przysługuje £124.88 tygodniowo, bądź 90% tygodniowych zarobków brutto, którakolwiek z tych kwot jest niższa.
Umowa zawarta z pracodawcą może określać inne warunki przejścia na urlop, warto więc wnikliwie prześledzić strony kontraktu. Pracodawca może okazać się hojniejszy i płacić więcej niż przewiduje prawo, natomiast definitywnie nie może płacić mniej. SMP wypłacane jest przez pracodawcę, tak jak zwyczajna wypłata.
Jak się ubiegać
By ubiegać się o SMP, należy powiadomić pracodawcę o tym, kiedy chciałabyś rozpocząć urlop macierzyński oraz wypłacanie zasiłku. Powinno się to uczynić przed okresem 15 tygodni od wyznaczonej daty urodzin dziecka. Przyszła mama ma prawo zmienić datę przejścia na urlop macierzyński, zawiadamiając pracodawcę o takiej decyzji z przynajmniej 28-dniowym wyprzedzeniem.
Należy również przedstawić pracodawcy pisemne potwierdzenie ustalonej daty porodu. Najlepiej uczynić to składając specjalne zaświadczenie, tzw. maternity certificate MATB1, wystawione przez położną lub lekarza. Najwcześniej można je uzyskać od położnej w okolicach 21 tygodnia ciąży.
Jeśli nie tytułujesz się by otrzymywać SMP, ale w ostatnim czasie byłaś zatrudniona lub samozatrudniona, masz możliwość otrzymywania Maternity Allowance z biura Jobcentre Plus. Więcej na temat MA w artykule Maternity Allowance.
Co jeszcze warto wiedzieć o maternity leave

Urlop macierzyński możesz rozpocząć najwcześniej na 11 tygodni przed datą porodu. Jeśli na 4 tygodnie przed porodem z różnych przyczyn nie możesz pracować i jesteś na zwolnieniu lekarskim, pracodawca ma prawo zaliczyć ten okres do urlopu.
O tym, że jest się w ciąży, należy zawiadomić pracodawcę na 15 tygodni przed planowaną datą porodu. Rozsądniej jest jednak zrobić to najwcześniej jak się da. Zależy to przede wszystkim od warunków pracy. Często pracodawcy mogą przygotować tzw. risk assessments dla kobiet ciężarnych. Ustalają wtedy, które z obowiązków przyszła mama może wypełniać bez narażenia zdrowia swojego i dziecka, a które nie powinny jej być przydzielane.
Pracodawca nie ma prawa zwolnić kobiety z powodu jej ciąży. W przypadku jednak, gdy zostaniesz zwolniona w trakcie urlopu macierzyńskiego, masz prawo domagać się, aby pracodawca zaoferował Ci podobne, alternatywne stanowisko.
W czasie urlopu macierzyńskiego przysługują Ci wszystkie prawa i przywileje pracownika (naturalnie z wyłączeniem pensji), np. obowiązujące zniżki, oraz zachowana zostaje ciągłość pracy. Więcej na ten temat w artykule Prawa ciężarnych kobiet w pracy.


A drugi to :

Maternity Allowance



Maternity Allowance (MA) to zasiłek macierzyński wpłacany przez...







the Department for Work and Pensions (DWP), Jobcentre Plus.
Masz możliwość ubiegania się o Maternity Allowance, jeśli przed 15 tygodniem poprzedzającym datę urodzenia dziecka:

  • nie przepracowałaś jeszcze pełnych 26 tygodni u tego samego pracodawcy;

  • Twoja umowa o prace zawarta została na czas określony (np. na rok bądź mniej);

  • zarabiałaś zbyt mało, by otrzymywać zwykły zasiłek macierzyński – Statutory Maternity Pay;

  • prowadzisz własną działalność gospodarczą (self-employed).
Jakie warunki należy spełniać

Każda uprawniona do tego dofinansowania kobieta musi być zarejestrowana jako samozatrudniona lub przepracować co najmniej 26 tygodni w ciągu 66 tygodni poprzedzających datę porodu i w tym czasie przez okres 13 tygodni zarabiać więcej niż £30 tygodniowo – nie musi być to okres ciągłych 13 tygodni, możesz wybrać te tygodnie spośród 66 tygodni przed porodem w których zarabiałaś najwięcej, co może zwiększyć szanse przyznania MA.
Kwoty otrzymywane

Maternity Allowance pozwala przez maksymalnie 39 tygodni otrzymywać £124.88 tygodniowo (kwota obowiązująca od kwietnia 2009) bądź 90% tygodniowego wynagrodzenia brutto (w zależności, która z tych kwot jest niższa). Przysługująca suma może być wypłacana tygodniowo bądź co cztery tygodnie bezpośrednio na konto bankowe rodzica.
Jak się ubiegać Maternity Allowance

O Maternity Allowance możesz zacząć ubiegać się w 27 tygodniu ciąży; potrzebne są do tego:

  • Formularz MA1 dostępny w placówkach Jobcentre Plus oraz online. Możesz również otrzymać go w placówkach zdrowia maternity clinic lub child health clinic.

  • Wyciągi zarobków (orginały) – Payslipy z okresu 13 tygodni które wybrało się jako okres reprezentujący nasze zarobki (nie muszą tego robić osoby zarejestrowane jako samozatrudnione).

  • Zaświadczenie o ciąży i ustalonej dacie porodu – maternity certificate MAT B1 wystawiany przez położną lub lekarza
Dokumenty te należy zanieść lub przesłać listownie do najbliższej nam siedziby biura Job Centre Plus.






Smoniq co do Child Tax credit to po urodzeniu dziecka trzeba zadzwonic i podac zarobki z zeszlego roku rozliczeniowego(chyba ze sie wtedy nie pracowalo to zarobki z obecnego roku),musialam tez powiedziec ile tygodni na macierzynskim bylam i i od zarobionej kwoty za kazdy tydzien macierzynskiego odliczyli od tej kwoty po £100 za kazdy tydzien i wyliczyli ile beda placic Child tax credit i working tax credit.Ty dopiero od wrzesnia pracujesz??
 
Witam
Smoniq już chyba wszystko wiesz po poście Kamililopez. Ja po prostu pracuję dla takiej wrednej agencji, która tylko szuka okazji żeby czegoś nie zapłacić, coś wykorzystać i skorzystać. Mi swoją decyzję uzasadnili że nie mam ciągłości bo zeszły i jeszcze poprzedni tydzień nie pracowałam, (podejrzewam że to szwindel, albo jakieś ich wewnętrzne przepisy). Ja nie protestowałam tylko poszłam do Jobcentre bo nie chciałam żeby po macierzyńskim kazali mi wracać do nich do pracy.
Nie wiem jak długo czeka się na macierzyński od pracodawcy, ale z tego co mówiła mi koleżanka to z Jobcentre trochę to trwa, a jak już pisałam babka tam nie potrafiła mi powiedzieć. W takiej sytuacji chętnie popracowałabym jeszcze chociaż ze 2 tygodnie, ale nie wiem czy mogę kiedy papiery już złożone. Pójdę tam jutro znowu i spytam o to. Boże jaki człowiek tu ciemny w tych sprawach urzędowych:szok:
 
Witam :) u nas w Londynie znowu upaly :/ szczerze to juz mam dosyc.....Jutro ide na polowkowe Usg. :) i juz nie moge sie doczekac...Mam pytanie bo u mojej poloznej bylam tylko 1 raz w maju w 10 tyg. ciazy, a nastepna wizyte mam dopiero we wrzesniu czy to normalne?
 
no ja jak bylam w ciazy tak wysoko to juz kilka razy miałam polozną teraz jestem 6 tygodniu a juz raz bylamnastepna wizyta za 6 tygodni wiec truudno mi powiedziec czy to u was normalne moze inne dziewczyny cos powiedzą
 
reklama
Dla mnie to jest dziwne bo czytalam ze raz w miesiacu powinna byc wizyta. Ja niby od wrzesnia bede miec co 2 tyg.
 
Do góry