reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania Po Poronieniu

Własnie odebraliśmy wyniki naszych kariotypow, na szczęście wszystko ok:-) . Teraz czekają mnie badania prenatalne...nie mogę się doczekać...
 
reklama
tofika, super wiadomość :-D powodzenia!
ASA, jeszcze trochę o tarczycy: warto ją zbadać, więc dziewczyny, dla świętego spokoju badajcie! Ja dziś sporo poczytałam i coraz bardziej jestem pewna, że to to! Objawy niedoczynności są bardzo subtelne, często mamy je, myśląc, że taka nasza natura. Wypiszę kilka, które zaobserwowałam u siebie:
-marznięcie, ciągle zimne stopy i dłonie
- sucha skóra
- bóle stawów
- puchnięcie palców
- wysoka prolaktyna
- no i roczne starania o dziecko, 2 poronienia

Dzisiaj poszłam zapisac się do endokrynologa i zapisy są na GRUDZIEŃ!!! :no: no masakra, prędzej człowiek umrze niż się wyleczy. Zapisałam się prywatnie na 28 maja.
 
tofika trzymam kciuki by Wasze Maleństwo zdrowo rosło!!!

kahaka nie wiedziałam, że na wizytę u endokrynologa czeka się aż tak długo...ja z wynikami mam pójść do mojego gin chociaż nie jest to ginekolog-endokrynolog - jesli coś będzie nie tak to pewnie wtedy poszukam jakiegoś endokrynologa. kahaka mam jeszcze jedno pytanie, czy badałaś tez hormony płciowe, mi gin u którego bylam na konsultacji powiedział ze raczej nie muszę ich badać jednak byłabym spokojniejsza gdybym je skontrolowała. Chciałam to zrobić na własną rękę, ale z tego co słyszałam hormony płciowe trzeba badać w określone dni cyklu a nie bardzo się w tym orientuję. Czy takie skierowanie powinien wypisać gin (nawet jeśli chcę je zrobić prywatnie...?) Hormony mnie zmartwiły ponieważ podczas pierwszego trymestru, przed poronieniem, chwytały mnie czasami skurcze-w dole brzucha, chyba macicy, czasami byly dość dokuczliwe i niemiłe... Myślalam ze to normalne, bo gin który prowadził moją ciąże się tym nie przejął. Na kontrolę po poronieniu poszłam do innego gin, ale jak na zlość zapomnialam go zapytać o te skurcze. Pomyślałam ze to być może hormony, więc chciałabym je zbadać, ale nie wiem jak się za to zabrać...Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje. Powodzenia na wizycie u endo!!!
 
ASA, ponizej dokladne badania jakie robilam:
1. badania hormonalne tarczycy- TSH, ft4, prolaktyna
2. doadatkowo badania w kierunku zespolu antyfisfolipidowego:
3. Obecność antykoagulantu toczniowego w osoczu wykrytego co najmniej
2-krotnie w odstępie minimum 12 tygodni, metodami zaleconymi przez
International Society on Thrombosis and Haemostasis
4. Przeciwciała antykardiolipinowe w klasie IgG lub IgM w średnim lub
dużym stężeniu (tzn. >40 GPL lub MPL, lub <99. centyla) wykryte co najmniej
2-krotnie w odstępie minimum 12 tygodni standaryzowaną metodą ELISA
5. Przeciwciała przeciw β2-glikoproteinie I obecne w surowicy lub osoczu
(w mianie >99. centyla) wykryte co najmniej 2-krotnie w odstępie minimum 12
tygodni standaryzowaną metodą ELISA
6.ocena kariotypu Pani i meza
7. Mutacje genów czynnika V Leiden – genetyczne podłoże poronień,
8. Mutacje genów protrombiny – genetyczne podłoże poronień.

Kolejna sprawa to tarczyca, to naprawde bardzo wazny aspekt przy planowaniu ciazy. TSH u kobiety planujacej caize powinno znajdowac w przedziale: 1 - 1,25, bardzo wazne sa rowniez antyciala, ktorych wysokie stezenie moze zagrazac ciazy i powodowac wady rozwojowe malenstwa. Podczas ciazy hormony tarczycy nalezy kontrolowac co 4 tygodnie (w przypadku stwierdzonej choroby). Z niedoczynnosci latwo wpasc w nadczynnosc, stad tez tak regularne kontrole sa konieczne. Nie jestem odosobnionym przypadkiem. w dniu w ktorym stracilam malenstwo, moja kolezanka urodzila zdrowa coreczk, a toz przed ciaza wpadla z niedoczynnosci w nadczynnosc - najlepszy dowod, ze mimo tarczycy teaz mozna zostac szczesliwa mama:)

To na tyle, w razie pytan chetnie sluze pomoca. Trzymajcie sie Kochane.
 
ASA, tak badałam hormony płciowe-po pierwszym poronieniu ze skierowaniem od gin, a teraz prywatnie. Nie musisz mieć skierowania, możesz zrobić prywatnie. Badania te robi się między 2 a 5 dc. Zbadaj: estradiol, LH, testosteron, FSH i prolaktynę. 7-8 dni po owulacji zbadaj jeszcze progesteron. Myślę, że warto to zrobić. Mnie np. wyszła wysoka prolaktyna-ona może być jednym z objawów niedoczynności.
Za komplet 5 badań (bez proest.) zapłaciłam 125 zł.
 
Dziewczyny zgłupiałam :baffled: Zadzwoniłam do laboratorium z pytaniem o cenę wymazu na chlamydię trachomatis i usłyszałam "metodą PCR czy immunofluorescencji?" Jaką metodą miałyście robione? (pcr droższa- 140 :szok: ta druga 80,-)
 
jedna to pewnie wymaz z pochwy lub z cewki moczowej - metoda bardziej wiarygodna a druga to z krwi i tak kojarze ze tak z krwi byla ta tansza tyle ze malo wiarygodna, ja robilam test urogin na chlamydie i ureaplazme czy jakos tak i jeszcze jedna bakteria. niektorzy mowia ze ten test jest dobry bo bada jakas lepsza metoda, ale kosztuje 400-500zł.

ps tym u ktorych serduszka dzieci przestaly bic z nie wiadomoch powodow ja polecam zrobic badania przede wszystkim na krzepliwosc, zespol antyfosfolipidowy a po kilku poronieniach prosic o sprobowanie prowadzenia ciazy z clexane, acardem itp. ja dzieki clexane mam Michałka i kolejna ciaze tez bede musiala brac te zastrzyki bo najprawdopodobniej choc nie wykryty mam zespol antyfosfolipidowy
 
Ostatnia edycja:
Dzięki Pati :-)
Ta krzepliwość nie daje mi spać od samego początku. Na zespół antyfosfo już się przebadałam (p-ciała przeciw kardiolipinie IGM i IGG ujemne, antykoagulant ujemny) podpowiedz mi proszę co wchodzi w pełny "pakiet" badań na krzepliwość PT, ATTP, coś jeszcze? Acard już włączyłam do swojej codziennej diety ;-) przez 2 pierwsze trymestry jest bezpieczny dla ciąży, więc lepiej go na wszelki wypadek brać niż nie brać :-)
 
zespol niestety niekoniecznie wychodzi w badanaich bo zdarza sie tak ze ujawnia sie w ciazy a potem jak ciaze sie traci to znowu nic w badaniach nie wyjdzie.. a z akardem trzeba uwazac i najlepiej poradzic sie lekarza najpierw i ma tez skutki uboczne wiec naprawde jak go bierzesz to najlepiej poradz sie lekarza czy mozesz i w jakich dawkach od ktorego dnia cyklu, czy caly czas itd.
 
reklama
30 czerwca jadę z mężem na badania genetyczne, chciałam się dowiedzieć o jakie choroby lekarz będzie pytał i jak takie badanie będzie wyglądało. Jak na razie wiem, że pobierana jest krew i nic więcej. Czy jest ktoś na forum, kto jest po takich badaniach?
 
Do góry