reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

W ogóle bez sensu, że takie badania są, skoro są tak mało miarodajne :no: tylko nerwy nam szargają. Np. ja jako że na amniopunkcję po PAPPA się nie zdecydowałam mimo ryzyka ZD 1:60, teraz nie wiem czy cieszyć się ciążą, czy co...nie wiem co będzie czy urodzę zdrowe dziecko czy nie :-(

I co Ci daje taka informacja? Tyle że 1 na 60 kobiet w twoim wieku, z takim wynikiem urodzi dziecko z ZD.
Wiesz cos z tego? To jak gra w totolotka.
A ciążą się ciesz. Dzieckiem sie ciesz. Jestes mamą! No:)
 
reklama
dziewczyny te wszystkie wyniki daja tylko 80% prawdopodobienstwo i pewnie tylko szargaja nam nerwy. Czy ktoras miala moze z badania krwi 1do 2900?
 
Ech i dlatego jestem ZA amnio w razie jakichkolwiek wątpliwości. Wtedy ciąża przebiega spokojnie, bo wiadomo co przyniesie przyszłość....
 
Dzięki Aniu i Azulo. Najgorsze, że jak będzie coś nie tak, to już po 3 tygodniu mogą zadzwonić. Trzeba się modlić, żeby nie zadzwonili, albo wyłączę telefon :-D
Ale jakoś jestem dobrej myśli, bo jedynym wskazaniem na badanie jest mój peselek ;-)
 
Witajcie.
Moje Drogie, w ciągu dwóch dni przeczytałam większość tego forum. Pełna jestem podziwu dla Waszej postawy, dla chęci udzielania pomocy i wspierania- jesteście niepowtarzalne :)
Trzymam mocno kciuki za mamusie oczekujące na wyniki badań.
Jak nietrudno się domyślić i u mnie pojawiły się wątpliwości związane z badaniami prenatalnymi i liczę bardzo na Waszą pomoc.
Zacznę od tego, że wstępne wyniki badań papp-a podawano nam już telefonicznie i były bardzo niepokojące.Sugerowano, że trzeba będzie wykonać amniopunkcję.
Teraz kiedy trzymam wynik w ręku zupełnie nie wiem co myśleć. Pielęgniarka wydająca go mężowi powiedziała, że nie ma powodów do niepokoju,że poprzednio podany wynik był źle wyliczony i, ze jak się okazuje ryzyko jest dużo mniejsze. Jednak niepewność pozostaje, tym bardziej, że nie do końca łopatologicznie mi w tych wynikach napisali, a jak wiadomo, w tym temacie nie chciałoby się mieć wątpliwości. Wizytę u swojej ginekolog mam dopiero za tydzień, a do tego czasu postawię sobie 100 diagnoz.
Podam poniżej wyniki badań i serdecznie proszę - pomóżcie w interpretacji.

mój wiek- 36 lat.
wyniki badania USG w 11tyg. i 3 dniu ciąży:
- FHR -173 ud/min
- CRL -46,3 mm
- NT -1,35 mm
- BPD -16,3 mm
- przezierność wewnątrzczaszkowa -obecna
- kość nosowa -obecna
- przepływ na zastawce trójdzielnej -prawidłowy
Anatomia plodu:
- czaszka/mózg -obraz prawidłowy
- kręgosłup -obraz prawidłowy
- brzuch -obraz prawidłowy
- ręce -obie widoczne
- stopy -obie widoczne
OSZACOWANE RYZYKO DLA TRISOMII
- TRISOMIA 21
* ryzyko podstawowe: 1:189
* nowe wylicz.ryzyko : 1:3770
- TRISOMIA 18
* ryzyko podstawowe: 1:420
* nowe wylicz.ryzyko : 1:3648
- TRISOMIA 13
* ryzyko podstawowe: 1:1328
* nowe wylicz.ryzyko : 1:21671

Wczoraj otrzymałam nowe wyniki badań. Jedna z kartek jest prawie identyczna , jak ta , którą dostałam po usg- czyli podano wszystko na temat anatomii płodu, poniżej zaś dodano:
- biochemiczne surowicy krwi matki
* wolne B-hCG -58,41 IU/I odpowiada 1,239 MoM
* PAPP-A -2,620 IU/I odpowiada 1,612 MoM
poniżej znów : oszacowane ryzyko dla trisomii (i tu nie wiem, czy to jest już szacunek z uwzględnieniem badań krwi-wyniki dla trisomii 18 i 13 są inne, więc mogę się domyślać, że to nowe ryzyko).
- TRISOMIA 21
* ryzyko podstawowe: 1:189
* nowe wylicz.ryzyko : 1:3770
- TRISOMIA 18
* ryzyko podstawowe: 1:420
* nowe wylicz.ryzyko : 1:8398
- TRISOMIA 13
* ryzyko podstawowe: 1:1328
* nowe wylicz.ryzyko : 1:26551
W zasadzie na tym etapie nie miałabym pytań,ale otrzymałam jeszcze jedną kartkę i tej nie umiem już czytać ze zrozumieniem .
INTERPRETACJA:
- wynik : wynik badania ujemny
- ryzyko ZD: 1:5800 (w terminie)
- komentarz: podstawowe ryzyko ZD wynikające wyłącznie z wieku matki jest podwyższone 1:230 (wcześniej podano 1:189), jednak po łącznej ocenie NT, PAPP-A i FB-hCG oraz wieku całkowite ryzyko okazuje się niższe.
ZALECANA KONSULTACJA GENETYCZNA.

Wstępnie zrozumiałam to tak, że z USG ryzyko ZD wyszło 1:3770, z testu PAPP-A 1:5800, a po zsumowaniu danych wyszło ponownie 1:3770. Wyglądałoby to bardzo dobrze , jak na mój wiek, ale ta sugestia konsultacji genetycznej mnie zupełnie ogłupiła.
Proszę o Wasze opinie.
Dodam, że telefonicznie podawano mi nowe wyliczane ryzyko ,jako 1:190 (to miało być to pomyłkowe wyliczenie) , dlatego chyba teraz już nie wierzę swojej interpretacji tych wyników.

Pozdrawiam Was gorąco :)
 
Sławik witaj w naszym gronie.
Dokładnie przeczytałam podane przez Ciebie wyniki i jak na mój nos to dzidziuś jest zdrowy jak rydz :-D ważny jest pomiar NT z 12 tygodnia ciąży, ale kośc nosowa jestm zastawki trójdzielne ok i statystyki rewelacyjne z PAPPA. Myślę że nie musisz się niczym martwić, bo 36 lat to młódka jestes jeszcze :-D
 
reklama
anka_d ! dziękuję, że poświęciłaś czas na zapoznanie się z moimi wynikami i dziękuję za opinię :-). Mam nadzieję, że faktycznie jest ok. Po tych pomyłkowych wartościach, które nam podawali przez telefon, zaczęłam się bać własnego cienia. Dzidzia tylko się przy mnie nadenerwowała przez tych kilka dni. Teraz muszę się intensywnie relaksować, chociaż przyznam, że nerwy nie chcą tak łatwo odpuścić.
Raz jeszcze dziękuję i serdecznie ściskam :-)
 
Do góry