reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zwolnienie lekarskie

zwolnienie jest zwolnieniem.. obawiam się, zę nie ważne czy od chirurga czy od gina..
choć lepiej zadzwoń do zusu i zapytaj.. bo nie jestem pewna w 100%

tydzień przerwy się nie liczy - jakbyś była w pracy powyżej 30 dni wtedy by ci ten nowy okres zwolnienia liczyli oddzielnie.. a tak licza jako ciągłość.. niestety..
 
reklama
Choroba,to powinnam wziąść z pracy te druczki? bo juz teraz zwątpiłam.... :(

A skoro Aguś tyle wiesz to może jeszcze mi to wyjaśnisz ;) do końca sierpnia mam umowę z drugim pracodawcą.Jeszcze nie wiem czy przedlużą tę umowę bo wiadomo dzidzia,ale jeśli będę miała rozwiązanie przed 31 sierpnia to Zus będzie mi wypłacał zasiłek związany z drugą pracą????
cala jestem głupia,dobrze,że jutro jadę do pracy(ale pierwszej) to znowu powyjaśniam wszystke kwestie :)
 
Już się wszystkiego dowiedziałam! Jeżeli symbol na zwolnieniu jest"ciążowy" to jak ja byłam w pracy ten tydzień to mi go odejmują i zaczynają liczyć od nast.L-4 też ciążowego.Mogłabym np.miesiąc L-4 potem tydzień popracować -znowu L-4 i znowu sobie pracować a ZUS te przerwy w L-4 by mi odejmował od tych 182 .Tak to mi wyjaśnili.Tak więc kończy mi się 1 sierpnia.
 
adasia widać co ZUS to inna interpretacja przepisów :(
ja pierwsze zwolnienie miałam od lekarza rodzinnego, bo się rozchorowałam i miałam na L4 zaznaczone, że jestem w ciąży. potem kilka dni w pracy a następnie na zwolnienie wysłał mnie ginekolog. i właśnie w ZUSie mi powiedzieli, że takie krótkie przerwy się nie liczą i 182 dni biegnie od tego pierwszego zwolnienia.

widać ZUS poznański jakiś skrupulatny cholernie jest. mnie juz 2 razy sprawdzali, czy będąc na L4 jestem w domu czy gdzieś się nie szlajam... ech...
 
eee. Adasia ma rację.. przerwy odejmują, ale sumują ŁĄCZNIE okres pobytu na zwolnieniu - czas w którym byłas w pracy nie jest wliczany w te 182 dni..
jednak Adasiu.. jeżeli te 182 dni mija ci 1 sierpnia to jakoś juz teraz powinnaś papiery złożyć!! i to jak najszybciej ..

EDI jeżeli z tym drugim pracodawcą masz umowę o pracę ( nawet na czas określony) to umowę MAJĄ obowiązek przedłużyć do dnia porodu - wtedy i tak ZUS będzie ci wypłacał pieniącze na zasadach zasiłku macierzyńskiego ( jakoś inaczej się to nazywa ale chodzi o to samo) przez okres teoretycznego urlopu macierzyńskiego..
jeżeli masz u tamtego pracodawcy umowę zlecenie to niestety nic ci nie będzie przysługiwało (chyba, że masz tą umowe "uzusowioną" wtedy inaczej się to rozpatruje)..
 
Mam umowę o pracę,i moje ksiągowe z pierwszej pracy mówiły żeby do drugiej pracy też wysłać macierzyńskie a ZUS bedzie mi płacił.Ale tyle tych interpretacji przepisów,że sama juz nei wiem czy faktycznie tak jest.A jutro dopytam jak to jest z tym zwolnieniem ;)
 
EDi - jak najbardziej wysłac.. oni mają obowiązek ci przedłużyć umowę do dnia porodu ( nawet jeżeli cię potem nie będą chcieli to ZUS ci macierzyńskie wypłaci) to nie jest żadna luźna interpretacja - to jest w kodeksie pracy napisane -

Art. 177.

§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

a każda umowa do dnia porodu wiąże się z obowiązkiem wypłacania przez ZUS macierzyńskiego - proste..
a wiem co mówię.. obroniłam sie rok temu na prawie ( w dodatku na 5 się obroniłam) - własnie z praw przysługującym pracującym matkom :D więc trochę temat liznęłam :D
 
Agamamaani- ja papiery oddałam już w poniedziałek :) teraz czekam na decyzję ale to podobno formalność
 
ADASIu.. formalność, formalnością, ale na komisję mogą wezwać..
do tego ponoć zus ma ostatnio tendencję do przyznawania zasiłków rehabilitacyjnych na okres do dwóch tygodni przed terminem ( żeby wymusić wczesniejsze pójście na macierzyński)
jakby Wam sie coś takiego przydarzyło to natychmiast piszcie odwołania - powinni je uwzględnić.
 
reklama
Do góry