reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

reklama
Właśnie dostałam L4 i jestem trochę zagubiona, bo dostałam je na 3 tygodnie i będzie przedłużane na każdej wizycie aż do końca ciąży. Czy to standardowa praktyka? Myślałam, że jak się dostaje L4 do końca ciąży to jedno! Jak z zastępstwem? Będą mogli zatrudnić kogoś na moje miejsce jeśli powiem szefowi, że lekarz powiedział mi, że już do pracy nie wrócę? Martwię się tym, bo nie chcę dezorganizować pracy w moim zakładzie - moje stanowisko musi być obsadzone!
 
Zaświadczenie ZUS-ZLA (nazywane po staremu L4) wystawiane jest na krótsze okresy, nie na całą ciążę. Twój stan wcale nie musi oznaczać przeciwskazań do pracy - przynajmniej z takiego założenia wychodzi ZUS. To jaknajbardziej normalna praktyka. Wszystkie tak mamy.
Co do umowy na zastępstwo, zacznijmy od tego, że to nie Twój problem. Pracodawca sam podejmuje decyzję, czy zatrudni kogoś, czy nie. Równie dobrze może zatrudnić kogoś na zwykła umowę, niekoniecznie na zastępstwo.
Istotne jest również to, że jest to umowa na czas czyjejś uzasadnionej nieobecności (nie zawsze ciąży). Jeśli więc Twój pracodawca stwierdzi, że potrzebuje kogoś, zanim wrócisz po porodzie, to sobie to zorganizuje. Wystarczają do tego te zwolnienia, które będziesz przynosić. Nie musisz dostarczać nic dodatkowego od lekarza, pisać oświadczeń itd.
Więcej możesz poczytać tutaj: http://www.prawo.egospodarka.pl/12279,Umowa-na-zastepstwo,1,34,3.html
 
Ostatnia edycja:
Mła, bardzo dziękuję za informacje. Masz rację, że jeśli chodzi o zastępstwo to nie mój problem ale jakoś się przejmuję... niekomfortowe jest dla mnie to moje L4 - no ale to już akurat mój problem :)
 
Kochana, wszystkie chyba zbyt często myślimy o innych. Jestem przekonana, że nasi pracodawcy nie mieliby takich skrupułów wobec nas. Jeśli lepiej się z tym poczujesz, to pamiętaj, że to zwolnienie jest przede wszystkim dla Twojego dziecka. A ono na pewno jest ważniejsze niż - choćby najlepszy - pracodawca :)
 
Gdzie zgłosic narodziny Malenstwa? Jestem zameldowana w Warszawie moj w Ozarowie Mazowickim,oboje mieszkmy u mojego M w Ozarowie,Dziecie bede rodzic w Warszawie... Gdzie mam zgłosic narodziny malenstwa zaznaczam ze chce malego zameldowac u mojego M.
 
U nas jest podobnie, ja i M. w dwóch różnych miejscach...u nas w Urzędzie Miasta z automatu meldują dziecko tam gdzie mieszka mama ( i tak też zameldowano Błażeja-u mnie), ale pewnie nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby zameldować dziecko u ojca...trzeba tylko odpowiednio wcześniej zgłosić to urzędniczce, tzn. zanim zacznie wpisywać dane do urzędniczych formularzy.:tak:
 
Klariss, Phelania chyba nie tyle pyta o zameldowanie, a o USC, w którym należy zgłosić narodziny dziecka.
Zgłasza się je w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka - czyli w zależności od tego, w którym szpitalu dziecko przyjdzie na świat.

"Zgłoszenia narodzin dziecka dokonujemy w urzędzie właściwym dla miejsca narodzin dziecka.
Zgłoszenie urodzenia dziecka w USC
Przepisy prawne przewidują, że zgłoszenie urodzenia dziecka powinno nastąpić w ciągu 14 dni od dnia narodzin.

Zgłoszenie dokonuje:
1. ojciec dziecka;
2. matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala;
3. inna osoba uczestnicząca przy porodzie;
4. lekarz;
5. położna.
Aby zgłosić urodzenie dziecka należy we właściwym urzędzie stanu cywilnego przedstawić pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. W takim zgłoszeniu znajdziemy dane i informacje dotyczące matki dziecka (np. imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, PESEL, okres trwania ciąży, data i dane dotyczące poprzedniego porodu). Ponadto, w dziale tym zamieszcza się informacje o dziecku (tj. datę, godzinę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, ciężar i długość) oraz charakterystykę i miejsce porodu.
Ponadto, potrzebne będą również:
1) wniosek o wydanie odpisów aktu urodzenia;
2) aktu małżeństwa rodziców dziecka;
3) aktu urodzenia matki dziecka (gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa);
4) aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (w przypadku gdy matka jest rozwiedziona);


Procedura zameldowania dziecka
Aby dziecko zostało zameldowane nie trzeba wypełniać żądnych formularzy, jak to dzieje się w przypadku osób, które meldują się w nowym miejscu zamieszkania (wypełnia się wówczas „zgłoszenie pobytu stałego”). W przypadku noworodka zameldowanie odbywa się na podstawie odpisu skróconego aktu urodzenia, które przekazuje urzędowi miasta (gminy) urząd stanu cywilnego, w którym zgłoszono narodziny dziecka.


W sprawach bardziej skomplikowanych, to znaczy, gdy rodzice zamieszkują osobno lub nie chcą podjąć opieki nad dzieckiem, kwestia zameldowania wygląda nieco inaczej. Dziecko, oczywiście, musi być zameldowane, w związku z tym prawo przewiduje następujące możliwości:
1) możliwość zameldowania w miejscu stałego pobytu jego matki;
2) możliwość zameldowania w miejscu stałego pobytu rodzica, który się nim (faktycznie!) zajmuje;
3) możliwość zameldowania w miejscy, które wskaże sąd opiekuńczy (dzieje się tak w sytuacji, gdy dzieckiem nie chce zajmować się żadne z rodziców)."

[źródło: http://gmina.wieszjak.pl/dowod-osobisty/287488,Jak-zameldowac-noworodka.html]

i jeszcze...

"Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie.
Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia.
Zameldowania noworodka na pobyt stały dokonuje z urzędu właściwy organ gminy, na podstawie odpisu skróconego aktu urodzenia, przekazanego przez USC, w miejscu pobytu stałego matki lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa, albo w miejscu określonym przez sąd opiekuńczy.

Co w tej kwestii istotne - jeśli jesteś lokatorem lub właścicielem mieszkania wchodzącego w skład Spółdzielni Mieszkaniowej, musisz tam zgłosić fakt narodzenia dziecka, ponieważ wysokość opłat naliczanych przez spółdzielnię związana jest z liczbą zameldowanych osób."


Czyli GRUDNIÓWKI MIESZKAJĄCE W LOKALACH NALEŻĄCYCH DO SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH!!!!! - trzeba pamiętać o zgłoszeniu w spółdzielni, że mają nowego mieszkańca ;)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Mła faktycznie, ja się zasugerowałam tym ostatnim zdaniem w pytaniu Phalenii ;) Dzięki za sprostowanie :tak:
 
Do góry