reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp.

Musi sam Ci wysłać/przekazać PIT do końca lutego.

A jak to jest jak ja dostawałam cały rok przelew od pracodawcy (duża firma) a już oni się dogadywali z ZUSem, będę miała tylko 1 PIT czy dwa?
 
reklama
Dorotar, tutaj odpowiedź na Twoje pytanie:
"jesli ZUS wypłacał Pani zasiłek macierzyński w 2011 r., to powinna Pani otrzymać PIT-11 z informacją o kwocie zasiłku i pobranej zaliczki na podatek za 2011 r. Płatnicy podatków (w tym wypadku ZUS) maja czas na przesłanie tych PITów do US i do osób, którym wypłacali swiadczenia do konca lutego 2012."
[http://www.zaklad-ubezpieczen-spolecznych.pl/zasilki-macierzynskie/pit-za-macierzynski]

Freiya, a skoro ZUS pisze "jeśli ZUS wypłacał..." to oznacza, że w przypadku, w którym zasiłek wypłacał pracodawca to on ujmuje macierzyński na PIT-11.
 
MŁA ale mi nie chodzi o PITa z ZUSu, tylko od pracodawcy. Bo w ciążę zaszłam w marcu a pracowałam u niego od stycznia. Już wiem, że PIT powinnam dostać od niego do końca lutego, tylko co jak nie dostanę a po przejściach z nim wcale bym się nie zdziwiła jakby nie wysłał mi. Wiem, że to jest jego zasrany obowiązek ale co jak mi go nie da.???? Mam do US się pożalić by potem problemów nie mieć???
 
Dorotar, w zamieszczonym cytacie jest mowa o płatniku, co w Twoim przypadku oznacza pracodawcę, nie ZUS - dlatego to wkleiłam.
A co do obowiązku pracodawcy, nie spotkałam się jeszcze z przypadkiem, żeby go nie zrealizowano, głównie dlatego, że PIT-11 dostarcza on nie tylko Tobie, ale i do US. Tak więc musi go zrobić tak, czy siak. Nie wiem, czy u Was zajmuje się tym księgowa czy kadrowa, ale dzwoń do nich i molestuj. Niech Ci to dostarczą, bo papier mają zrobiony na pewno.
 
Nikuss, wszystko zależy od tego, czy to firma wypłaca Ci macierzyński czy bezpośrednio sam ZUS. Jeśli ZUS, to tak, powinnaś dostać od nich PIT. Ja dostałam już jakieś 3 tyg. temu. Już nawet US wpłacił mi na konto pieniążki ze zwrotu podatku :)
 
Ostatnia edycja:
Dziewczyny niedługo bedziemy skladac Pit-y jak to wyglada z dodatkiem tytulu urodzenia dziecka ,wiem ze cos takiego istnieje:-)nie liczac (becikowego) które juz zapewne kazda z nas dostała:tak:Jakie dokumenty sa potrzebne aby wyplacili nam dodatkowe 1000zł
 
Phelanio, nie wiem o czym mówisz... Serio :) Rozliczając sie za 2011 przysługuje nam ulga podatkowa na dziecko 92,67 zł za te miesiące, w których już z nami było (czyli dla grudniaków za jeden miesiąc). Wypełnia się wtedy dodatkowo załącznik PIT/0 (ten sam co ulga za internet).
Oczywiście ulga nie oznacza zwrotu w takiej kwocie, a w kwocie dużo niższej ;)
 
Phelania, bo to, o czym mówisz, włąściwie nawet ponad 1000zł - to było jeszcze 3 lata temu. Ja już np., jak rozliczaliśmy 2009 rok, odliczałam za Marysię tylko za dwa miesiące (listopad plus grudzień) -tak , jak pisze Mła..
 
reklama
Do góry