Wyprawka dla noworodka zerknijcie
Zacznijmy od pomieszczenia w którym będzie przebywało maleństwo. Początkowo, ze względów praktycznych, warto jest łóżeczko dziecka postawić w pokoju rodziców. Obok łóżeczka powinien znaleźć się kącik do przewijania. W pokoju, w którym będzie spało dziecko, warto zamontować lampkę nocną, aby nie rozbudzać niemowlęcia w trakcie nocnego przewijania. Należy również pamiętać aby nigdy nie zostawiać dziecka bez opieki na stoliku do przewijania. Nawet jeśli jest to noworodek, który nie wydaje nam się na tyle ruchliwy, żeby spaść. Już wiemy jak powinien wyglądać pokój, przejdźmy więc do wyposażenia. Najlepiej sporządź listę potrzebnych Ci rzeczy:
1. Łóżeczko - to bardzo ważna inwestycja, będzie służyło Twojemu dziecku do około trzeciego roku życia. Może to być łóżeczko drewniane, z regulowanym poziomem. Powinno mieć ATEST.
2. Materac - dopasowany wymiarami do łóżeczka, zaopatrzony w zdejmowany pokrowiec, który można prać. Również powinien posiadać ATEST.
3. Kocyk i kołderka - nadające się do prania w pralce.
4. 3 prześcieradła i 3 poszewki.
5. Wanienka i termometr do sprawdzenia temperatury wody.
6. Wózek głęboki lub uniwersalny - powinien być obszerny, dobrze amortyzowany, koniecznie z ATESTEM.
7. Fotelik samochodowy - oczywiście jeśli masz samochód. Powinien być dostosowany do wieku i wagi dziecka, aby zapewnić dziecku wygodną, bezpieczną jazdę i oczywiście nie zapłacić mandatu. Należy również pamiętać o tym, że fotelik, w którym będzie przewożony noworodek powinien być zamocowany tyłem do kierunku jazdy. W przypadku malutkiego dziecka ma to bardzo duże znaczenie, gdyż główka noworodka w proporcji do reszty ciała jest dość duża i na dodatek dziecko nie jest w stanie jej samo utrzymać. Podczas nagłego hamowania główka bezwładnie leci do przodu, co może doprowadzić to tragedii. Jeśli jednak fotelik zamontowany jest tyłem do kierunku jazdy, sytuacja taka nie zaistnieje.
8. Ubranka - wybieraj raczej te z włókien naturalnych, na początek rozmiar 62, ale pamiętaj, że noworodek bardzo szybko rośnie, więc nie kupuj zbyt wielu ubranek w jednym rozmiarze.
Przykładowe ubranka:
o pieluchy tetrowe - 40szt (mniej jeśli chcesz używać jednorazowych)
o pieluchy flanelowe - 5szt
o koszulki lub body - 4-6szt
o kaftaniki - 4-6szt
o śpioszki lub pajacyki - 4-6szt
o luźne skarpetki (zakończone ściągaczem) - 4 pary
o czapeczki - 2 cienkie, 1 gruba
o śpiworek z kapturem
o sweterek
o śliniaczki frotte lub flanelowe + 1 nieprzemakalny
o ręczniki kąpielowe - 2szt
Pamiętaj aby przed pierwszym użyciem wyprać ubranka w bezzapachowych płatkach mydlanych i wyprasować.
9. Kosmetyki - wszystkie z napisem 'dla niemowląt':
o mydło lub płyn do kąpieli
o oliwka
o krem przeciw odparzeniom
o zasypka
o miękką szczotkę do czesania niemowlęcia
Może się okazać, że Twoje dziecko jest uczulone na kosmetyki danej firmy, nie przerażaj się tym. Zmień kosmetyki i uważnie obserwuj skórę dziecka podczas każdego przewijania czy kąpieli. Jedna dobra rada, zanim przystąpisz do zakupów, zapytaj przyjaciół, znajomych, rodzinę czy nie mają schowanych niezniszczonych ubranek po swoich dzieciach, wanienki, wózka lub innych drobiazgów, które chcieli by Ci podarować. Może się okazać, że przyszła babcia przygotowała już całą wyprawkę, a Ty w efekcie będziesz miała 4 wanienki, 2 wózki i ubranka dla trojaczków.
Co zabrać do szpitala? (niekoniecznie w dniu porodu, ale na pewno w dniu wypisu ze szpitala):
• kaftanik
• śpioszki
• czapeczkę
• pieluszkę jednorazową
• 2 pieluszki tetrowe
• kocyk do zawinięcia dziecka
• rożek (becik) lub inną rzecz do której włożysz niemowlaka
Pamiętaj wszystkie rzeczy muszą być dostosowane do pory roku.