reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zagadnienia prawne, macierzyńskie becikowe L4 itp

Nie wiem jak to jest dokładnie i czy na wszystkich uczelniach, ale wiem, ze z tyt.urodzenia dziecka mozna dostac taką jednorazową "zapomoge" coś w stylu "uczelnianego becikowego". Ale najlepiej zapytaj się w dziekanacie jak to dokładnie działa.
To zalezy czy jestes mezatka czy nie?Ja np.skonczyłam szkołe i nie pracowałam,pytajac sie w UG,[nie jestem mezatka]czy dostane ten drugi tysiac to pani mi oznajmiła ze musze byc samotna matka. Powiedziałam ze nie mieszkam ze swoim chlopakiem ,wychowuje ją sama,to powiedziałaa ze musze miec zasadzone alimenty,albo jego zaswiadczenie o dochodach z zeszłego roku. No i lipa!A tak na marginesie gdybym wzieła jego zaswiadczenie o dochodach to bym napewno nie dostała bo by przekroczyło to 540zl,wraz z moimi dochodami z zeszłego roku w ktorym pracowałam.
 
reklama
Mam pytanie - mam adres zameldowania u rodziców (i przynależność do kasy chorych), natomiast miejsce zamieszkania w innym województwie.
1) Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim muszę przebywać w miejscu zameldowania? Co powinno być wpisane na zwolnieniu - pod adresem.
2) Czy zwolnienie lekarskie może mi wystawić lekaż z innej kasy chorych niż moja. Czy nie będzi się o to czepiał ZUS?
3) Jak potraktuje to Zus - jeżeli podczas ciąży raz będę znajdować się pod opieką rodziców (w miejcu zameldowania), a raz w miejscu zamieszkania - i będę miała zwolnienia z dwóch różnych województw
Niestety odległośc między jednym a drugim jest rzędu 300 km.
A nie widzę densu w przemeldowywaniu.

Jak to formalnie wygląda, czy potraficie powołać się na jakieś przepisy - nie chciałabym mieć problemu ze świadczeniami

4) Czy zasiłek chorobowy jest płacony przez pracodawcę przez cały okres zwolnień lekarskich podczas ciąży (firma zatrudnia ponad 200 pracowników) czy czeka się na pieniądze z ZUSu (z miejsca zameldowania czy zamieszkania?)
 
Mam pytanie - mam adres zameldowania u rodziców (i przynależność do kasy chorych), natomiast miejsce zamieszkania w innym województwie.
1) Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim muszę przebywać w miejscu zameldowania? Co powinno być wpisane na zwolnieniu - pod adresem.
2) Czy zwolnienie lekarskie może mi wystawić lekaż z innej kasy chorych niż moja. Czy nie będzi się o to czepiał ZUS?
3) Jak potraktuje to Zus - jeżeli podczas ciąży raz będę znajdować się pod opieką rodziców (w miejcu zameldowania), a raz w miejscu zamieszkania - i będę miała zwolnienia z dwóch różnych województw
Niestety odległośc między jednym a drugim jest rzędu 300 km.
A nie widzę densu w przemeldowywaniu.

Jak to formalnie wygląda, czy potraficie powołać się na jakieś przepisy - nie chciałabym mieć problemu ze świadczeniami

4) Czy zasiłek chorobowy jest płacony przez pracodawcę przez cały okres zwolnień lekarskich podczas ciąży (firma zatrudnia ponad 200 pracowników) czy czeka się na pieniądze z ZUSu (z miejsca zameldowania czy zamieszkania?)

Odpowiedzi:
1) W ZUSIE się zgłasza miejsce przebywania.
2)Lekarz może ci wystawić każdy-
3) Myślę, że ZUS nie będzie miał żadnych problemów- ale najlepiej zadzwoń do swojego oddziału i podpytaj.
4)Wtedy płaci Ci cały czas firma- potem się rozlicza ZUS , więc wypłatę dostajesz z firmy "po staremu"
 
A powiedzcie mi czy zameldowanie dziecka sie gdzies zglasza ?? bo to chyba automatycznie melduja przy matce tak ?? bo teraz tak sie zastanawiam czy nie mam bezdomnego dziecka ;-) bo podobno w spoldzielni musze zglosic ?? ja nigdzie z tym nie bylam i nic nie zglaszalam
 
reklama
Do góry