reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka

A w czym spał Twój grudniowy synek? Bo tutaj mam dylemat - w zimę w domu mamy tak około 20-22 stopni myślę, czy wystarczy sam śpioch i ewentualnie kocyk całoroczny? Czy lepiej śpiworek + pajacyk?
Nie przykrywamy dziecka na noc kocem ze względów bezpieczeństwa :)
Co trzy dni ;o to ja nie wiem czy ja dla jednego malucha całą pralkę zapełnię dzieląc nawet tylko na dwa kolory ;D no chyba, że mam za małą wyobraźnię ;D
Wiesz co, u nas syn dużo ulewał, pralka szła co drugi dzień. Teraz jak jest starszy to idzie raz w tygodniu.

Śpiworki najlepiej mieć dwa, albo nawet trzy przy tak małym dziecku, bo po pierwsze trzeba je wyprać (ja wymieniałam raz w tygodniu), a jak jeden masz w praniu, a drugi uwali się kupą, to jestes w kropce. Mnie się zdarzyło, że jednej nocy śpiworek przesikał, a nastepnej nocy kolejny poszedł w rzyga 😂😂😂 a ja nie zdązylam wyprać. Dopiero jak weszlismy na spiworki na 70cm to kupiłam dwa i uzywam wymiennie, a teraz letni uzywam jeden, bo po praniu w cieply dzień wysycha od razu.
 
reklama
Myślę, że jeden może kupię na start, żeby ewentualnie młodego mieć w czym położyć jak pojedziemy do dziadków np w odwiedziny, żeby kokonu nie tachać.
 
Dziewczyny, myślicie, że taka lista jest OK?

Wyprawka:

  1. UBRANKA:
  • body z długim rękawem 56 3 sztuki
  • body z długim rękawem 62 3 sztuki
  • body z krótkim rękawem 56 5 sztuk
  • body z krótkim rękawem 62 5 sztuk
  • półśpiochy 5 sztuk
  • pajace 56 5 sztuk
  • pajace 62 5 sztuk
  • czapeczka 3 sztuki
  • skarpetki 5 sztuk
  • bluza 62 2 sztuki
  • łapki niedrapki*
  • rampersy*
  • śpioszki 7 sztuk
  • 2 pary spodenek
  • kombinezon (najlepiej z wszytymi stópkami)
  • rękawiczki
Bodziaków z dlugim za mało. Ja prałam średnio co 2-3 dni, córka ulewała (dopiero ok 2 mies, ale jednak). Ktoś sensownie poradził, tyle co na ok tydzień. Może 5-6 szt. Z krótkim moim zdaniem za dużo nie wykorzystasz, dałabym 3 może faktycznie. Tylko może chcesz jakoś inaczej ubierać. W sensie body z krótkim i na to bluza? Jak masz 20-22 st to wystarczy ci body z długim i jakieś półspiochy albo spodnie + skarpety (ja wolałam półspiochy, ale każdy woli co innego). Jedynie na wyjście można założyć body z krótkim, a na to pajac. Takie moje zdanie. Mam dziecko z listopada.
Jeśli planujesz zakładać spodnie, to może być 5 par skarpet, ale ja bym nie kupowała w ogóle. Mi pasowały półspiochy albo takie pajace z zabudowanymi stopami. Później używaliśmy takich bez stóp (pajacy), i często bez skarpet. Tak, przy 22 st w mieszkaniu zimą również. Dziecku było ciepło.
Czapka w mojej opinii 1 albo 2. Na różne rozmiary, tzn 56, ale potem większą. Kupilabym 1, zobaczyła czy pasuje i jaki może jest rozmiar, bo głowa moze mieć inny rozmiar niż reszta ciała. Jeśli bawełniane to naprawdę 2 szt maks. Można pomyśleć o merino/wełnianej (1 szt). I tak czapka jest wyłącznie na spacer.
Liczba pajacy jak są bodziaki jest ok.
Niedrapki i rampersy - niepotrzebne. Zima nie użyjesz rampersa w domu ani na zewnątrz. Ja rampersow używałam jak córka skończyła 6 mies, od końca maja.
Niedrapki niezalecane.
Śpioszki - chodzi ci o takie spodnie na szelkach z zakrytymi stopami? Miałam 1 w prezencie, nie lubiłam tego używać. W ogóle bym nie kupowała. Spodnie, ok. Bluza - lepszy jakiś sweterek albo polarowa bluza.

Jak kupisz większy kombinezon, to Ci rękawiczki mogą nie być potrzebne. Są kombi z rękawiczkami. Pisałam w poprzednim wpisie, że nie korzystaliśmy w ogóle z kombinezonu. Moim zdaniem jak jest śpiworek do gondoli I jeszcze pokrywa na gondolę, to taki ortalionowy kombinezon zbędny.

  1. TEKSTYLIA
  • kocyk bambus / bawełna całoroczny 2 sztuki
  • rożek 1-2 sztuki
  • kokon 1 sztuka
  • pieluszki muślinowe 12 sztuk
  • pieluszki tetrowe 10 sztuk
  • otulacz do fotelika
  • prześcieradło do gondoli 3 sztuki
  • prześcieradło do dostawki 3 sztuki
Miałam 2 koce. Jeden bawełna-wełna, drugi bawełna. Latem 1 taki cienki otulacz bambusowym używany był.
Kokon - nie miałam i uważam, że może go zastąpić poduszka ciążowa taka duża.
Pieluszki moim zdaniem liczba ok, ale u nas było dużo ulewania i one się ogólnie cały czas przydają (a dziecko ma 20 mies). Prześcieradła ok.

  1. PIELĘGNACJA I AKCESORIA
  • pampersy rozmiar 1
  • smoczek 0+
  • mokre chusteczki 5 sztuk
  • ręcznik z kapturkiem 4 sztuki
Miałam 3 ręczniki i uważam że to idealna liczba.
  • myjka bambusowa 3 sztuki
Miałam 0. Po co?
  • olej ze słodkich migdałów
  • mydełko od urodzenia 2 sztuki
Po co 2 szt? Jak jedno się skończy, kupi się kolejne. Ja akurat używałam żelu, ale nie kupowałam 2.
Żel oprócz mydełka, po co? Jedno albo drugie i najlepiej nie kupować za dużo, bo nie wiadomo jak podziała na skórę dziecka. Jak będzie ok, to skupić się na 1 produkcie.
Oliwka albo olej ze słodkich migdałów. Jedno albo drugie wystarczy.
  • krem pod pieluszkę
  • krem z filtrem 50
Zimą krem na zimę. Na słońce to raczej latem. Noworodka schowaj w budzie gondoli jeśli będzie jakieś megaslońce zimą. A krem 50 kup jak będzie wiosna.

  • sól fizjologiczna
  • krem do buźki
Krem do buzi wg mnie zbedny. Zalecenie mówi, żeby bez potrzeby nie smarować buzi. Jedynie na mróz czy słońce.
  • miękka szczotka
  • chemia do prania
  • waciki i patyczki do uszu
Patyczki kupiłam i nadal, po 20 mies całe opak jeszcze jest. Użyte może 2 do wyciągania baboli z nosa, spod nosa, a reszta do zabawy dla dziecka albo ja używałam
  • gaziki jałowe
  • leki przeciwgorączkowe
  • maść na odparzenia
Krem do pupy/maść na odparzenia to to samo. Linomag albo bepanthen.
Jeśli będzie cc, to rzeczywiście warto podawać. Bez wskazania nie trzeba. Można kupić w razie potrzeby na polecenie położnej/pediatry

  • paracetamol
  • ibuprofen w syropie
Wystarczy 1 i najlepiej pedicetamol w pierwszych miesiącach, zwłaszcza po szczepieniu. Nurofen w syropie dopiero od 3 mies życia. Wystarczy 1. A jak zaczną zęby męczyć, to się sprawdza nurofen, ale to nie wcześniej niż ok 4/5 mies.

  • Octenisept
  • etui na smoczek
  • wanienka
  • termofor z pestek wiśni
  • szczotka na ciemieniuchę
Wyżej masz miękka szczotka. 1 ci wystarczy
  • zestaw do paznokci
  • aspirator do nosa
  • termometr
  • inhalator
Inhalator od razu nie będzie potrzebny. My zaczęliśmy używać jak zaczęły się infekcje żłobkowe po roku, ale to fakt, że warto się rozejrzeć. Ja mam taki, że się nadaje i dla dorosłych I dzieci i taki polecam.
Dostaniesz na wit d w szpitalu receptę. Najlepiej jak się podaje lek, a nie suplement.
  • wkładki laktacyjne
  • lanolina
  • majtki siateczkowe poporodowe wielorazowe
  • podpaski poporodowe
  • osłonki na sutki
  • podkłady higieniczne
  • koszule do karmienia piersią
  • koszula porodowa
Osłonek na sutki nie używałam.
Jeśli w szpitalu nie masz obowiązku kupowania koszuli, bym nie kupowała. A jeśli chcesz to nie musisz jakiejś ekstra kupować, bo ona się wybrudzi i może nie doprac. Ale może chcesz mieć dobre samopoczucie w trakcie porodu. To już nie wiem. Ja miałam szpitalna i była ok.
  1. POKÓJ / KĄCIK
  • przewijak
  • komoda
  • dostawka
  • worki na zużyte pieluchy
  • lampka
  • organizer
  • kosz na zużyte pieluchy
  • pojemnik na mokre chusteczki
  • podgrzewacz / sterylizator
  • monitor oddechu?
  • waga?
  • niania elektroniczna
Nie używaliśmy specjalnych worków na pieluchy. Pojemnik na mokre chusteczki wg mnie zbedny. Np na waterwipes pisze, żeby nie wyciągać wszystkiego, bo to niehigienczne. Chyba że masz pojemnik, do którego wejdzie całe opakowanie.
Monitor oddechu mielismy pozyczony. Po 3 mies przestaliśmy uzywac, ale daje komfort. Co prawda polozna stwierdziła, ze dziecko donoszone i nie potrzebujemy... myślę, ze w sumie dla spokoju warto.
Wagi nie mieliśmy i nie potrzebowaliśmy. Położna ważyła i pediatra.

Niania może być przydatna jak ktoś ma duży dom. W mieszkaniu w bloku odpuściłabym zakup.
  1. ZABAWKI
  • zabawka kontrastowa
  • książeczka kontrastowa
  • zabawka z pozytywką
  • grzechotka
  • gryzak
  • szmatka-przytulanka
  • miś szumiś
  • mata edukacyjna?
  • żyrafka Vulli
  • bujaczek
Z tych wszystkich rzeczy to kontrastowe książeczki lub zabawki, gryzaki i mata. Miałam akurat puzzle i w sumie to prawda że ciężko się myje, ale dalismy radę 😅 już nie używamy, choć mam dzika, to niepotrzebna nam już.
Bujaczka nie miałam i uważam, że zbędne. Ale może ktoś się nie zgodzić. Moja córka miała wzm.napiecie obręczy barkowej i eliminowaliśmy wszystko co potencjalnie szkodzi, nawet na minute.
Wiele źródeł odradza szumisie. Też nie mam.
  1. AKCESORIA
  • wózek
  • śpiworek do gondoli
  • torba do wózka
  • nosidełko / chusta
  • fotelik
  • lusterko do samochodu
  • baza Isofix
  • poduszka do wózka
Z chusta bym poczekała aż dziecko się urodzi, polecam warsztaty z wiązania i pożyczenie chusty jeśli masz taką opcję w swoim mieście lub od kogoś. Nie wiesz, czy skorzystasz, xzy dziecku się spodoba, a to niezły wydatek. Tak samo nosidło. Nosidło dopiero jak dziecko umie samo siedzieć.
Poduszka do wózka wg mnie zbędna.
  1. KARMIENIE
  • laktator
  • butelka 2 sztuki
  • woreczki do mrożenia pokarmu
 
Dziewczyny, myślicie, że taka lista jest OK?

Wyprawka:

  1. UBRANKA:
  • body z długim rękawem 56 3 sztuki
  • body z długim rękawem 62 3 sztuki
  • body z krótkim rękawem 56 5 sztuk
  • body z krótkim rękawem 62 5 sztuk
  • półśpiochy 5 sztuk
  • pajace 56 5 sztuk
  • pajace 62 5 sztuk
  • czapeczka 3 sztuki
  • skarpetki 5 sztuk
  • bluza 62 2 sztuki
  • łapki niedrapki*
  • rampersy*
  • śpioszki 7 sztuk
  • 2 pary spodenek
  • kombinezon (najlepiej z wszytymi stópkami)
  • rękawiczki

  1. TEKSTYLIA
  • kocyk bambus / bawełna całoroczny 2 sztuki
  • rożek 1-2 sztuki
  • kokon 1 sztuka
  • pieluszki muślinowe 12 sztuk
  • pieluszki tetrowe 10 sztuk
  • otulacz do fotelika
  • prześcieradło do gondoli 3 sztuki
  • prześcieradło do dostawki 3 sztuki

  1. PIELĘGNACJA I AKCESORIA
  • pampersy rozmiar 1
  • smoczek 0+
  • mokre chusteczki 5 sztuk
  • ręcznik z kapturkiem 4 sztuki
  • myjka bambusowa 3 sztuki
  • olej ze słodkich migdałów
  • mydełko od urodzenia 2 sztuki
  • żel do mycia
  • oliwka
  • krem pod pieluszkę
  • krem z filtrem 50
  • sól fizjologiczna
  • krem do buźki
  • miękka szczotka
  • chemia do prania
  • waciki i patyczki do uszu
  • gaziki jałowe
  • leki przeciwgorączkowe
  • maść na odparzenia
  • probiotyk
  • paracetamol
  • ibuprofen w syropie
  • Octenisept
  • etui na smoczek
  • wanienka
  • termofor z pestek wiśni
  • szczotka na ciemieniuchę
  • zestaw do paznokci
  • aspirator do nosa
  • termometr
  • inhalator
  • witamina D
  • espumisan
  • wkładki laktacyjne
  • lanolina
  • majtki siateczkowe poporodowe wielorazowe
  • podpaski poporodowe
  • osłonki na sutki
  • podkłady higieniczne
  • koszule do karmienia piersią
  • koszula porodowa


  1. POKÓJ / KĄCIK
  • przewijak
  • komoda
  • dostawka
  • worki na zużyte pieluchy
  • lampka
  • organizer
  • kosz na zużyte pieluchy
  • pojemnik na mokre chusteczki
  • podgrzewacz / sterylizator
  • monitor oddechu?
  • waga?
  • niania elektroniczna

  1. ZABAWKI
  • zabawka kontrastowa
  • książeczka kontrastowa
  • zabawka z pozytywką
  • grzechotka
  • gryzak
  • szmatka-przytulanka
  • miś szumiś
  • mata edukacyjna?
  • żyrafka Vulli
  • bujaczek

  1. AKCESORIA
  • wózek
  • śpiworek do gondoli
  • torba do wózka
  • nosidełko / chusta
  • fotelik
  • lusterko do samochodu
  • baza Isofix
  • poduszka do wózka

  1. KARMIENIE
  • laktator
  • butelka 2 sztuki
  • woreczki do mrożenia pokarmu
Też kupiłam tyle ubranek co na liście, ale to jest zdecydowanie za mało. Dobrze, że coś dostałam przed porodem i poprałam. Taki maluch szybko się brudzi. A to mleczko wypłynie, uleje, kupka wyjdzie bokiem itd.😉
Z rzeczy, które mi się nie przydały: łapki niedrapki (wręcz nie jest to wskazane), rożek (ale moje dziecko się nie mieściło i ciagle pociło), olej z migdałów (nie użyłam nawet kropli), oliwka (ona nie nawilża ciała, chyba, że na ciemieniuchę, ale my stosowaliśmy specjalny szampon i silikonową szczotkę do twarzy z drogerii), pojemnik na mokre chusteczki (używaliśmy głównie wacików nasączonych wodą), poduszka
 
reklama
Dziewczyny, myślicie, że taka lista jest OK?

Wyprawka:

  1. UBRANKA:
  • body z długim rękawem 56 3 sztuki
  • body z długim rękawem 62 3 sztuki
  • body z krótkim rękawem 56 5 sztuk
  • body z krótkim rękawem 62 5 sztuk
  • półśpiochy 5 sztuk
  • pajace 56 5 sztuk
  • pajace 62 5 sztuk
  • czapeczka 3 sztuki
  • skarpetki 5 sztuk
  • bluza 62 2 sztuki
  • łapki niedrapki*
  • rampersy*
  • śpioszki 7 sztuk
  • 2 pary spodenek
  • kombinezon (najlepiej z wszytymi stópkami)
  • rękawiczki

  1. TEKSTYLIA
  • kocyk bambus / bawełna całoroczny 2 sztuki
  • rożek 1-2 sztuki
  • kokon 1 sztuka
  • pieluszki muślinowe 12 sztuk
  • pieluszki tetrowe 10 sztuk
  • otulacz do fotelika
  • prześcieradło do gondoli 3 sztuki
  • prześcieradło do dostawki 3 sztuki

  1. PIELĘGNACJA I AKCESORIA
  • pampersy rozmiar 1
  • smoczek 0+
  • mokre chusteczki 5 sztuk
  • ręcznik z kapturkiem 4 sztuki
  • myjka bambusowa 3 sztuki
  • olej ze słodkich migdałów
  • mydełko od urodzenia 2 sztuki
  • żel do mycia
  • oliwka
  • krem pod pieluszkę
  • krem z filtrem 50
  • sól fizjologiczna
  • krem do buźki
  • miękka szczotka
  • chemia do prania
  • waciki i patyczki do uszu
  • gaziki jałowe
  • leki przeciwgorączkowe
  • maść na odparzenia
  • probiotyk
  • paracetamol
  • ibuprofen w syropie
  • Octenisept
  • etui na smoczek
  • wanienka
  • termofor z pestek wiśni
  • szczotka na ciemieniuchę
  • zestaw do paznokci
  • aspirator do nosa
  • termometr
  • inhalator
  • witamina D
  • espumisan
  • wkładki laktacyjne
  • lanolina
  • majtki siateczkowe poporodowe wielorazowe
  • podpaski poporodowe
  • osłonki na sutki
  • podkłady higieniczne
  • koszule do karmienia piersią
  • koszula porodowa


  1. POKÓJ / KĄCIK
  • przewijak
  • komoda
  • dostawka
  • worki na zużyte pieluchy
  • lampka
  • organizer
  • kosz na zużyte pieluchy
  • pojemnik na mokre chusteczki
  • podgrzewacz / sterylizator
  • monitor oddechu?
  • waga?
  • niania elektroniczna

  1. ZABAWKI
  • zabawka kontrastowa
  • książeczka kontrastowa
  • zabawka z pozytywką
  • grzechotka
  • gryzak
  • szmatka-przytulanka
  • miś szumiś
  • mata edukacyjna?
  • żyrafka Vulli
  • bujaczek

  1. AKCESORIA
  • wózek
  • śpiworek do gondoli
  • torba do wózka
  • nosidełko / chusta
  • fotelik
  • lusterko do samochodu
  • baza Isofix
  • poduszka do wózka

  1. KARMIENIE
  • laktator
  • butelka 2 sztuki
  • woreczki do mrożenia pokarmu

Ubranek za mało. Body długie, krótkie, pajacyki, spodenki - po 10 sztuk. 3 sztuki body to ja w ciągu godziny potrafiłam zmienić, bo ulewal strasznie. A jak go przebrałam w świeże to automatycznie ulewal na to świeże :)))
Niedrapki - niepotrzebne, niezalecane
Pieluchy tetrowych miałam 50 sztuk i jeszcze dokupowałam. Tak jak mówię ulewal duzo. U nas pralka z suszarką szły pierwszy tydzień codziennie. Drugi tydzień co drugi dzień. Jak masz suszarkę elektryczna to tetre koniecznie w suszarce susz to jest super przyjemna w dotyku. Muslinowe miałam i mało sie przydawały, bo szkoda ich było jak non stop ulewal :p może 1-2 sztuki na wyjścia.
Ręcznik - 2 sztuki lepsze jakościowo
Myjka - nie wiem po co
Koszule do karmienia - spokojnie 3 sztuki minimum, bo to też jest brudne cały czas.
Za dużo kosmetyków - jeden żel do ciała i linomag zielony i tyle. Jak coś trzeba będzie to dokupisz. Mydełko od urodzenia - nawet nie wiem co to jest.
Worki na pieluchy mamy, nieużywamy, za małe są do naszego kosza. Zwykle się sprawdzają.
Monitor oddechu miałam i polecam.
Z zabawek to na sam początek mata bardzo mi się przydała i tyle. Resztę zabawek to prosiłam gości jak pytali co kupić. Ale takie maleństwo to potrzebuje najbardziej bliskości mamy a nie kart kontrastowych.
Poduszka do wózka - niepotrzebna, niezalecana

To tak najbardziej ,,kontrowersyjne" mówiłam. Resztę można mieć lub nie, jednym się sprawdziło drugim nie. U nas rożek się sprawdził pierwszy miesiąc, bo bardzo lubił być opatulony. Później już śpiworek. Ja rożek polecam, bo mój syn miał silny odruch moro i jak go próbowałam włożyć w spiworku to się budził w sekundę, a w rożku nie.
 
Do góry