reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

WYPRAWKA dla malucha (i mamy do szpitala)

ja proponuję jeszcze, że jeśli ktoś ma inne listy wyprawkowe i chciałby się nimi podzielić, to prosimy o wklejenie!
no i jeszcze jedna propozycja: w tym wątku tylko listy, bez komentarzy za bardzo żeby się w nich nie pogubić i nie dublować "zakupów" :tak:
 
reklama
Skopiowałam z neta, dziewczyna poleca również co jakiej firmy zakupić:
Wyprawka dla Dzidziusia ;):
1. Łóżeczko + materacyk + płaska poduszeczka + 2 komplety pościeli + ceratka pod materac + 2 kocyki (cieńszy i grubszy)
2. Wanna + mata antypoślizgowa + oilatum lub balneum (drogie, ale na początek potem nivea baby lub ziajka)
3. Apteczka Dziecięca:
- spirytus lub piochtanina (do kikuta pępowiny)
- sól fizjologiczna
- jałowe gaziki, patyczki do uszu ( do pepka)
- termometr do mierzenia temperatury (w pupie)
- aspirator lub gruszka (do nosa)
- wazelina
- zwykły bandaż
- strzykawka - aplikator do podawania lekarstwa
- małe nożyczki z zaokrąglonymi końcami
*- ewentualnie woda morska w sprayu (np. Marimer) do odtykania noska z pokarmu
4. Dziecięce kosmetyki:
- szczoteczka z miękkiego włosia
- oliwka
- krem ochronny z filtrem
- krem do pupy (nivea baby)
- pieluchy jednorazowe (pampers, dużo)
- chusteczki dla niemowląt (nivea baby, happy)
- szampon mustella
* - ewentualnie balneum baby cream (od czasu do czasu)
5. Pozostałe gadżety:
- pieluchy tetrowe (dużo)
- butelka i 2 smoczki (avent)
- podgrzewacz można zastąpić z powodzeniem garnkiem z wodą
- porządny przewijak
- laktator elektryczny (medela swing ale drogi)
- smoczek uspokajacz
- kubełek na zużyte pampersy
- rożki usztywniane 2-3 szt.
6. Ubranka powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin, bez ostrych szwów, drapiących haftów ani guzików, które mogłyby uwierać. Przed pierwszym założeniem ubranka należy wyprać w proszku lub płynie dla dzieci nawet jeśli są nowe.
- body z krótkim rękawem 4-5 szt. (z odpowiednio dużym otworem na głowę)
- body z długim rękawem 4-5 szt.
- bawełniane koszulki 4-6 szt.
- kaftaniki 4-6 szt.
- bawełniane śpioszki 4-6 szt. (conajmniej)
- skarpetki lub buciki bawełniane ok 5 par
- sweterki 2-3 szt.
- spodenki 2-3 szt.
- bluzy 2-3 szt.
- czapeczki po kąpieli białe bawełniane 2 szt.
- czapeczki wiązane 2-3 szt.
- pajacyki bawełniane lub z polaru 3 szt.
*- rękawiczki, kombinezon, ciepły śpiwór (na zimę)
- ręcznik z kapturkiem 3szt.

Jak pokazałam narzeczonemu to złapał się za głowę, powiedział że on da pieniądze, ale żebym sama to wszystko kupiła ;D
 
to ja sie ustosunkuje do tej listy z moimi doswiadczeniami :)

Skopiowałam z neta, dziewczyna poleca również co jakiej firmy zakupić:
Wyprawka dla Dzidziusia ;):
1. Łóżeczko + materacyk + płaska poduszeczka (ponoc nawet plaskie sa niezdrowe dla kregoslupa -moja Miska dwa lata spala bez poduszki i w niczym jej to nie przeszkadzalo) + 2 komplety pościeli + ceratka pod materac + 2 kocyki (cieńszy i grubszy)
2. Wanna + mata antypoślizgowa (nie mielismy maty, ale wanna polecam bardzo tani z IKEI ma takie anyposlizgowe paski na dole) + oilatum lub balneum (drogie, ale na początek potem nivea baby lub ziajka) ja uzywalam na poczatku MUSTELLI 2w1 czyli do ciala i do glowki i bardzo bardzo sobie chwale
3. Apteczka Dziecięca:
- spirytus lub piochtanina (do kikuta pępowiny)
- sól fizjologiczna
- jałowe gaziki, patyczki do uszu ( do pepka)
- termometr do mierzenia temperatury (w pupie) (NIGDY bym nikomu nie polecila mierzenia temp w dupce, na poprzednich czerwcowych dzieciaczkach mielismy dziewczyne pracujaca w szpitalu i pisala ze nawet polozne juz maja zabronione tak mierzyc temp, bo sie zdarzaly wypadki... na czerwcowym forum mielismy bardzo doswiadczona mamusie 4 dziecka - pislala ze wszystkim poprzednim tak sprawdzala temp i wie jak to robic bo ma lata doswiadczen - z najmlodszym dzieckiem wyladowala w szpitalu :( pisze o tym bo nie jest to info prywante - pisala o tym na forum, gdzie wszyscy mogli i pewnie do teraz moga sobie poczytac... tak wiec lepiej nie ryzykowac bo mozna dzidziusia ktory sie ruszy bardzo uszkodzic... to jest NIEBEZPIECZNE jak widac nawet u tych z duzym doswiadczeniem... zamiast tego dobrze jest zainwestowac w termometr taki do ucha - polecam uzywany przeze mnie i wiele moich znajomych BRAUN TERMO SCAN jest dosc drogi - ale zmierzenie temp to kilka sekund, wyniki prawdziwe (przez pol roku sprawdzalam na Braunie + pod pacha u Miski ) nigdy nie bylo roznicy w ocenie temperatury (poza tym, ze w uchu zawsze jest kilka kresek wiecej bo jest cieplej niz pod pacha) moje kolezanki uzywaja go juz 6 rok - wystarczy zmienic baterie .... wygodny w nocy i podczas choroby kiedy trzeba mierzyc temp czasem nawet co 10 min zeby widziec kiedy podac lek) w nocy nie trzeba dziecka budzic, nie trzeba rozbierac, wklada sie do uszka i ma wynik w ciagu kilku sekund.
Moge tez napisac, ze nie wszystkie marki sa dobre - uwazajcie co kupujecie -tansze chinskie termometry do ucha czesto oklamuja wynik, psuja sie i sa do niczego - ja BRAUNA moge w 100% polecic - jako inewstycja na iles tam lat to jest tego warta)

- aspirator lub gruszka (do nosa) w 100 % polecam FRIDE i mysle, ze wszystkie mamy, ktore jej uzywaly sie ze mna zgodza - nic jej nie dorowna jezeli chodzi o skutecznosc - tylko trzeba sie przelamac zeby jej uzywac - ale po czyszczeniu dupki z kupki juz chyba mamusiom nic nie jest straszne :-D tutaj link jakby ktos nie znal tego wynalazku; Frida aspirator do noska dla niemowląt + filtry (1902550226) - Aukcje internetowe Allegro
- wazelina (nie uzywalam nie wiem)
- zwykły bandaż (nie uzywalam nie wiem)
- strzykawka - aplikator do podawania lekarstwa (zazwyczaj w lekarstwach sa aplikatory razem z miarkami takze ja nic innego nie kupowalam)
- małe nożyczki z zaokrąglonymi końcami - tak
*- ewentualnie woda morska w sprayu (np. Marimer) do odtykania noska z pokarmu - zdecydowanie lepszy wedlug naszego doktora jest sol fizjologiczna wspomniana u gory i my tez tylko jej do tej pory uzywamy nawet w czasie kataru
4. Dziecięce kosmetyki:
- szczoteczka z miękkiego włosia
- oliwka - nie uzywalam niczego takiego bo miska miala sliczna skore i do tej pory zadnych balsamow nie uzywamy - mysle ze jeszcze sie nawciera wszystkiego w siebie jak dorosnie - ale to indywidualna decyzja kazdej mamy widzac skore dziecka bedzie wiedziala co robic :)
- krem ochronny z filtrem - to dopiero na wielkie upaly w lecie
- krem do pupy (nivea baby) - nigdy nie uzywalam nic zapobiegawczo, ale przez pierwszy rok uzywalismy chusteczek pampers sensitive i nigdy nic sie na dupce nie stalo
- pieluchy jednorazowe (pampers, dużo) bardzo duzo :)
- chusteczki dla niemowląt (nivea baby, happy) ja polecam na poczatek pampers sensitive ale to tez kazdy sobie sam wyprobuje i wie co dla jego dziecka najlepsze :)
- szampon mustella - przy kompieli juz wspominalam o mustelli 2w1
* - ewentualnie balneum baby cream (od czasu do czasu) nie uzywalam
5. Pozostałe gadżety:
- pieluchy tetrowe (dużo) mialam tylko 4-5 do bekania w razie czego
- butelka i 2 smoczki (avent) smoczkow nie uzywalismy butelka jedna w razie czego jakby sie z piersia nie udalo - chociaz to zawsze mozna w ciagu kiku minut w aptece dokupic
- podgrzewacz można zastąpić z powodzeniem garnkiem z wodą tak
- porządny przewijak - zalezy kto co rozumie przez porzadny :)
- laktator elektryczny (medela swing ale drogi) - moze sie okazac nie przydatny wiec nie warto inwestowac dopoki sie nie okaze ze sie go naprawde potrzebuje
- smoczek uspokajacz - nie uzywalismy
- kubełek na zużyte pampersy - taki mini smietniczek ktory jest zawsze pod reka kolo przewijaka zeby mozna bylo wyrzucac co trzeba najlepiej z takim obrotowym zamykaniem, ze sie latwo do niego wrzuca a jednoczesnie jest zamkniecie ze nie smierdzi ;)
- rożki usztywniane 2-3 szt. - nie uzywalam
6. Ubranka powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin, bez ostrych szwów, drapiących haftów ani guzików, które mogłyby uwierać. Przed pierwszym założeniem ubranka należy wyprać w proszku lub płynie dla dzieci nawet jeśli są nowe. i wyprasowac - tak mozna pozbyc sie zarazkow i wszystko jest mieciutkie
- body z krótkim rękawem 4-5 szt. (z odpowiednio dużym otworem na głowę)
- body z długim rękawem 4-5 szt.
- bawełniane koszulki 4-6 szt. - nie uzywalam w ciagu pierwszych tygodni czy nawet 2-3 miesiecy
- kaftaniki 4-6 szt. nigdy nie uzywalam bo moim zdaniem sa niewygodne
- bawełniane śpioszki 4-6 szt. (conajmniej) ich liczbe dopasowalabym do liczby body z dlugim rekawem
- skarpetki lub buciki bawełniane ok 5 par
- sweterki 2-3 szt.
- spodenki 2-3 szt.
- bluzy 2-3 szt.
- czapeczki po kąpieli białe bawełniane 2 szt. tak
- czapeczki wiązane 2-3 szt. - mi wystarczyla 1 bo potem glowka rosla i co kilka miesiecy trzba bylo miec nowe
- pajacyki bawełniane lub z polaru 3 szt. - moim zdaniem min. 3 sztuki bo to jest najbardziej wygodne dla malutkiego dzieciaczka, lepsze dla takiego malenstwa niz spodnie, swetry i bluzki
*- rękawiczki, kombinezon, ciepły śpiwór (na zimę) to juz bylo u nas wielokrotnie przegadywane i kazda ma swoje zdanie :)
- ręcznik z kapturkiem 3szt. tak

Jak pokazałam narzeczonemu to złapał się za głowę, powiedział że on da pieniądze, ale żebym sama to wszystko kupiła ;D


na czerwono takie moje przemyslenia i doswiadzczenia z Miska ale oczywiscie pewnie kazda z nas zdecyduje wzgledem siebie

aha... ja bym jeszcze dodala do pielegnacji kikuta pepowinki sa takie specjalne paski/opaski na brzuszek ktore sie zaklada zeby sie ten kikut nie poruszal przy ruszaniu pampersa, ciuszkow tylko sobie byl w jednym miejscu zabezpieczony i otulony.
 
Ja kupuje grzemarkowe ubranka a więc mogę pozwolić sobie na większe ilości
UBRANKA NA PIERWSZE TRZY MIESIĄCE
5 szt body 56 ( najlepiej z długim rękawem)
5 pajacyków 56
10 szt body 62 ( długi i krótki rękaw)
10 pajacyków 62
ewentualnie dodatkowo koszulki lub kaftaniki choć niekoniecznie
2-3 pary skarpetek , można też łapki nie-drapki
2 cienkie czapeczki
1 czapka wyjściowa grubsza
pajacyk welurowy albo jakiś cieplejszy na spacery ( koniecznie z bucikami nieodpinanymi bo są niepraktyczne)
 
Ooo juz mniej więcej orientacyjne ilości na początek dziękuję :tak: Czarna magiiiia dla mnie jeszcze eh :sorry:

Czyli na pampersika zakładam bodziaka i np pajacyk tak? Albo bodziaka i bluzeczke + spodenki? Zawsze bodziaczek na pampersika?
 
Ostatnia edycja:
Angel - generalnie tak jest najwygodniej :tak: właśnie bodziak fajnie trzyma pieluszkę, nie podwija się itd..
pamiętaj o skarpetkach - nawet pod pajacyka czy śpioszki są wskazane! (oczywiście nie w upalne lato ;-) )
 
Angel tak , a bluzeczki i spodenki polecam już bliżej trzeciego miesiąca , wcześniej takiemu maluszkowi może być niewygodnie z gumką w pasie albo jak bluzeczka się podwinie . Dlatego jak kupujesz bluzeczki i spodenki to wybieraj lepiej większe rozmiary np 68 (3-6miesięcy)
 
reklama
Pod te pajacyki/śpioszki ze stópkami tez skarpeteczki?
Tak zliczylam to co dostalam i sie powoli musze oagrnac co i czego bedzie jeszcze trzeba ;-)


Mini o te bluzeczki spodenki pytalam bo wlasnie z tych co dostalam to jest tego najwiecej - ale faktycznie chyba troszke wieksza rozmiarowka ;-) Nie znam sie ale mysle, ze pierwsze miesiace tylko body, pajacyki i spioszki bo co wiecej takiemu malusiemu ..
 
Ostatnia edycja:
Do góry