Amelkowa, a propos zylakow i naczynek, przez przypadek natrafilam na fajny artykul:
Zmora każdej ciężarnej
15.03.2009 dr P. Agrawal / "Odkrywam macierzyństwo"
- Pij dużo wody - 1,5 l dziennie.
- Ubieraj się ciepło, zwłaszcza jeżeli masz skłonność do infekcji.
- Podczas łagodnej infekcji przyjmuj witaminę C w dawce do 2000 mg, 2 razy dziennie.
- Zioła: liść z mącznicy lekarskiej jest silnym środkiem moczopędnym i działa antybakteryjnie.
Żylaki
W ostatnich miesiącach ciąży, w wyniku dużego obciążenia krwiobiegu, często zdarzają się problemy z krążeniem. Skutki przyrostu masy ciała i zwiększenia objętości krwi odczuwają zwłaszcza żyły prowadzące krew z nóg do serca. Wysoki poziom progesteronu w ciąży powoduje dodatkowo rozluźnienie mięśni gładkich. Spadek aktywności ruchowej może wywołać zwolnienie przepływu krwi, a nawet jej zaleganie w niższych partiach kończyn. Stosunkowo słabe ścianki żył i kapilarów stają się wtedy spuchnięte i poskręcane. Mogą one być szpecące, bolesne i swędzące.
Dieta zbyt uboga w składniki pokarmowe, zwłaszcza w witaminę C, rutynę i bioflawonoidy, w połączeniu z dodatkowym obciążeniem układu krążenia może być przyczyną pękania kapilarów. Skłonności do żylaków i hemoroidów mogą też być dziedziczne.
Kobiety, które miały w przeszłości tego rodzaju problemy, powinny od początku ciąży prowadzić profilaktykę: nosić rajstopy przeciwżylakowe, unikać długiego stania i stosować dietę wspomagającą regenerację żył. Rozpoczynając profilaktykę odpowiednio wcześnie, można uniknąć cierpień pod koniec ciąży.
- Unikaj kucania lub stania przez długi czas, a gdy siedzisz, nigdy nie zakładaj nogi na nogę. Kiedy tylko masz okazję, trzymaj nogi uniesione do góry.
- Bardzo ważna jest właściwa dieta. Witamina C i bioflawonoidy wzmacniają żyły. Gryka, pokrzywa, dzika róża, pomarańcze, cytryny,
grejpfruty, pełne ziarno są bogate w bioflawonoidy.
- Czosnek, cebula, szczypiorek, por utrzymują elastyczność żył i włośniczek, są doskonałymi środkami zapobiegającymi żylakom.
- Również lecytyna, witamina E (pestki słonecznika i kiełki pszenicy, migdały), rutyna poprawiają stan naczyń żylnych (używać dopiero po 4. miesiącu ciąży) - gryka jest jej dobrym źródłem.
- Codziennie spędzaj trochę czasu z nogami lekko uniesionymi w górę; nocą, w czasie snu, opieraj nogi na poduszce. To pozwoli odciążyć żyły.
- Noś pończochy przeciwżylakowe lub specjalne bandaże. Nie czekaj do ostatniej chwili, kiedy żyły staną się nabrzmiałe i bolesne; stosuj profilaktykę od początku ciąży. Już rozszerzonym kapilarom trudno przywrócić elastyczność.
- Regularne ćwiczenia są niezbędną częścią tej profilaktyki. Najlepszym ćwiczeniem przy żylakach jest ćwiczenie napinania wewnętrznej części ud.
- Miejscowo można stosować maść z kasztanowca.
- Można przyjmować leki ziołowe, dostępne bez recepty (np. cyclo-3-forte).
Mam nadzieje, ze pomoze;-)