@Ness już wcześniej miałam się odezwać, ale brakło mi czasu. Dziękuję za wywołanie
@Totalnyniejadek duzo by pisać. Jesteście pod opieką pediatry i gastroenterologa więc pytam się co oni robią z dzieckiem?. Tak wiem, że to nie łatwe, ale też nie takie trudne. Trzeba szukać. Teraz będą głupie pytania. Skąd wiesz, że dziecko ma zaparcia? Czy mieliście podstawowe badania typu pediatryczny panel alergiczny? Czy był przeprowadzony pasaż, pH metria, badanie jelit na zaleganie kału (nie pamiętam nazwy). Na oddziale powinni cię nauczyć jak radzić sobie z zaparciami. Są różnego stopnia środki działające na jelita. Zaczyna się od tych najłagodniejszych typu czopek glicerynowy, jak nie działa wlewka melilax (lekko drażni jelita mimo, że naturalna), ostatecznie laktuloza o działaniu drażniącym i wywołująca skurcze jelit. Oczywiście jeśli jest problem z wypróżnianiem, to można zastosować najłagodniejszą formę, czyli makrogol (np. dicopeg, forlax) nawet pediatra o tym wie i może ustalić dawkę. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Bo ściąga wodę do jelit, by zmiękczyć masy kałowe. Leczenie trwa tak samo długo, jak dziecko miało problem.
Oczywiście problem z wypróżnianiem to i problem z jedzeniem. Natomiast problem z jedzeniem ma różny obraz. Może być wynikiem alergii pokarmowej i trochę to u was tak wygląda. Stąd problemy z wypróżnianiem i niechęć do mleka, ale też do wielu innych produktów. Im bardziej zniszczone jelita, tym więcej rzeczy uczula. Dziecko przestaje jeść, bo to powoduje dyskomfort. Może pojawić się wybiórczość pokarmowa, zaburzenia integracji sensorycznej. Niestety lekarze to często bagatelizują.
U was jest jeszcze jeden problem. Moja córcia miała 8,5 kg w wieku 2 lat. To nie jest prawidłowa waga. Ważny też wzrost. Lekarze powinni zareagować. Moja córcia jest skrajnym wcześniakiem z uszkodzonym mózgiem. Miała ogromne problemy i wciąż ma. U was trzeba wykluczyć chorobę hirszprunga, wady genetyczne. Naprawdę mogę pisać. Polecam centrum zdrowia dziecka w Warszawie. Ucz się córki. Tego, co może zjeść. Staraj się wypróżnienia regulować dieta. Naucz się co uczula, jak dziecko reaguje na pokarmy. Poszukaj kogoś, kto pracuje z wybiórczości a pokarmowa. Kogoś dobrego. Są 2 książki warte przeczytania. Niestety nie jestem teraz w domu. Jak przypomnę sobie tytuły, to ci napisze.
Powiem jedno. Chcesz pomóc dziecku, to szukaj, pytaj, rozmawiaj z lekarzami. Oni tego nie lubią, ale nie daj się.