reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Tarczyca a ciąża

Witam, dopiero zaczynam działać na forum ale chciałabym pochwalić się swoją tarczycą:-) w lipcu 2011 stwierdzono u mnie nadczynność o podłożu autoimmunologicznym. Przez cały czas brałam Thyrosan ( na pierwszej wizycie u endo myślałam że jestem w ciąży bo @ spóźniał się przez te hormony) i poziom TSH wahał się niesamowicie. Zaszłam w ciąże w styczniu 2012 i od tamtej pory TSH ft3i ft 4 idealne :-) W marcu straciłam ciążę (puste jajo płodowe), być może przez te wcześniejsze złe wyniki a być może nie, tego już się nie dowiemy. Badania kontrolne 2 tygodnie po poronieniu i łyżeczkowaniu nadal w normie. Teraz tylko czekać 3 cykle i starać się od nowa. Kontrola TSH i ft3, ft4 za trzy tygodnie- oby się utrzymały na dobrym poziomie.
 
reklama
Cześć. Chciałabym poprosić Was o radę. Jestem na początku 10 tc, robiłam badania na TSH 7.03 (6tc) i wynosiło 3.91 i 27.03 (9tc) = 4.09 dla norm o,27-4,20. W czasie drugiej wizyty u gin dostałam skierowanie do endokrynologa z dopiskiem 'pilne' i podejrzeniem o niedoczynność. Ponieważ w necie wyczytałam, że niedoczynność jest bardzo niebezpieczna dla maleństwa zwłaszcza w pierwszych 12 tyg., a wizytę u endo mam dopiero 23.04 (to będzie 13 tc) zrobiłam na własną rękę badania ft3 i ft4 (wyczytałam, że są bardziej miarodajne). No i wyszło mi ft3 2,98 pg/ml (norma 1,71-3,71), ft4 1,17 ng/dl (norma 0,70-1,48). Nie wiem czy normy dla kobiet w ciąży są takie same jak te w nawiasach. Więc zastanawiam się czy szybko umówić się na prywatną wizytę u endo czy poczekać do 23.04.

Jeszcze dodam, że w necie wyczytałam, że TSH powinno być koło 1 (ja mam 4), z drugiej strony, że w czasie ciąży skacze i nie jest miarodajne. Nie chcę panikować ale też nie chcę żeby maleństwu coś się stało. Dlatego proszę o rady, wskazówki.
 
Kochana jak najszybciej do endokrynologa z tymi wynikami bo Ci tsh rośnie ,a to jest niebezpieczne musisz jak najszybciej zacząć brać większe dawki leku, radzę iść prywatnie na wizytę.
 
Witaj Anna.
Wyniki hormonów masz narazie całkiem ładne, także bez paniki. Na wartości TSH nie patrz bo jest w ciąży niemiarodajne. Najważniejsze jest teraz FT4. Jednak jeśli TSH Ci tak gwałtownie rośnie (do 3 miesiąca powinno wręcz spadać) to oznacza że tarczyca niedomaga, a to może być niebezpieczne dla dziecka. Z Twojego posta wywnioskowałam że nie miałaś wcześniej stwierdzonej niedoczynności - nie masz zatem leków, które powinnaś jak najszybciej zacząć brać. Radzę umówić się na wizytę prywatną i uzyskać receptę na Euthyrox (być może lekarz uzna za zasadne podać także Jod, póki co możesz sama znaleźć suplement, który zawiera jod - on wspomaga pracę tarczycy). Jak zaczniesz brać leki to spokojnie będziesz mogła poczekać na wizytę do Endo na NFZ i wtedy już kontynuować leczenie u niego. Wyjdzie Ci taniej, szczególnie że podejrzewam że po ciąży tarczyca wróci Ci do normy.

Ja choruję na niedoczynność i leczyłam się już przed zajściem w ciążę. Mimo to w ciągu pierwszych dwóch tyg (zanim zrobiłam test i zwiększyłam dawkę leku) TSH skoczyło mi z 0,4 do prawie 5. Teraz kontroluję co 6 tygodni hormony i reguluję dawkę leku, jak na razie wszystko jest ok. TSH mam 0,3 - 0,4 czyli dolna granica normy ale jak już pisałam ono tu jest teraz mało ważne. FT4 utrzymuje na poziomie około 50-60% normy.
U Ciebie też będzie ok. Powodzenia. Daj znać jaką podjęłaś decyzję.
 
Ostatnia edycja:
Cześć dziewczyny, dziękuję za odpowiedzi. Trochę nie mogę połapać się w tym forum, dopiero teraz zorientowałam się, że ktoś odpowiedział na moje pytanie (myślałam, że dostanę powiadomienie na mail).

W każdym razie miałam cytologię 4.04 i wtedy pokazałam dr wyniki tarczycowe i stwierdziła, że nie panikować, czekać. Nie byłam więc jeszcze u endo, czuję się dobrze, to ft4 też mnie uspokoiło, bo w normie. Staram się nie nakręcać negatywnie.

Aha, no i przed ciążą rzeczywiście nie miałam problemów z tarczycą, nie wiem czy mi tsh skoczyło, czy zawsze miałam przy górnej granicy.

edit
Jutro spróbuję się umówić na wizytę. Jednak te odpowiedzi wzbudziły mój niepokój.
 
Ostatnia edycja:
Cześć dziewczyny, dziękuję za odpowiedzi. Trochę nie mogę połapać się w tym forum, dopiero teraz zorientowałam się, że ktoś odpowiedział na moje pytanie (myślałam, że dostanę powiadomienie na mail).

W każdym razie miałam cytologię 4.04 i wtedy pokazałam dr wyniki tarczycowe i stwierdziła, że nie panikować, czekać. Nie byłam więc jeszcze u endo, czuję się dobrze, to ft4 też mnie uspokoiło, bo w normie. Staram się nie nakręcać negatywnie.

Aha, no i przed ciążą rzeczywiście nie miałam problemów z tarczycą, nie wiem czy mi tsh skoczyło, czy zawsze miałam przy górnej granicy.

edit
Jutro spróbuję się umówić na wizytę. Jednak te odpowiedzi wzbudziły mój niepokój.


ja przed ciaza tez nie mialam problemow z tarczyca. w 11 tc mialam badane tsh i anty-TPO. TSH w normie, anty-TPO podwyzszone ponad norme (22 wiec tez jeszcze bez paniki), kontrole u endo mialam od razu i powiedziala, ze na arzie chce czekac, obserwowac i co 4tc mam badac krew. Mowila cos (nie wiem jak tlumaczyc z angielskiego) o syndromie I trymestru, ze czasem cos sie z tarczyca delikatnie dzieje w I trymestrze (niegoznie) a potem sie normuje. jednoczesnie trzeba to obserwowac, bo rowniedobrze moze sie rozwinac w niedo lub nadczynnosc.
ja bym na Twoim miejscu poszla prywatnie do endo. najlepiej ginekologa endokrynologa, zeby na wszystko zerknal.
 
witam dziewczyny!!!
ja mam takie pytanie do was...co sklonilo was,ze zrobilyscie sobie badanie na tarczyce???
pytam sie,poniewaz ja jakichkolwiek objawow do chorej tarczycy nie mama,tylko ze mam strzsznie skape @,i tak szukam jakiegos punktu zaczepienia...bylam z tym u gina,mialam robione usg,ale stwierdzil ze taka uroda,i jak nie bede mogla zajsc w ciaze to dopiero przyjsc do niego(cztery lata temu urodzilam,z zajsciem nie mialam problemu)
acha nawet nie staram sie teraz w tej sytuacji o dzidzie,bo jak przeczytalam o ciazy i chorej tarczycy to sie boje,i chyba zrobie sobie najpierw to badanie,ale w ogole jakie powinnam zrobic????do lekarza pierwszego kontaktu sie udac????
Pozdrawiam!!!
 
Hej Zyta..
Lekarz pierwszego kontaktu być może da Ci tylko skierowanie na usg tarczycy (mogę się mylic) i do endokrynologa..
Na poczatek proponuję zrobić TSH, FT3, FT4 i antyTPO. Jeżeli hormony będą w normie - nie masz się co przejmować. Jeżeli nie (odpukać) to endokrynolog przepisze Ci odpowiednie leki, które wyregulują poziom hormonów.
 
Cześć Zyta, ja zrobiłam badanie TSH bo szukałam przyczyny bardzo złych wyników enzymów wątrobowych, które pogarszały się mimo zamiany pigułek na plastry. I tak coś mnie tknęło i prywatnie zrobiłam TSH i to był strzał w dziesiątke. A lekarze już nawet WZW C podejrzewali i miałam skierowanie do zakaźnego. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.
 
reklama
Ani@k czy dobrze zrozumialam,ze lekarz pierwszego kontaktu wypisze mi na badanie tsh?a czytalam zeby najpierw zrobic tsh i jak cos zle wyjdzie to dopiero FT3,FT4?
marta-l jakie mialas TSH?jesli moge zapytac?a objawy jakies sie pokazaly do chorej tarczycy?

ja zaczekam do @ zobacze,jak w tym miesiacu bedzie...
jestem w tej sytuacji ze mieszkam za granica,troche skomplikowana sprawa jest,ale wybiore sie do ogolnego lekarza i poprosze go zeby mi wypisal na badanie...Zaluje ze nie doczytalam,ze to moze byc tarczyca,i zrobilabym sobie w tej sytuacji w Polsce prywatnie to badanie,bylabym spokojniejsza...
Ja jestem juz tym tak zestresowana...ufff.
 
Do góry