reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
Jeżeli chodzi o umowę to wszystko zależy indywidualnie od pracodawcy. Jeżeli będzie mu zależało na Tobie to przedłuży Ci umowę na czas dłuższy niż do porodu.... Polecam szczerą rozmowę z pracodawca jak to widzi.
Urlop macierzyński w Twoim przypadku, lenka 2910, należy Ci się z wiadomych względów w pełnym wymiarze czasu. Jeżeli nie będziesz mieć już w tym czasie umowy o pracę to wtedy ZUS będzie Ci wypłacał zasiłek.
 
reklama
Bardzo dziękuje za odpowiedź:-) Mam jesycye jedno pytanie. Czy jeśli umowa zostanie przedłużona tylko do terminu porodu a ja po macierzyńskim będe chciała wrócic do pracy to czy pracodawca ma obowiązek przyjąć mnie spowrotem do pracy czy jeśli nie chce to nie musi?
 
Niestety jeżeli umowa Ci się skończy a pracodawca nie zechce Cię spowrotem to nic nie zrobisz. Pozostanie szukanie innej pracy.
Dlatego czasami warto zdobyć się na odwagę i szczerze pogadać z pracodawcą. Właśnie po to byś wiedziała na czym stoisz.
Pozdrawiam.
 
Dziękuje Iwonka za odpowiedź. Już rozmawiałam z szefowa i powiedziała ze nie zrobi mi krzywdy jeśli chodzi o pracę. Mam nadzieje że słowa dotrzyma bo bardzo pracy potrzebuje. Pozdrawiam.
 
No to super!!!:-):-):-) Cieszę się że masz wyrozumiałą szefową... I dobrze, że możesz liczyć na pracę po macierzyńskim. :tak:;-)
 
Niektórzy mają wielkie szczęście mając takiego pracodawcę.w moim przypadku jest inaczej. Gdy pracodawca dowiedział się że jestem wciąży od razu zarzucił mi że go okłamałam bo napewno wiedziałam że jestem wciąży przyjmując się do pracy.koszmar po prostu . Kurcze nie znam się na tych przepisach i naprawdę nie wiem jakie należą mi się świadczenia w moim przypadku.
 
Moja szefowa faktycznie jest bardzo ludzka i mozna z nią normalnie porozmawiać ale ja mimo wszystko nie bede spokojna dopóki nie zobacze umowy o prace. Wiadomo że szef zawsze dba o swoja firme i nigdy nic nie wiadomo.
 
Ilona1987 lekarz powinien wystawić Ci zaświadczenie o ciąży a w nim powinien podać który to tydzień. Skoro przyjmowałaś się do pracy i nie byłaś w ciąży to powinno zamknąć szefowi gębę. Mówiąc dobitnie!

Od lutego do października masz 8 miesięcy pracy a co za tym idzie należy Ci się macierzyński w normalnym wymiarze czasu. Bo ZUS wymaga 6 miesięcy. zatrudnienia.
Po tym co piszesz rozumiem, że pracodawca nie ma zamiaru przyjąć cie spowrotem. Tak więc po macierzyńskim albo znajdziesz pracę gdzieś indziej albo będziesz zmuszona zarejestrować się w UP żeby mieć dalsze ubezpieczenie.

Mam nadzieje że to Ci choc troszke rozjaśni Twoja sytuacje. Poza tym do pażdziernika masz jeszcze troszke czasu i zapewne wiele wątpliwości się rozwiąże.
 
Ilona1987 lekarz powinien wystawić Ci zaświadczenie o ciąży a w nim powinien podać który to tydzień. Skoro przyjmowałaś się do pracy i nie byłaś w ciąży to powinno zamknąć szefowi gębę. Mówiąc dobitnie!

Od lutego do października masz 8 miesięcy pracy a co za tym idzie należy Ci się macierzyński w normalnym wymiarze czasu. Bo ZUS wymaga 6 miesięcy. zatrudnienia.
Po tym co piszesz rozumiem, że pracodawca nie ma zamiaru przyjąć cie spowrotem. Tak więc po macierzyńskim albo znajdziesz pracę gdzieś indziej albo będziesz zmuszona zarejestrować się w UP żeby mieć dalsze ubezpieczenie.

Mam nadzieje że to Ci choc troszke rozjaśni Twoja sytuacje. Poza tym do pażdziernika masz jeszcze troszke czasu i zapewne wiele wątpliwości się rozwiąże.

Czyli chodzi tu o zasiłek macierzyński tak? To ile trwa ten zasiłek? A poza tym przepracowałam tylko 35 dni bo potem musiałam iść na zwolnienie i ciągle na nim jestem więc będzie mi się jednak należał ten zasiłek?
 
reklama
Tak, myślę o urlopie macierzyńskim a co za tym idzie o zasiłku macierzyńskim, który będzie wypłacam Ci ZUS liczony od dnia porodu.

Tekst zaciągnięty ze strony ZUS!

Prawo do zasiłku

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko,
  • przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
  • przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.
Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje także ubezpieczonemu, który przyjmuje dziecko na wychowanie, na takich samych zasadach, które dotyczą ubezpieczonej. Również w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Matka dziecka, po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie może zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. W takim przypadku pozostałą część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego wykorzystuje ubezpieczony ojciec dziecka.
W przypadku, gdy dziecko wymaga opieki szpitalnej, ubezpieczona może po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego przez okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, przerwać okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, a pozostałą jego część wykorzystać w terminie późniejszym, po wypisaniu dziecka ze szpitala.
Od 1 stycznia 2009 r. w przypadku, gdy ubezpieczona wymaga opieki szpitalnej, po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie, może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego, natomiast ubezpieczony - ojciec dziecka ma prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu ubezpieczonej w szpitalu. Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez ubezpieczoną matkę dziecka i ubezpieczonego ojca dziecka nie może jednak przekraczać wymiaru określonego przepisami Kodeksu pracy.
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Okres ten od 1 stycznia 2009 r. z tytułu urodzenia dziecka wynosi:

  • 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
 
Do góry