reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Styczniówki 2010 !!

reklama
Chyba o to:-):-), Tereska testowałaś??????
To test na hormony, ciekawe, jak dokładnie działa?

Info o teście PAPP-A
Test podwójny i test potrójny
Do diagnostyki aneuploidii chromosomowych u płodu w drugim trymestrze ciąży wykorzystuje się pomiary stężeń następujących parametrów w surowicy krwi matki: alfa-fetoproteiny, podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG) wolnej (niezwiązanej) podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (wolnej beta-hCG), niezwiązanego estriolu, dimerycznej inhibiny A.
Jednoczasowe badanie stężeń AFP i (wolnej) beta-hCG nazywamy testem podwójnym,
jednoczasowe badanie stężeń AFP, beta-hCG i wolnego estriolu (uE3) nazywamy testem potrójnym,
jednoczasowe badanie stężeń AFP, beta-hCG, wolnego estriolu (uE3) i inhibiny A nazywamy testem poczwórnym.
Test poczwórny ma o około 2-5% wyższą czułość od testu potrójnego, a test potrójny nieco wyższą czułość od testu podwójnego, chociaż niektórzy autorzy poddają w wątpliwość celowość oznaczeń estriolu i inhibiny A, szczególnie wobec możliwości wykonania badania USG genetycznego. (Źródło Reynolds T, Spencer K, Utility of unconjugated estriol in screening for Down syndrome is not proven. Clin Chem 1993;39(9):2023-6). Czułość testu potrójnego w wykrywaniu zespołu Downa wynosi ok. 60% i w dużej mierze zależy od jakości stosowanych odczynników.
Całkowite hCG nie powinno być stosowane do testu potrójnego lub podwójnego przed 15 tygodniem ciąży.
W przypadku zespołu Downa u płodu w krwi matki dochodzi do obniżenia średnio o około 30% stężenia AFP i estriolu i podwyższenia o około 100% stężenia beta hCG. Do 16 tygodnia ciąży lepszym markerem zespołu Downa niż całkowite beta hCG jest wolna podjednostka beta hCG, i dlatego proponujemy oznaczenie wolnej podjednostki beta hCG w teście podwójnym, co daje wyższą czułość testu. Dlatego pacjentkom pomiędzy 14 a 16 tygodniem ciąży polecamy bardziej test podwójny z wolną beta hCG, a pacjentkom pomiędzy 17 a 20 tygodniem ciąży test potrójny z całkowitą beta hCH. Czułość testu PAPP-A (10-14 tydzień ciąży) z oceną przezierności karkowej w wykrywaniu zespołu Downa jest wyższa niż czułość testu podwójnego i potrójnego (14-20 tydzień ciąży), wcześniejsze wykonanie testu daje więcej czasu na diagnostykę, dlatego o ile to możliwe polecamy diagnostykę we wcześniejszej ciąży. Łącznie z testem podwójnym można wykonać badanie USG genetyczne
W innych patologiach jednostki płodowo-łożyskowej występują charakterystyczne zmiany stężeń poszczególnych parametrów w porównaniu z ciążą fizjologiczną, np. w przypadku trisomii chromosomu 18 (zespół Edwardsa) u płodu dochodzi do obniżenia stężeń AFP, uE3, oraz beta-hCG. Podobnie jak przy teście PAPP-A dla obliczeń ryzyka wystąpienia aneuploidii chromosomowych u płodu stosuje się programy komputerowe.
W przypadkach niektórych chorób płodu: otwartych wad płodu (np. rozszczep kręgosłupa, wytrzewienie) oraz wrodzonego zespołu nerczycowego (choroby uwarunkowanej genetycznie, rzadkiej w populacji polskiej, częstej np. u Arabów, polegającej na zwiększeniu przepuszczalności kłębuszków nerkowych i utracie białek z moczem) dochodzi do kilkukrotnego zwiększenia stężenia AFP w krwi matki. Jeżeli w teście podwójnym stwierdzamy 2,5-krotne podwyższenie stężenia AFP, wskazane jest szczegółowe badanie USG płodu.
Także test PAPP-A nie diagnozuje wad płodu na podstawie DNA jego komórek, a jedynie analizuje pewne parametry, które wraz z pojawieniem się pewnych wad wykazują odstępstwa od normy.
 
Ostatnia edycja:
Dzień dobry:-)

no wczoraj to miałyście jazdę, może na brzuchy wyskoczycie???:-):-):-)

dziewuchy po co te wymiany zdań hormony w Was szaleją mało co się Baby nie pobiły:-):-):-)

uciekam na komunię, pozdrawiam

ja chcę mieć chłopczyka:-)
 
Witam z rana :-)

U nas w końcu ładna pogoda, więc wyskoczymy dziś gdzieś z mężem ;-)
No i ja nawet czuję się dobrze, jakaś taka pełna energii się obudziłam :-)

Widzę, że pierwszą ostrą wymianę zdań mamy już na styczniówkach za sobą ;-)
Jeden dzień mnie nie było, a tu takie rzeczy :cool2:

A ja zapomnialam Wam napisać, że na ostatniej wizycie gin pozwolił nam na zdjęcie celibatu :-) Więc poczekam jeszcze troszkę - o ile wytrzymam - i będzie ogień :-D

Dziewczyny a jak z Waszym libido? Też macie takie ogromne? :szok:
Ja w pierwszej ciąży też co prawda miałam duże, ale to się zaczęło w 16-18tc a nie w 10 ;-) Mężulek będzie zadowolony hihi :-D
 
reklama
To test na hormony, ciekawe, jak dokładnie działa?

Info o teście PAPP-A

Także test PAPP-A nie diagnozuje wad płodu na podstawie DNA jego komórek, a jedynie analizuje pewne parametry, które wraz z pojawieniem się pewnych wad wykazują odstępstwa od normy.


Nikt nie napisal,ze test Pappa albo potrojny,diagnozuje wady na podstawie DNA plodu.

A gdzie wy tu widzicie ostra wymiane zdan??????

U nas juz upal,zaraz sie pakujemy i wio w siwat:)
Milego dnia.
 
Do góry