reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Stopa końsko-szpotawa

Przecięcie ścięgna Achillesa jest tylko częścią metody Ponsetiego, tak jak zakładanie szyny do spania do 3-4 roku życia,
ale to wszystko pewnie zależy od stopnia wady...
 
Ostatnia edycja:
reklama
Margolla ma rację:)
Metoda Ponsetiego | Prof. dr hab. n. med. Marek Napiontek

Metoda Ponsetiego uchodzi za metodę nieoperacyjnego leczenia wrodzonej stopy końsko-szpotawej. Została opisana i wprowadzona przez autora już kilkadziesiąt lat temu. Jednak jej renesans datuje się dopiero od kilku lat. Wszyscy autorzy stosujący metodę relacjonują znaczące zmniejszenie potrzeby operacyjnego leczenia wady, którą do tej pory oceniano na więcej niż 50% wszystkich przypadków. Pomimo, że częścią metody jest podskórne przecięcie ścięgna Achilleas, to fakt, iż czyni się to w przychodni, bez specjalnego znieczulenia, powoduje, że metodę zalicza się do nieoperacyjnych.

Leczenie rozpoczyna się w pierwszych dniach życia dziecka od założenia serii opatrunków gipsowych poprzedzonych ćwiczeniami rozciągającymi stopę, wykonywanymi w supinacyjnym ustawieniu przodostopia. Po 5-6 opatrunkach gipsowych osiąga się pozycję, w której stopy zrotowane są na zewnątrz około 70 stopni (ryc.1). Jedynym przetrwałym zniekształceniem jest wówczas końskie ustawienie stępu. Po znieczuleniu skóry specjalnym kremem (ryc. 2) przecina się ścięgno Achillesa, co pozwala na uzyskanie zgięcia grzbietowego w stawie skokowo-goleniowym (ryc. 3). Następnie zakłada się ponownie od 2 do 4 opatrunków gipsowych w podobny sposób rozciągając stopę jak przed przecięciem ścięgna oraz utrwalając zgięcie grzbietowe w stawie skokowo-goleniowym. Całość leczenia opatrunkami gipsowymi (wliczając w to przecięcie ścięgna) nie przekracza 3 miesięcy. Następnie do czasu rozpoczęcia wstawania dziecko ma zakładaną na dzień i noc szynę derotacyjną. Po rozpoczęciu chodzenia szyna stosowana jest tylko na noc.
źródło:Ortop Poliklinika | Ortopedia i Traumatologia | Prof. dr hab. n. med. Marek Napiontek | Metoda Ponsetiego
 
Powiedzcie mi dziewczyny, czy po nacięciu achillesa gips zakłada się na dwa tygodnie, a potem na tydzień, czy może odwrotnie na tydzeń, a potem na dwa????

Z góry dziękuję za odpowiedź
Weronika
 
kacperek od poniedzielku ma 5 gipsik. w poniedzialek sie dowiemy czy bedzie mial naciecie sciegna. bo nozka wizualnie jest juz "wyprostowana" ale jeszcze konskosc trzeba skorygowac. jest szansa, ze skoryguje sie to jescze gipsikiem. dowiem sie w poniedzialek.

dziewczyny - jaka jest cena szyny z bucikami? w prokocimiu podobno sami przywoza buciki. koszt 700 zl z czego NFZ ma zwrocic 300 zl.
 
reklama
Dziewczyny wyrabiałyście dzieciakom orzeczenie o niepełnosprawności?
u nas po wielkich bojach przyznali. mam przez to świadczenie pielęgnacyjne. zasiłek pielęgnacyjny i dodatek do rodzinnego.

Powiedzcie mi dziewczyny, czy po nacięciu achillesa gips zakłada się na dwa tygodnie, a potem na tydzień, czy może odwrotnie na tydzeń, a potem na dwa????
u nas było chyba 2x po 2tyg ale pewności nie mam;)

Jeszcze tylko 2 dni i zdejmujemy gipsik :) już się doczekać nie mogę, o niczym innym nie myślę...
super ! jak będą problemy skórne to polecam ten krem co kiedyś pisałam. rewelacja.

kacperek od poniedzielku ma 5 gipsik. w poniedzialek sie dowiemy czy bedzie mial naciecie sciegna. bo nozka wizualnie jest juz "wyprostowana" ale jeszcze konskosc trzeba skorygowac. jest szansa, ze skoryguje sie to jescze gipsikiem. dowiem sie w poniedzialek.

dziewczyny - jaka jest cena szyny z bucikami? w prokocimiu podobno sami przywoza buciki. koszt 700 zl z czego NFZ ma zwrocic 300 zl.
jej to super wiadomości, u nas niestety od razu nie było szans, że wystarczą gipsy i co chodzicie do docenta Sułko ?
jej ale mam z tą pamięcią, ale 300zł to chyba Ty dopłacasz. my braliśmy ze szpitala od Pana Dominika, miły gość. Jak bym miała pewność, że my już szyny nie będziemy potrzebować to bym Ci oddała, gdyby była dobra.
 
Do góry