reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Staranka by zostać mamą od 2010

marulka obawiam się że na allegro to trochę za późno, prezenty mogą dojść po świętach.
A ja bym chciała żeby spadł śnieg i chwycił mróz to wtedy może wyjść słoneczko
 
reklama
chiara doczytałam o teściku - widzę, że nic straconego i trzymam kciuki żeby @ nie przyszła....

jagodka trzymam kciukasy mocno... szybko daj nam znać co i jak :-):-):-):-) obyście laseczki przełamały stop fasolkowy :tak:

na FF zaznaczyłam sobie dzisiejszą tempcię i wychodzi mi 3 dpo - martwię się trochę bo faza lutealna wychodzi mi max 12 dni (jeśli cykl wydłuży się jak to przeważnie bywa) a jest ryzyko że wyjdzie tylko 10..... boję się że to za mało nawet jeśli do czegoś tam doszło :confused2::zawstydzona/y:
 
Hejka, witam się od samego rana,
Wyszukiwanie prezentów-mój ulubiony czas...:-)
Jutro wybieram się na badanka-prolaktyna i progesteron. Może w końcu co nieco się wyjaśni...:-:)-:)-(
 
skowronku witaj, opowiedz nam koniecznie o wynikach... a wiesz coś może o krótkiej fazie lutealnej?

chiara mam parę sprawdzonych sklepów i wiem, co chcę kupić więc powinno być ok ;-):tak: jest w sumie jeszcze 2 tygodnie do świąt więc spokojnie przy rzetelnych sprzedawcach paczuszki dotrą do końca przyszłego tyg.
 
na FF zaznaczyłam sobie dzisiejszą tempcię i wychodzi mi 3 dpo - martwię się trochę bo faza lutealna wychodzi mi max 12 dni (jeśli cykl wydłuży się jak to przeważnie bywa) a jest ryzyko że wyjdzie tylko 10..... boję się że to za mało nawet jeśli do czegoś tam doszło :confused2::zawstydzona/y:

I moja lutealna trochę za krótka, jeżeli @ przyjdzie w terminie, tzn. 25dnia to lutelna wyjdzie tylko 11dni :-(

Dlaczego faza temperatur wyższych powinna wynosić co najmniej 10 dni?
Przypomnijmy, że po jajeczkowaniu, w miejscu pękniętego pęcherzyka, w którym dojrzewała komórka jajowa, powstaje ciałko żółte. Można obrazowo powiedzieć, że ciałko żółte troszczy się o nowe życie, które może się począć. Wydzielając progesteron, podtrzymuje błonę śluzową macicy w gotowości na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Ciałko żółte funkcję swą pełni właśnie przez około dwa tygodnie. Stąd też fazę temperatur wyższych często nazywa się fazą ciałka żółtego. Ponieważ po łacinie nazwa ciałka żółtego brzmi corpus luteum, fazę tę nazywamy fazą lutealną.

Dlaczego mówimy o nieregularności, w przypadku krótszej niż 10-dniowa fazy lutealnej?
Dziecko poczyna się w jajowodzie. Jego wędrówka do macicy trwa około 7 dni. Rozgoszczenie się w macicy, zwane zagnieżdżeniem, to następne dwa dni. Jeśli rozwinięta śluzówka macicy utrzymuje się krócej niż 10 dni, to poczęte dziecko ma niewielkie szanse na zadomowienie się w łonie matki. Krótka faza lutealna może więc być jedną z przyczyn niepłodności, chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Zadbajmy o właściwą dietę
W tym miejscu odsyłamy do wskazówek zawartych w lekcji 27 - dieta zalecana w przypadku krótkiej fazy lutealnej jest taka sama jak w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów zwierzęcych na korzyść jak najmniej przetworzonych tłuszczów roślinnych (unikać margaryn, stosować za to oleje roślinne, np. słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek itp.). Bardzo ważne jest też spożywanie większych ilości błonnika, który wpływa na obniżenie zbyt wysokiego poziomu estrogenów. Dobrym źródłem błonnika są nasiona roślin strączkowych oraz produkty zawierające pełne ziarna zbóż, jak również warzywa i owoce.

Bardzo dobre wyniki daje przyjmowanie dodatkowych witamin i minerałów:
- witamina B6 (200 - 600 mg dziennie) - pomaga ona utrzymać właściwy poziom estrogenów i progesteronu w fazie lutealnej,
- magnez (500 mg dziennie),
- wapń (w stosunku 1:2 do magnezu).
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
no widzisz - to przynajmniej jest 11, u mnie jeśli przyjdzie w 29 dc to wyjdzie 10... zazwyczaj mam dwa różnie trwające cykle i ten powinien być dłuższy (30-32) więc gdyby cykl był uprzejmy się wydłużyć to prz 12-13 dniach byłaby jakaś szansa ale to jest i tak malutko czasu na zagnieżdżenie.... :zawstydzona/y:

kurcze może lepiej nie mierzyć tych temperatur... bo to z każdym dniem spięty człowiek jest, a do tego w ogóle nie wiadomo czy ja to robie dobrze, czy dobrze interpretuje itd..... :confused2::-(
 
witam kobietki!!
muszę nadrobić wczorajsze dyskusje popołudniowe...

agutka :* dziękuję :-D

u mnie cycuchy odpuściły - nie są już tak obolałe po bokach... mam nawet sporo energii dziś i nie jestem tak rozdrażniona jak wczoraj...

powiem Wam, że już mogłoby wyjść słoneczko, bo takie mam błoto w ogrodzi, że wszystko wydaje się brudne :wściekła/y:

chiara też muszę się zabrać w końcu za prezenty, ale ja odwiedzę sklepy w allegro, no - może część kupię "normalnie" ;-);-)

Marulka,nie ma za co! :-)
Poza tym mnie cycuchy pobolewają nadal. I sutki śmiesznie smyrająco - pobolewają przy dotykaniu. :sorry:
Ja tam czuję,że to na @. :confused2:
 
Maulko tu mam jeszcze kilka słów na temat lutealnej:
"Na wykresie temperatury mamy skok temperatury ale faza lutealna jest zbyt krótka (poniżej 10 dni); pomiar stężenia progesteronu wykazywał w poprzednich cyklach niskie wartości w połowie fazy lutealnej. USG potwierdziło wystąpienie owulacji. Mamy więc do czynienia z niewydolnością ciałka żółtego.

Wówczas można wspomóc działanie ciałka żółtego przez dostarczenie dodatkowego analogu progesteronu (czyli Duphastonu) zaraz PO owulacji (przez okres 10 dni). Wspomaga to działanie naturalnego progesteronu wpisując się dobrze w naturalny przebieg cyklu miesiączkowego.
W praktyce (przy braku monitoringu USG), wobec niepewności czy owulacja nastąpiła w dniu skoku temperatury, zalecane jest podanie Duphastonu dwa dni po skoku (nawet w cyklu 28-dniowym nie musi to być dzień 16!)."

Myślę, że nie ma co przerywać tych pomiarów, sprawdzić gdzie leży problem i może trzeba wspomóc tą lutealną :tak::tak::tak:
Ja zaczęłam przyjmować w tym cyklu duphaston-zobaczymy co będzie, jutro sprawdzam progesteron...
 
może masz rację... po nowym roku idę do lekarza i u niego wszystko wyjaśnię ;-)

agniesia ja tam myślę, że takie 'smyranie' to niekoniecznie na @ ;-);-) bądźmy dobrej myśli... kiedy planujesz testować?
 
reklama
może masz rację... po nowym roku idę do lekarza i u niego wszystko wyjaśnię ;-)

agniesia ja tam myślę, że takie 'smyranie' to niekoniecznie na @ ;-);-) bądźmy dobrej myśli... kiedy planujesz testować?

Chciałabym już jutro albo w sobotę... :zawstydzona/y:
Ale wg 28dniowego cyklu (bo i takie miewam :sorry2:), @ powinnam dostać 16tego czy 17tego... Więc pewnie wtedy dopiero... Ale tak ciężko mi wytrzymać... :-p :zawstydzona/y:
 
Ostatnia edycja:
Do góry