Oto co fajnego znalazłam żeby przygotować się na kilka miesięcy przed staraniami o dziecko:
Jeżeli starasz się o dziecko lub przypuszczasz, że możesz być w ciąży
1.Rzuć palenie i unikaj palenia biernego.
Wraz z dymem papierosów do organizmu dostaje się około 4 tys. substancji trujących. Badania dowodzą, że związki trujące zawarte w dymie z papierosów przenikają do wszystkich komórek organizmu, również jajowych. Palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi, który jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu. Palenie w ciąży znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Badania wykazały również, że dzieci matek palących w ciąży wolniej rosną i częściej zapadają na choroby alergiczne. Rzuć palenie, zanim zajdziesz w ciążę!
2. Nie pij alkoholu.
Picie alkoholu zwiększa ryzyko poronienia. Płód jest najbardziej wrażliwy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych między 17 a 56 dniem po zapłodnieniu. W tym czasie niewiele kobiet wie, że jest w ciąży, lub dopiero w tym okresie zaczyna stosować środki profilaktyki.
3. Uważaj na leki, zwłaszcza w drugiej połowie cyklu.
Jednak nie przerywaj stosowania leków zalecanych dotąd przez specjalistów bez wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem. Po prostu powiedz lekarzowi, że starasz się o dziecko, a on uwzględni to w przypisywanych ci lekach. Nawet z pozoru „niewinne” tabletki od bólu głowy, czy polopiryna, mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu.
4. Odżywiaj się zdrowo
Utrzymuj prawidłową wagę i kondycję. Ogranicz spożycie tłuszczów, cukrów, kofeiny, jedz więcej warzyw i owoców. Po prostu odżywiaj się zdrowo. Jeżeli masz nadwagę, schudnij, zanim zdecydujesz się na ciążę. Jeżeli masz niedowagę, zadbaj o uzyskanie prawidłowej wagi – łatwiej będzie zajść w ciążę. Sama nie decyduj o przyjmowaniu suplementów witaminowych. Jeśli jesteś wegetarianką, powinnaś pić regularnie mleko, lub zażywać pod kontrolą lekarza witaminę B12.
5.Przyjmuj kwas foliowy.
Dzienna dawka 0,4 mg kwasu foliowego, może uchronić twoje dziecko przed ciężkimi wadami centralnego układu nerwowego, które powstają w pierwszym miesiącu po zapłodnieniu.
6.Unikaj kontaktu z kocią kuwetą. Nie jedz surowego mięsa, myj dokładnie owoce warzywa. Ustrzeżesz się w ten sposób przed zarażeniem toksoplazmozą.
7.Unikaj stresu i hałasu o dużym nasileniu.
Zbyt duży stres zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka.
8.Unikaj szkodliwych substancji i chemikaliów. Należy również unikać sauny, solarium i gorących kąpieli.
9.Odwiedź stomatologa.
Próchnica jest źródłem zakażenia, która może doprowadzić do infekcji u płodu i spowodować poród przedwczesny.
10.Zadbaj o zdrowie partnera.
Nałogi, niezdrowy tryb życia oraz czynniki fizyczne i chemiczne wpływają negatywnie na organizm mężczyzny, co może przyczynić się do zaburzeń płodności i nieprawidłowego rozwoju Waszego dziecka.