reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Spadki i długi

CandyC

mama Zuzi :)
Dołączył(a)
6 Lipiec 2010
Postów
463
Miasto
Warszawa
Witam

Ojciec mojego dziecka zginął w wypadku. Chciałam się dowiedzieć co powinnam teraz zrobić ?

Wystąpiłam już o jego akt zgonu do urzędu stanu cywilnego miasta w którym zginął dołączając akt urodzenia dziecka (odpis zupełny), bo nie byliśmy małżeństwem.
Wiem, że miał długi, ale też ma i ziemie poza miastem. Czy jest możliwość zrzeczenia się w imieniu dziecka tylko długów, a zostać przy dobrodziejstwie ? i jak to zrobić, gdzie to wszystko załatwiać ?

Bardzo dziękuję z góry za pomoc.
 
reklama
Witam

Ojciec mojego dziecka zginął w wypadku. Chciałam się dowiedzieć co powinnam teraz zrobić ?

Wystąpiłam już o jego akt zgonu do urzędu stanu cywilnego miasta w którym zginął dołączając akt urodzenia dziecka (odpis zupełny), bo nie byliśmy małżeństwem.
Wiem, że miał długi, ale też ma i ziemie poza miastem. Czy jest możliwość zrzeczenia się w imieniu dziecka tylko długów, a zostać przy dobrodziejstwie ? i jak to zrobić, gdzie to wszystko załatwiać ?

Bardzo dziękuję z góry za pomoc.

Dziecko dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiada za długi do wysokości majątku otrzymanego w spadku. nalezy wystąpić w imieniu dziecka do sądu o dokonanie spisu inwentarza.
 
Dziecko dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiada za długi do wysokości majątku otrzymanego w spadku. nalezy wystąpić w imieniu dziecka do sądu o dokonanie spisu inwentarza.


Występuję się do sądu zgodnego z miejscem zameldowania zmarłego jego miejscem zamieszkania? Czy zgodnie z miejscem zameldowania dziecka?

I jeszcze jedno ja wystepuje w imieniu dziecka jako prawny opiekun.... czyli dziecko jest uczestnikiem postepowania?
 
Ostatnia edycja:
Nie rozumiem tzn rozumiem, ale jak to wtedy wygląda z terminami. Mam 6mies na zrzeczenie się w imieniu dziecka spadku ( czyli jak rozumiem dobrodziejstwa i długów ) Więc, czy jak złożę pismo o sporządzenie spisu inwentarza, to czy ten termin odkłada się w czasie ? wiadomo ile trwają sprawy w sądzie :/ zwłaszcza w stolicy.
Bo gdyby się okazało, że gra nie warta świeczki, to czy będę mogła nadal zrzec się spadku ?
 
Zgodnie z przepisami KC, Dz.U. 1964, Nr 16, poz. 93 z późn. zm. spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego z chwilą otwarcia spadku, po złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku. Osoba powołana do dziedziczenia składa oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o tytule swego powołania. http://www.omega-kancelaria.pl
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry