Jak wybrać najlepszy?
Smoczek do uspokajania to jedno z najważniejszych akcesoriów Twojego maleństwa. Musi być dla niego bezpieczny i przyjazny. Wszystkie smoczki-uspokajacze powinny posiadać atest PZH oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Przed wyborem zwróć szczególną uwagę na:
Rozmiar ABC
Smoczki Canpol babies występują w trzech rozmiarach. Dla najmłodszych dzieci
A (do 6 miesiąca życia z małą tarczką i najmniejszą gumką), dla średniaków
B (do 18 miesiąca życia) i dla starszaków
C (powyżej 18 miesiąca życia). Podział jest oczywiście orientacyjny. Obserwując rozwój swojego maluszka (a przecież każde dziecko rozwija się i rośnie we własnym tempie), sama będziesz wiedziała, jaki rodzaj smoczka mu zaproponować i kiedy zmienić na większy.
Rodzaj gumki
Smoczki dostępne w naszych sklepach mają dwa rodzaje gumek:
- lateksowe, które są wykonane z kauczuku naturalnego (jasno-brązowe, przezroczyste lub lekko matowe), o charakterystycznym smaku i zapachu,
- silikonowe, wykonane z ciekłego silikonu (całkowicie przezroczyste).
Smoczki lateksowe są mniej trwałe - gumka w trakcie używania traci sprężystość, ciemnieje pod wpływem działania promieni słonecznych, po dłuższym stosowaniu zaczyna się kleić. Aby zapewnić maluszkowi komfort i bezpieczeństwo, wymieniaj mu smoczek przynajmniej co trzy miesiące.
Wielu rodziców bardzo ceni sobie smoczki z gumką silikonową. Jest bezsmakowa i bezzapachowa (dzięki temu dziecko łatwiej od smoczka odzwyczaić). Jest też bardziej trwała i nie ulega zniszczeniu pod wpływem słońca.
Kształt gumki
Najnowsze badania przeprowadzone w USA udowodniły, że kształt gumki nie ma związku z ewentualnymi wadami zgryzu, które mogą pojawić się u dzieci.
W sklepach znajdziesz trzy typy smoczków. Nadal bardzo popularny jest smoczek o kształcie
anatomicznym.
Uwaga! Ten typ smoczka możesz włożyć dziecku do buzi tylko w jeden sposób (uwypukleniem do góry).
Coraz większym powodzeniem cieszą się smoczki o kształcie gumki
okrągłym (gumka jest węższa w miejscu łączenia z tarczką, stopniowo rozszerza się i zaokrągla) lub symetrycznym (gumka jest płaska z obu stron).
Zaleta! Ten typ smoczka możesz włożyć do buzi maluszka w dowolny sposób (smoczek nie ma "góry" ani "dołu").
Kształt gumki to dla dziecka najważniejszy aspekt używania smoczka. Pozwól, by samo wybrało taki, który mu najbardziej odpowiada. Kupując nowy, kolejny smoczek, zwróć uwagę na to, by był wyposażony w identyczną gumkę, co smoczek zużyty.
Tarczka
To element praktyczny, ale i dekoracyjny. Smoczki mają tarczki tradycyjne (z jednostronnym wycięciem na nosek) i tarczki w kształcie ósemki (z obustronnym wycięciem na nosek). Przed zakupem sprawdź, czy mają otwory wentylacyjne. Pamiętaj, by wybrać tarczkę dostosowaną do wielkości buzi maluszka. Zbyt duża może utrudniać dziecku oddychanie.
Kółko do chwytania
Sprawdź, czy jest gładkie i dobrze przymocowane do tarczki. Na noc bardzo praktyczne są
smoczki z kółkami świecącymi zawierającymi pigment fluorescencyjny (łatwo je znaleźć, gdy w pokoju jest ciemno). Do kółka warto przypiąć specjalny
łańcuszek z klipsem Canpol babies - dzięki temu smoczek nie upadnie na podłogę. Łatwiej też zadbać o jego czystość.
To ciekawe! Możesz kupić smoczek bez kółka, jest idealny do zasypiania - maluszek, który często pociera rączką buzię, nie chwyci przypadkowo za kółko i nie wyciągnie smoczka z ust.
Ważna higiena
Część smoczków Canpol babies wyposażona jest w specjalne przezroczyste osłonki higieniczne, które należy zakładać, gdy smoczek nie jest używany. Smoczki bez osłonek przechowuj w specjalnych
pojemnikach do smoczków Canpol babies. Pamiętaj o wyparzaniu smoczków wrzątkiem (przynajmniej raz dziennie i za każdym razem, gdy wypadną poza obręb łóżeczka).
Nigdy nie bierz smoczka malca do swoich ust! Nigdy też nie zamaczaj go w słodkim płynie, gdyż w ten sposób narażasz dziecko na rozwój próchnicy i inne choroby jamy ustnej.
>> zobacz dalej