reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

Z porodem jeszcze "wyrobię się" w czasie umowy, więc wydaje mi się, że do końca macierzyńskiego. Z jednej strony chciałabym móc tam wrócić później (bo wiadomo, zawsze praca to praca), ale nie wiem, jak to się potoczy i wolałabym się miło zaskoczyć, niż rozczarować.
 
reklama
kochane znalazłam dwa pomocne linki : Siostra Ania - Urlop macierzyński 2013 i Siostra Ania - Urlop ojcowski - z tego drugie wynika, że ojciec dziecka ma prawo do dodatkowego 14 dniowego urlopu ojcowskiego - informacja ta sprawdzona jest u nas w dziale personalnym :), Jak się Tosia urodziła, to niestety tego nie było, natomiast wtedy Luka miał dwutygodniową opiekę na mnie, ale wiadomo to L4 jest 80% płatne
 
Pierwsze 32 dni płaci pracodawca. Zmniejszają się za to dla niego i to dosyć znacznie opłaty od pracownika w tym okresie. Później płaci ZUS a pracodawca nie ponosi, żadnych kosztów no chyba, że liczymy opłatę księgowej ;-)
 
Pięknie dziękuję za odpowiedź.
Czyli jakbym udobruchała byłego pracodawcę, to może by się zgodził...mnie zatrudnić... :crazy:

Jestem taka zła na siebie bo się zwolniłam przed końcem roku, i załamana faktem, że szukam od 4 miesięcy i nic, że już nie wiem co zrobić :(((
Cały czas byłam zdana na siebie, nie musiała nikogo prosić i było ok, a teraz...klops :-:)-(
 
A ja jestem już na zwolnieniu lek. I nie wiem jak to jest, czy jak mam w umowie napisane ,że mam pramię uznaniową stałą ,ale nie wliczana w okresie niobecnosci w pracy to czy bedę ja dostawać z zusu?? Teraz dostałam mniejszą wypłatę:no:Jak to jest czy po tych 33 dniach u pracodawcy na zwolnieniu coś się zmieni w kwocie pensji??
 
agacia to jest trudne pytanie, chyba by trzeba z zusem pogadać, albo z jakąś obcykana księgową
moim zdaniem powinno sie to wyliczac ze średniej sprzed l4, ale nie wiem i chyba zusu nie powinno obchodzic jakie skladniki ma pensja, w koncu wyplata jest jedna
ja mam premię uznaniową i dostaję wypłatę razemz premią
 
agacia to jest trudne pytanie, chyba by trzeba z zusem pogadać, albo z jakąś obcykana księgową
moim zdaniem powinno sie to wyliczac ze średniej sprzed l4, ale nie wiem i chyba zusu nie powinno obchodzic jakie skladniki ma pensja, w koncu wyplata jest jedna
ja mam premię uznaniową i dostaję wypłatę razemz premią
Liczy sie srednia pensja (z premiami uznaniowymi i innymi, skladniki pensji nie maja znaczenia) z ostatnich 12 miesiacy (ale UWAGA tylko za te miesiace w ktorcyh nie bralas ani jednego dnia chorobowego czy opieki nad dzieckiem). Wiec jesli np w 2012 bylas w ciagu 4 miesiecy chociaz po 1 dniu na chorobowym to do sredniej tych miesiecy nie wezma i cofna sie do 2011 ( i z 2011 wezme te 4 miesiace).
Moze sie wiec zdarzyc ze bedziesz miala teraz nizsza pensje, z uwagi np na podwyzke w ostatnim roku albo premie (a nie wiesz dokladnie z ktorych miesiecy wezma srednią)

Znam to doskonale, bo mialam podwyzke od stycznia 2012, jak sie okazuje 6 miesiecy z 2012 mi odpadlo, 4 razy bylam na opiece nad dzieckiem po 3 dni w miesiacu, i dwa razy na chorobowym, w 2011 pod koniec roku tez bylam na jakiejs opiece nad dzieckiem i tak mi sie cofneli ze srednia do marca 2011 i dupa z podwyzki mi wyszla, bo do sredniej mi wliczyli tylko pol roku po podwyzce.
 
Dziś mija 30 dni od L4 pod całkowitą opieką ZUS (wcześniej łapały się jeszcze dni "od pracodawcy"). Ciekawe, czy odwiedzi mnie listonosz..? Wyliczają z ostatnich 12 miesięcy, bez chorobowych - a jak 2 miesiące w tym ciągu nie pracowałam tylko byłam na zasiłku? - wliczą mi kwoty zasiłku, czy cofną się jeszcze wcześniej, żeby wyciągnąć tą średnią?
 
reklama
Dziś mija 30 dni od L4 pod całkowitą opieką ZUS (wcześniej łapały się jeszcze dni "od pracodawcy"). Ciekawe, czy odwiedzi mnie listonosz..? Wyliczają z ostatnich 12 miesięcy, bez chorobowych - a jak 2 miesiące w tym ciągu nie pracowałam tylko byłam na zasiłku? - wliczą mi kwoty zasiłku, czy cofną się jeszcze wcześniej, żeby wyciągnąć tą średnią?

Nie wiem, pewnie musi byc ciaglość w pracy, moze wlicza zasilek.... nie mam pojecia :( nie pomogę.
 
Do góry