reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

prawo, praca, becikowe - pomocne linki

ariena nie trzeba miec żadnego ksera karty po prostu lekarz wpisuje ręcznie daty wizyt i tyle nikt raczej tego sprawdzać nie bedzie więc myslę że ewentualnie mógłby sie ''pomylić'';-)
 
reklama
Dziewczyny,

Na stronie MPiPS rodzicielski.gov.pl podane są pytania i odpowiedzi dotyczące nowych zasad macierzyńskiego. Wkleję parę pytań i odpowiedzi, które mnie zainteresowały i szczerze powiedziawszy nie wiem czy dobrze je zrozumiałam:

Kiedy przysługiwać będzie zasiłek macierzyński w wysokości 80 %, a kiedy w wysokości 100 i 60 % i od czego ta wysokość będzie zależeć?
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego będzie zależeć od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka.
Nowe przepisy przewidują dwa rozwiązania:
W przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim - urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 %.
W przypadku gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić
100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego
oraz 60 % za okres urlopu rodzicielskiego.

W jakim przypadku będzie można pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 80%?
Zasiłek w takiej wysokości będzie przysługiwać jeśli nie później niż 14 dni po porodzie zadeklaruje się chęć wykorzystania wszystkich 52 tygodni urlopu związanego
z narodzinami dziecka.
Jak się o niego ubiegać?
Nie później niż 14 dni po porodzie należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy
o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.



Jest tam wspomniane "14dni po porodzie" czyli jeżeli dobrze rozumiem, to pomimo iż dziecko urodzi się przed 17 czerwca to będzie przysługiwał urlop płatny 80%? Co o tym myślicie?
 
Kurcze Marys rozumiem to tak jak Ty.... mam nadzieję, że rzeczywiście tak jest, bo też bardzo zalezy mi na tych 80%.

Tylko właściwie 1 pkt mówi co innego niż pkt 2 i 3 :/ w poniedziałek w końcu zadzwonię do pracy może oni już coś będą wiedzieć....
 
Cholerka - te pytania chyba sami pod siebie formułowali, żeby człowiek i tak nic nie wiedział :baffled:

Ja to rozumiem tak, że o urlop 80% można składać jeśli dziecko urodziło się po 3 czerwca (mieści się w tych 14 dniach PO porodzie), jeśli oficjalnie wejdzie ta ustawa w życie 17.06. Tylko żeby nie było żadnej chryi.
 
Teoretycznie wydaje mi się, że nie powinna liczyć się data złożenia pisma, ale data, którą zawrzemy na piśmie - mówiąc wprost, pismo można teoretycznie złożyć np. 17.06 ale z datą na piśmie np. 11.06.
Ale to tylko takie moje teoretyzowanie.

Pozdarwiam ;-)
 
Czarna - tu niby jest odpowiedź:


Czy każda pracownica będzie mogła wybrać, czy ubiegać się o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski w jednym wspólnym wniosku złożonym jeszcze przed porodem (jednak nie później niż 14 dni po nim), czy też oddzielnie: o dodatkowy urlop - w trakcie wykorzystywania podstawowego urlopu macierzyńskiego a o urlop rodzicielski będąc już na dodatkowym urlopie macierzyńskim?

To pracownica będzie podejmować decyzję, czy ubiegać się o te urlopy w jednymwniosku jeszcze przed porodem (a najpóźniej 14 dni po nim), czy oddzielnie o każdy, od czego zależeć też będzie wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów.
Kobiety, w dniu 17 czerwca 2013 r. będące jeszcze przed porodem lub tuż po nim, będą mogły wybrać jedną z dwóch powyższych ścieżek uzyskiwania urlopów związanych z narodzinami ich dziecka.
Jednakże w momencie wejścia nowych przepisów w życie część osób uprawnionych do dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego będzie mogła skorzystać tylko z opcji wnioskowania oddzielnie o dodatkowy urlop macierzyński i oddzielnie o urlop rodzicielski. Dotyczyć to będzie osób, których dzieci urodziły się przed 4 czerwca 2013 r.









No i właśnie chcę z tego skorzystać, tylko kurcze nie wiem, jak napisać wniosek (nigdy nie byłam dobra w formułowaniu pism urzędowych).
Czy któraś już pisała taki całoroczny wniosek? Albo może wie, jak powinien wyglądać?
 
Dzisiaj moja mama w pracy dostała info z miasta, że niby roczny za 80% tylko obejmie te które urodziły po 17.06... ale ja dzisiaj dzwoniłam do pracy i niby my też mamy taką opcje... mam dostać jutro na maila wszystkie info co i jak to wstawie
 
reklama
Dziewczyny - dziś byłam w ZUS i się wywiadywałam co i jak. I tak: jeśli dziecko urodziło się po 4 czerwca można składać wniosek od razu na podstawę, dodatkowy i rodzicielski (na jednym piśmie). Jeśli się wniosek złoży w ciągu 14 od dnia porodu - wówczas ma się te 80% (jeśli się to zrobi później, to nawet po 17 czerwca ma się 100/60).

Dziś napisałam wniosek do pracodawcy - jutro Aro zawozi.
 
Do góry