reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Poród w 35 tc

JoannaAleksandra

Aktywna w BB
Dołączył(a)
30 Sierpień 2023
Postów
86
Czy są tu mamy, które urodziły w 35 tygodniu ciąży? Szczególnie chodzi mi o przypadki rozwiązania ciąży przez skaczące ciśnienie, stan przedrzucawkowy.

Ile maluchy leżały w szpitalu? Jak ich zdrowie?
 
reklama
Ja urodziłam 35t2d.
Nie miałam stanu przedrzucawkowego ani skaczącego ciśnienia.
Po prostu rozpoczął się poród i już nikt go nie zatrzymywał. Kilka dni przed męczyły mnie skurcze (głównie w nocy). Codziennie byłam na KTG (przez ok 5 dni), gdzie skurcze były bardzo nieregularne.

Waga 2490g - po porodzie zabrany na oddział wcześniaków. Nie leżał w inkubatorze. Został przykryty jedynie kocem, bo nie trzymał temperatury. Po dobie przenieśli mi go na salę ogólną. Ze względu na żółtaczkę był naświetlany. Wypuścili nas po 5 dobach jak wynik bilirubiny spadł i sprawdzili, że przybiera na wadze,

Generalnie nasze dalsze przeboje nie wiadomo czy były związane z wcześniactwem:
1. refluks - bardzo nasilony do 1 r.ż.
2. napięcie mięśniowe - rehabilitację mieliśmy NDT Bobath od 3mż. (turnus 3 miesięczny), po której było ok (ale o tym dalej)
3. bardzo szybko przekręcał się na boki i stawać przy meblach. Chodzić i siadać zaczął dość późno.
4. opóźniony rozwój mowy - zaczął mówić jak miał ponad 4 lata (oczywiście były pojedyncze słowa, potrafił pokazać, że coś mu nie pasuje itp.)
5. ze względu na pkt. 4 wróciliśmy na rehabilitację w wieku 5 lat - i przez kolejne bodajże 2 lata chodziliśmy na Vojtę (tutaj znów były różne napięcia, typu wystające obojczyki)
6. obecnie ma 11 lat. od początku uczęszcza do szkoły publicznej - wciąż ma problem z lekcjami językowymi, za to w zajęciach ścisłych idzie mu doskonale. Zajęcia z logopedą dalej są kontynuowane (z mową nie jest idealnie)

To tak w dużym skrócie.
 
Do góry