ak rozróżnić skurcze przepowiadając od przedterminowego początku prawdziwego porodu? Pewnie już wiesz, że kiedy zbliża się wyznaczony termin porodu, Twoja macica kurczy się od czasu do czasu, w miarę jak rośnie, rozciąga się i „ćwiczy” wydanie dziecka na świat. Te przepowiadające skurcze są nazywane skurczami Braxtona-Hicksa i są zupełnie normalnym zjawiskiem.
Niemniej jednak, w około 10% przypadków skurcze zaczynają poród przedwczesny. W odróżnieniu od skurczów Braxtona-Hicksa, skurcze przedterminowego porodu są poważną sprawą. Oznaczają początek akcji porodowej, zanim jeszcze Twoje dziecko jest gotowe do wyjścia na świat.
Jak można odróżnić, czy to, czego doświadczasz to skurcze Braxtona-Hicksa, czy też są to skurcze porodu przedterminowego? Największe różnice występują w częstotliwości, intensywności i czasie ich trwania. A oto na co powinnaś zwrócić uwagę:
Skurcze Braxtona-Hicksa
Skurcze Przedterminowego Porodu
Powstrzymywanie Przedterminowego Porodu
Zapobieganie Przedterminowemu Porodowi
Skurcze Braxtona-Hicksa
Skurcze Braxtona-Hicksa zaczniesz odczuwać w trzecim trymestrze ciąży. Mogą być odczuwane jako ogólne ściskanie macicy, tak jakby się nadymała, możesz mieć wrażenie, że maleństwo robi fikołki. Skurcze te nie są zwykle bolesne i prawie zawsze ustępują po mniej więcej godzinie. Mimo, że wszystkie kobiety mają skurcze Braxtona-Hicksa, nie wszystkie je odczuwają - zwłaszcza przy pierwszym dziecku. A zatem nie wpadaj w panikę, jeśli do tej pory ich nie doświadczyłaś.
Skurcze Przedterminowego Porodu
Skurcze przedterminowego porodu mogą pojawić się w każdym momencie pomiędzy 20.i 37. tygodniem ciąży. Nie ustępują, a nawet mogą stać się częstsze, regularne i bardzo nieprzyjemne po pewnym czasie.
Do innych sygnałów przedterminowego porodu należą:
Skurcze podobne do menstruacyjnych, odczuwalne powyżej kości łonowej
Ucisk lub ból w okolicach miednicy, ud lub pachwin
Tępy ból w dolnym odcinku kręgosłupa lub ucisk w tym miejscu
Skurcze jelitowe lub biegunka
Nasilenie upławów
Wodnista ciecz, różowawe lub brązowawe upławy albo krew wypływająca z pochwy
Jeśli stwierdzisz wystąpienie któregokolwiek z powyższych symptomów lub jeśli częstotliwość skurczów wzrośnie do więcej niż czterech w ciągu godziny, natychmiast zadzwoń do lekarza lub położnej. Możesz zostać poproszona o stawienie się na badanie lub o zmierzenie tempa skurczów. Możesz wyczuć skurcze (Twoja macica kurczy się i rozluźnia), delikatnie dotykając opuszkami palców swojego brzucha.
Powstrzymywanie Przedterminowego Porodu
Jeśli po rozmowie z lekarzem lub położną potwierdzisz, że zaczęła się przedwczesna akcja porodowa, położna zorganizuje przyjęcie Cię do szpitala. Po pierwsze poddasz się badaniu przez pochwę w celu sprawdzenia, czy szyjka macicy się otwiera i zbadaniu wydzieliny pochwowej, która może wskazać na przedwczesny poród. Po drugie lekarze spróbować zatrzymać poród przy pomocy leków. Lekarstwa nie zawsze działają i nie są odpowiednie dla każdego, ale o tym zadecyduje Twój lekarz. Jeśli okaże się, że zaczęłaś przedwcześnie rodzić, dostaniesz sterydowy zastrzyk, który pomoże płucom Twojego maleństwa się rozwinąć.
Jeśli skurcze nie ustąpią, możesz zostać przyjęta do szpitala, dzięki czemu będziesz dokładniej monitorowana.
Wreszcie, jeśli wszystko to zawiedzie i przedwczesny poród stanie się nieuchronny, będzie lepiej dla Twojego noworodka, żebyście byli w szpitalu. Może urodzić się bardzo mały z trudnościami z oddychaniem, jedzeniem, utrzymaniem temperatury ciała na normalnym poziomie i wykształceniem organów. Wcześniakiem opiekuje się specjalna jednostka intensywnej terapii noworodków, gdzie Twoje maleństwo otrzyma specjalną pomoc we właściwym rozwoju.
Zapobieganie Przedterminowemu Porodowi
Możesz także spróbować podjąć
pewne środki zaradcze, które mogą zapobiec samemu rozpoczęciu przedwczesnej akcji porodowej:
Co kilka godzin wypijaj szklankę soku lub wody, aby zapobiec odwodnieniu, które może sprawić, że Twoja macica jest bardziej „podrażniona".
Stosuj zdrową dietę, w czasie ciąży powinnaś przybrać od 12 do 16 kg.
Staraj się, aby Twój pęcherz moczowy był pusty, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych, co zwiększa ryzyko pojawienia się przedwczesnych skurczów porodowych.
Po oddaniu moczu lub wypróżnieniu zawsze podcieraj się od przodu do tyłu, aby zapobiec infekcji dróg moczowych.
Noś bawełnianą bieliznę. Bawełna „oddycha” lepiej niż inne tkaniny, przez co zapewnia większy przepływ powietrza i zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii.
Przestań palić tytoń, nie używaj leków uzależniających ani alkoholu.
Używaj prezerwatyw podczas stosunku pochwowego.
Unikaj uprawiania seksu z wieloma partnerami.
Siedząc, unoś nogi raz lub kilka razy w ciągu godziny i nie podnoś ciężkich przedmiotów.
Zakończ aktywność fizyczną i odpocznij, jeśli zaczniesz odczuwać skurcze, które nie ustępują po krótkim czasie.
Postaraj się zmniejszyć stres w swoim życiu.
Możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu jest niepokojąca, ale większość kobiet doświadcza jedynie skurczów Braxtona-Hicksa. Najlepszą rzeczą, którą możesz teraz zrobić, jest uważna obserwacja zachowania Twojej macicy i dbanie o siebie. Dzwoń do swojej położnej za każdym razem, kiedy dzieje się coś niepokojącego.