reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

porady prawne i sprawy urzędowe

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
reklama
martika bądz dobrej mysli. ja myslałam, że też dostanę mniej, bo do sierpnia miałam umowę na 1/4 etatu, a od wrzesnia na cały etat i duża podwyżka. w połowie października poszłam na L4 i nie liczyli mi żadnej średniej z 3 czy 6 czy 12 miesiący, tylko dostałam normalne wynagrodzenie jak za październik :tak::-)
 
Bo się zastanawiam jak to będzie.Bo wcześniej miałam wynagrodzenie 800 coś netto a 2 lata miałam przerwy bo byłam na wychowawczym.A teraz wróciłam do pracy i od razu idę na zwolnienie a wynagrodzenie będzie wyższe.Pozdrawiam!
prawdopodobnie dostaniesz taka kwota jak masz obeznie na umowie gdyż miałaś przerwę
 
martika bądz dobrej mysli. ja myslałam, że też dostanę mniej, bo do sierpnia miałam umowę na 1/4 etatu, a od wrzesnia na cały etat i duża podwyżka. w połowie października poszłam na L4 i nie liczyli mi żadnej średniej z 3 czy 6 czy 12 miesiący, tylko dostałam normalne wynagrodzenie jak za październik :tak::-)


aga dostałaś od pracodawcy czy od ZUSu?
 
posto z zusu:-)
a wiem, że moj pracodawca od wrzesnia nie zapłacił za mnie zusu bo mi pismo przyszło he he, tylko nie wiem czemu do mnie a nie do firmy
 
posto z zusu:-)
a wiem, że moj pracodawca od wrzesnia nie zapłacił za mnie zusu bo mi pismo przyszło he he, tylko nie wiem czemu do mnie a nie do firmy

Bo to Ty jesteś zainteresowaną w sprawie. To przecież twoje składki :-). Zus czasem informuje pracowników że pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku względem nich żeby później nie było zdziwienia jak pracownik idzie po jakieś świadczenie z ZUS - zasiłek czy renta - a tam okazuje się że składki nie odprowadzane albo co gorsza wogóle nie zgłoszony i pracuje na czarno. ZUS zobaczył że jesteś w ciąży i pewnie wejdziesz na świadczenia do nich - L4 a później macierzyński, więc ostrzegają że mogą być kłopoty i lepiej dopilnuj tego u pracodawcy żeby zaczął płacić bo latać po urzędach będziesz musiała ty jakby co.
 
dziewczyny a ja zapytam jeszcze raz, bo widzę, że teraz jest mowa o tym co mnie interesuje, a wczesniej niestety nikt mi nie mógł pomóc...
Czy jako ze wczesniej prowadziłam działalnosc i odprowadzałam składki ze zniżką, a teraz od stycznia jestem na etacie, to jak mi zus policzy zasiłek jak pójde na L4 np. w kwietniu - średnią z 12 miesięcy, czyli z działalności i etatu, czy tylko z obecnego etatu?
 
Bo to Ty jesteś zainteresowaną w sprawie. To przecież twoje składki :-). Zus czasem informuje pracowników że pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku względem nich żeby później nie było zdziwienia jak pracownik idzie po jakieś świadczenie z ZUS - zasiłek czy renta - a tam okazuje się że składki nie odprowadzane albo co gorsza wogóle nie zgłoszony i pracuje na czarno. ZUS zobaczył że jesteś w ciąży i pewnie wejdziesz na świadczenia do nich - L4 a później macierzyński, więc ostrzegają że mogą być kłopoty i lepiej dopilnuj tego u pracodawcy żeby zaczął płacić bo latać po urzędach będziesz musiała ty jakby co.
tylko co ja na to mogę? :-( skoro on nie płaci, co mnie też zdziwiło, bo wziął dziewczynę na zastępstwo, ciekawe czy jej składki płaci...
 
reklama
aga0411 jeżeli pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek a tego nie robił przez jakiś czas wystarczy byś w ZUSie przedstawiła odpowiednie dokumenty świadczące o tym, że pracowałaś właśnie u niego. ZUS z pewnością przeprowadzi kontrolę w zakładzie pracy po czym wyda do pracodawcy nakaz zapłaty danej kwoty za odpowiednie miesiące. Jeśli pracodawca tego nie zrobi z danym terminie narzuconym przez ZUS, wówczas ZUS sam ściąga należność wraz z odsetkami z konta. Natomiast jeżeli pracodawca będzie perfidny i zlikwiduje konto by ominąć zajęcie, wówczas sprawa skierowana zostaje do Urzędu Skarbowego gdzie zajmuje się tym poborca skarbowy. Tu w US sprawa dla pracodawcy się komplikuje ponieważ nie dość, że US nalicza koszty egzekucji to dodatkowo poborca skarbowa dolicza do należności kolejne koszty związane z prowizją za jego pracę w terenie. Tak czy inaczej pracodawca będzie musiał zapłacić i jeśli zrobi to w miarę szybko zaoszczędzi sporo setek.
Ponadto ZUS sam może powiadomić Państwową Inspekcję Pracy w związku z niewywiązywaniem się w opłacaniu składek, tym samym podejrzewając naruszenia Prawa Pracy np. poprzez niewypłacanie nadgodzin czy też niepodpisywaniu umów o pracę.....
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry