reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

porady prawne i sprawy urzędowe

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
ale ZUS zwraca, wiec to nie sa pieniądze pracodawcy( no może chwilowo), poprostu ZUS sie nim wyręcza (oczywiscie jest to na korzyść pracownika bo ma na czas kase), pracodawca ma obowiazek wypłacic w terminie a potem składa odpowiedni formularz w ZUSie

Właśnie o to mi chodzi :) Że chwilowo płaci pracodawca ale oczywiście później ZUS mu to oddaje :)
 
reklama
hehe, pewnie będziecie się śmiać, bo ja z personalnego ;P, ale mam pytanie ;)

jak kobieta jest na wychowawczym, to czy w trakcie jego trwania pracodawca może bez porozumienia stron zmienić jej stanowisko pracy?
 
Zgodnie z art. 1864 Kodeksu pracy:

„Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem”.
 
dzięki, artykuł znam, tylko chodzi mi o to, czy są jakieś inne dodatkowe przepisy (wyjątki), bo np. u mnie w pracy pracodawca zmienił stanowisko kobiecie, która po ciąży i macierzyńskim poszła na długotrwałe zwolnienie lekarskie (w sensie - zmienił jej stanowisko jak była na zwolnieniu lekarskim...)
 
cytat z jakiegoś portalu prawnego:
Jak wynika z powyższego przepisu, pracodawca, po zakończeniu przez pracownika urlopu wychowawczego, obowiązany jest w pierwszej kolejności dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Dopiero wobec braku zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracodawca powinien zapewnić pracownikowi stanowisko równorzędne ze stanowiskiem zajmowanym przed urlopem lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie pracownika powinno być co najmniej równe wynagrodzeniu, jakie przysługiwało pracownikowi na poprzednim stanowisku.

Możliwość zatrudnienia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem (na stanowisku równorzędnym – takie same kwalifikacje, takie samo wynagrodzenie) nie wymaga wypowiedzenia mu przez pracodawcę dotychczasowych warunków pracy.

Ponadto brak możliwości dopuszczenia pracownika po urlopie wychowawczym do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez niego przed urlopem lub zgodnym z jego kwalifikacjami uzasadnia także wypowiedzenie umowy o pracę.

Jeżeli zmiana stanowiska pracy ma sprawić, że nowe warunki zatrudnienia będą dla pracownika mniej korzystne albo pracownik nie wyraża zgody na nowe warunki, wówczas pracodawca powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego, czyli oświadczenia woli o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków zatrudnienia oraz zaproponowaniu nowych. Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że pracownik może jedynie przyjąć do wiadomości dokonane wypowiedzenie lub je odrzucić. Bez znaczenia jest, czy wyraża na to zgodę, czy nie. Jeżeli pracownik przyjmie nowe warunki zatrudnienia, będą one obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli natomiast odrzuci – umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.
 
afi może za jej zgodą? albo miala jakas przerwe i wtedy jej zmienił? bo na zwolnieniu nie moze tego zrobić
 
tak, tak :) to wszystko wiem :) tylko, czy zdarzyły sie kiedys takie anomalie, że pracodawca zmianił stanowisko w trakcie wychowawczego? bo jak widzicie u nas jest bezkarność, skoro zmienił w trakcie ZLA (zwolnienia lekarskiego)...
 
hehe, no własnie nie za jej zgodą... po prostu wysłał jej pismo do domu pocztą, że z przyczyn organizacyjnych musi zmienic jej stanowisko... :/ oczywiście zdawał sobie sprawę, że może za to wylądowac w sądzie, ale ta zmiana była dla niego ważniejsza niż jakas tam kara... (w najgorszym wypadku musiałby ją przywrócić na poprzednie stanowisko). A to była taka babka, co w ogóle do pracy nie zamierzała wracać. Tylko dla przykładu podaję, że u nas to czasem samowolka... :/
 
reklama
afi a to bylo na niekorzyśc? wiesz czasem ludzie nie zwracają uwago na to jesli np nie zmienila sie pensja, a dostała jakis aneks?
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry