Dzień dobry,
ja mam taką sytuację. Pracuję od 1 maja br 2 tygodnie później dowiedziałam się, że jestem w 15 tyg. ciąży i jest to ciąża mnoga (bliźniaki). I teraz orzymałem informację na tym forum (za co serdecznie dziękuję) że przysługuje mi urlop macierzyński. Nie muszę mieć przeprawcowanych 6 miesięcy. Ale czy moge iść na zwolnienie chorobowe. I potem na urlop macierzyński, następnie na wychowawczy. Prosze o pomoc bo tak naprawdę nie mam zielonego poęcia co dalej zrobić i jak zrobić żeby otrzymać jak najwięcej pieniążków, które będą niezbędne przy dwójce dzidziusiów. Dodaje że z ojcem dziecka jesteśmy parą ale nie wiemy czy brać ślub teraz. Proszę o pomoc.
Serdecznie pozdrawiam
Ja sie postaram troszke pomóc, bo temat był i jest nadal dla mnie bardzo aktualny...
Z tego co rozumiem pracujesz od maja 2010, wiec w pierwszej kolejnosci musisz przepracowac co najmniej 30 dni (!!!), żeby Twoje ubezpieczenie chorobowe zaczęło być "aktualne".
Jeśli jestes zatrudniona na umowe o prace, pracodawca obowiązkowo opłaca za Ciebie składke chorobową , musi to jednak robić w terminie, bo inaczej można miec problemy z wypłatą wszelkich świadczeń przez ZUS, czyli zasiłu chorobowego, a pózniej macierzyńskiego, dlatego warto sobie kontrolować w zus np. telefonicznie, czy składki od pracodawcy wpływają regularnie.
Po tych 30 dniach, możesz już pójść na zwolnienie lekarskie ( jeśli istnieje taka potrzeba), ale generalnie warto jak najdłużej być aktywną i chodzić do pracy
Pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego, to wynagrodzenie chorobowe - wypłaca Ci je pracodawca i jest to 100% Twojej pensji ( minus składki na zus i podatek dochodowy).
Kolejne dni zwolnienia to zasiłek chorobowy, który albo wypłaca bezpośrednio ZUS
(zależy od tego czy w Twojej firmie pracuje mniej niz 20 osób), albo nadal wypłaca pracodawca -póżniej rozlicza sie z Zus (firma powyżej 20 osób). Ten zasiłek to również 100% Twojej pensji (minus podatek dochodowy).
Na zwolnieniu możesz byś do końca ciąży, a po porodzie zanosisz do pracodawcy lub bezpośrednio do zus akt urodzenia dziecka i na tej podstawie będziesz mieć wypłacany zasiłek macierzyński. I to Ci sie należy na pewno.
A jesli chodzi o urlop wychowawczy, to jeśli z dniem zakończenia macierzyńskiego nadal będziesz zatrudniona ( będziesz podlegała umowie o pracę) możesz pisać wniosek do pracodawcy o udzielenie urlopu wychowawczego. Jeśli jednak Twoja umowa o pracę została podpisana na krótszy okres czasu np. jeśli jeszcze byłas na macierzyńskim i nie została przedłużona, to wychowawczy się nie należy.
Jezszcze jedna kwestia, zasiłek wychowawczy wypłacają Ośrodki pomocy społecznej (przynajmniej tak jest u mnie - okolice Bielska Białej) i należy sie tylko tym rodziną u których dochód netto na 1 członka rodziny nie przekracza 504zł.
Mam nadzieje, że w miare jasno to napisałam, bo czasami sama siebie nie rozumiem;-)
Jesli gdzies sie mylę prosze mnie poprawiac,ale te informacje sa uzyskiwane bezpośrednio z danych placówek ;-)