reklama
karola7
Fanka BB :)
- Dołączył(a)
- 6 Czerwiec 2005
- Postów
- 5 462
ABC a co piszą w ulotce?
Byłysmy dzisiaj na ważeniu i jest nas już 6450g :laugh: . Główka 41 a klata 42 no i zdaje się 68 cm wzrostu (co nijak nie przekłada sie na ubranka bo z 68 już wyrastamy) Mamy zrobić badanie moczu i jak będą wyniki zadzwonić do lekarki i dowiedzieć się czy zwiększamy D3 do 3 kropelek czy zostajemy przy 2.
Byłysmy dzisiaj na ważeniu i jest nas już 6450g :laugh: . Główka 41 a klata 42 no i zdaje się 68 cm wzrostu (co nijak nie przekłada sie na ubranka bo z 68 już wyrastamy) Mamy zrobić badanie moczu i jak będą wyniki zadzwonić do lekarki i dowiedzieć się czy zwiększamy D3 do 3 kropelek czy zostajemy przy 2.
Madzia_S
Matka Polka
WITAMINA D3 - TAK CZY NIE?
dr Joloanty Ganowicz - dr n. med. pediatry, neonatolog
dr Joloanty Ganowicz - dr n. med. pediatry, neonatolog
Postacie witaminy D
Promienie słońca zmieniają zawarty w skórze człowieka 7-dehydrocholesterol w cholekal-cyferol - najlepszą postać witaminy D3, której nigdy nie można przedawkować. To naturalne źródło pokrywa ponad 30% dziennego zapotrzebowania, a w miesiącach słonecznych może wzrosnąć nawet do 100%. Warunkiem jest nasłonecznienie, niekoniecznie opalanie.
Zażywana doustnie popularna witamina D, jest nieaktywna, a podawana w nadmiarze odkłada się w tkance tłuszczowej i mięśniach. Ulega przemianie w wątrobie do postaci określanej chemicznie 25-OH-D3, której nadmiar wydalany jest z żółcią do przewodu pokarmowego lub z moczem. Reszta ulega przemianie w nerkach do związku określanego l ,25-OH-D3. I dopiero ta ostatnia forma jest aktywną postacią witaminy D. Odpowiada za wchłanianie jelitowe, wbudowywanie w kość i wydalanie nerkowe wapnia i fosforu. Podlega samoistnej autoregulacji, co znaczy, że im jej więcej, tym mniej przemian w wątrobie i tym więcej pierwotnej, nieaktywnej formy odkłada się w tkankach.
Jak rozpoznać zaburzenia
Jeśli dziecko nie ma wrodzonych chorób przebiegających z zaburzeniami pracy wątroby czy nerek, początkowe objawy są mało charakterystyczne i trudno na ich podstawie powiedzieć, z jaką pierwotną patologią mamy do czynienia. Pierwsza pojawia się nadmierna potliwość, m.in. w okolicy potylicznej czaszki. Jest to prawdopodobnie związane z towarzyszącą zaburzeniom wapniowo-fosforanowym kwasicą krwi.
Ustrój dąży do wyrównania zmian poprzez spadek wydalania jonów chlorkowych z moczem, a te, w większej ilości znajdujące się we krwi, usuwane są przez skórę z potem. Zaburzenia poziomu składników kościotwórczych na skutek wyciągania ich z tkanki kostnej lub niedostatecznego wbudowywania doprowadzają do tego, że kości są zbyt miękkie i mamy w obrazie klinicznym rozmiękanie i spłaszczenie potylicy. Kości, która ze względu na duże obciążenie u małych niemowląt jest wybitnie wrażliwa na odkształcenia. W późniejszym wieku dziecka, jeśli zaburzenia nie zostały wyrównane, dochodzi do odkształceń innych kości, a nawet do ich złamań.
Podawać 3 krople witaminy D3
Takie zalecenie powinno być poprzedzone odpowiednimi badaniami. Lekarz zobowiązany jest najpierw zdiagnozować problem, z jakim ma do czynienia, a dopiero potem wydawać zalecenia.
Badania takie, jeśli nie mamy do czynienia z poważnymi schorzeniami, są do wykonania w każdym rejonowym laboratorium analitycznym. Lekarz musi znać dokładne dane dotyczące diety dziecka i matki (jeśli jest karmione piersią), wiedzieć, czy dziecko nie ma problemów z przewodem pokarmowym, które upośledzają wchłanianie składników mineralnych. W skład takiej diagnostyki może wchodzić również badanie kału, zarówno ogólne, jak i bakteriologiczne.
Dość prostym i nieobciążającym badaniem jest ocena wydalania wapnia w jednorazowej porcji moczu. Najlepiej, jeśli mocz pobrany jest rano przed jedzeniem, bez zachowania warunków jałowości. Na podstawie wyniku lekarz ocenia, czy mamy do czynienia z hiperkalciurią (wzmożonym wydalaniem wapnia z moczem), co najczęściej jest spowodowane zbyt dużą dawką witaminy D.
Kolejnym badaniem jest pobranie krwi, w której oceniane są poziomy wapnia, fosforu i fosfatazy alkalicznej - enzymu świadczącego m. in. o aktywności komórek kościotwórczych. W takiej próbce krwi można również ocenić funkcję wątroby i nerek, jeśli jest podejrzenie schorzenia dotyczącego tych narządów.
Jednorazowa ocena moczu i krwi pozwala też na określenie wartości dotyczących wchłaniania fosforanów w nerkach, co wstępnie daje informacje o działalności przytarczyc. W większości przypadków badanie poziomu witaminy D i jej metabolitów nie jest konieczne, ale możliwe, jeśli przyczyna zaburzeń nie jest do końca jasna. Tego typu badania są wykonywane w specjalistycznych poradniach metabolicznych na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu.
Przedawkowanie witaminy D
Wszelkie objawy ze strony układu kostnego powinny być najpierw zdiagnozowane, a leczenie uzależnione od wyników badań. Zlecanie dodatkowej lub zwiększonej podaży witaminy D3 “w ciemno" nie jest postępowaniem prawidłowym.
Najczęstszym zaburzeniem w gospodarce wapniowo-fosforanowej wśród polskich niemowląt jest zbyt duża dawka witaminy D,. Objawy nie są specyficzne ale na ogół występują: wzmożone pragnienie (dziecko ciągle chce ssać), zwiększone oddawanie moczu (zużywamy więcej pieluszek), brak apetytu (dziecko chce ssać, ale na mleko nie ma ochoty, jest więc niespokojne), zaburzenia snu, ulewania, wymioty, osłabienie siły mięśniowej.
Rzadziej obserwuje się brak przyrostu masy ciała, a w odległych skutkach (po kilku lub kilkunastu latach) notuje się mikrozwapnienia w nerkach, kamicę nerkową i nadciśnienie.
Madzia_S
Matka Polka
Dlatego wytłusciłam tylko to, co zrozumiałam ;D
reklama
Podziel się: