reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Październik 2014

Cześć wszystkim! Cały czas trzymam kciuki za wszystkie wizytujące dziś i w najbliższych dniach mamuśki :-)

Inataszkal nam też lekarz zaproponował zrobienie takich badań z tym, że wyszedł z inicjatywą, że sam wypisze skierowanie na nie w ramach NFZ i dzięki temu my tylko dopłacimy część a w sumie to nie wiem czy nie będzie to nawet w ramach kolejnej wizyty którą zrobi mi po prostu w szpitalu a nie w swoim gabinecie. Cena takich badań to u mnie jakieś 250 zł ale skoro mamy propozycję zrobienia ich tańszym kosztem to czemu nie skorzystać.
 
reklama
lnataszkal chodziło Ci o badania prenatalne chyba czyli test PAPPA:) Chyba każdy gin o tym informuje i trzeba się podpisać w karcie. Bo jeśli chodzi o USG to każdej kobiecie sprawdza się od 11-14 tyg. ciąży przezierność karkową u maleństwa właśnie pod kątem wad genetycznych np. zespołu Downa i jest to bezpłatne (jako standardowe USG):) Ja mam 25 lat i szczerze mówiąc nie będę go robić chyba że na USG będą wątpliwości:) Ale w ciąży z synem wyszło w normie i też nic nie robiłam i było ok, ale też w rodzinie nie mam nikogo obciążonego wadami genetycznymi i nie jestem w grupie zwiększonego ryzyka.

Czytałam tutaj na forum opinie o tych testach i czasami niepotrzebnie tylko powodują wątpliwości a żeby je rozwiać trzeba robić amniopunkcję (ryzyko poronienia), a zresztą chyba trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy jeśli po sprawdzeniu wszystkiego okazałoby się że dziecko ma np. zespół Downa a kobieta z góry wie że i tak nie usunie ciąży to po co się ewentualnie denerwować, lepiej na starcie odpuścić - takie jest moje zdanie...
 
Test PAPPA 10-14 tydzień, a badanie USG pod tym kątem 11-14 tydzień:) Ja mam wizytę która wypada teraz w 12 tyg. i będę miała to badanie USG:)
 
Kotulica- -mialam wlasnie pisac dokladnie to samo...po co sie denerwowoac i stresowac kolejne miesiace, skoro z gory sie wie , ze i tak sie urodzi dzicko
 
No chyba, że się wcale tego nie wie - także jak napisała kotulcia, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jeśli się okaże, że dziecko jest na tyle chore, że dozwolona będzie aborcja, to czy z tej możliwości skorzystamy czy nie. Jeśli odpowiedź brzmi tak, to chyba warto test PAPPA zrobić. Ja w pierwszej ciąży robiłam, teraz jeszcze nie zdecydowałam.
 
Witam, zaczęłam Was nieśmiało podczytywać dwa dni temu i nie mam jeszcze odwagi dołączyć, ale skoro rozmowa dotyczy badań prenatalnych, to chciałabym się wypowiedzieć. W tym roku skończę 32 lata i rok temu urodziłam córkę. Robiłam test PAPA i w kolejnej ciąży też go zrobię. USG wychodziło idealnie, ale i tak się zdecydowałam. Położnik zastrzegł jednak, że jeśli wyjdzie źle, to robimy amniopunkcję. Wyniki były bardzo dobre, co w tym wypadku oznacza, iż statystycznie ryzyko wystąpienia wad przy ustalonych parametrach jest niższe niż wynikające z mojego wieku. Ten test pokazuje tylko, jakie jest ryzyko urodzenia chorego dziecka przy danych wynikach. Jak powiedział mój lekarz, każda kobieta powinna je robić na koszt państwa, wtedy byłoby bardziej miarodajne.

Generalnie zgadzam się z twierdzeniem, że jeżeli robimy takie badania, musimy wiedzieć co zrobimy dalej z wynikiem. Niestety fakt, że jesteśmy młode i w rodzinie nie było chorób genetycznych nie ma aż takiego znaczenia. Zespół Downa występuje niezależnie od takich obciążeń.

Jeżeli chodzi o mnie, to w piątek miałam betę 112, a dziś 598,6. Nic zatem jeszcze nie wiem. Trzymajcie za mnie kciuki, a ja trzymam je zaciśnięte za wszystkie wasze maleństwa. Po tych burzliwych początkach, życzę wszystkim nudnej ciąży.
 
Zadzwoniłam do gabinetu lekarza i zwolniło się miejsce na dziś na 20:20. Miałam przyjść jutro, ale przyjdę dzisiaj.

Miśka81 - a lekarz mówił coś jeszcze? Powiedział konkretnie jakie są szanse? Musisz wierzyć, że będzie dobrze. Trzymam kciuki....
 
reklama
Do góry