reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Opieka na matke dziecka po porodzie.

andzii21

Fanka BB :)
Dołączył(a)
31 Październik 2017
Postów
353
Witam. Ostatnio dowiedziałam się że mój narzeczony może wziąć sobie do 2 tygodni opieki, oczywiście taki "papierek" otrzymuje w szpitalu, z którego mnie wypisują i podobno jest to 100% płatne. Czy ktoś wie coś na ten temat? Chciałabym się upewnić czy to prawda.
 
reklama
Mi też się wydaje, że chodzi o opiekę nad matką po porodzie. To jest L4 - a więc płatne jak L4, tj. 80% wynagrodzenia. Nie musi być po cesarce - po porodzie naturalnym też można dostać, ale to pewnie zależy od lekarza, szpitala itp. Mój narzeczony dostał takie L4 w szpitalu, w którym ja rodziłam, tylko musiałam przed wypisem wypisać papiery, że chcemy takie L4 (nikt tego nie kwestionował, dawali każdemu kto chciał).
I nie trzeba być małżeństwem - kiedyś tak było, że partner nie zaliczał się jako członek rodziny, a L4 na opiekę można było dostać tylko na członka rodziny. Parę lat temu zmieniły się przepisy (sama tego szukałam jak byłam w ciąży) i teraz ojciec twojego dziecka jest dla ciebie członkiem rodziny mimo że nie macie ślubu (a ty dla niego, więc może dostać L4 na Ciebie). Ja rodziłam w 2016, więc co najmniej od tego okresu tak jest.

Oprócz tego ojcu należy się jeszcze urlop tacierzyński - tak jak ktoś wyżej pisał, są to 2 tygodnie urlopu (14 dni włącznie z weekendami), które może wykorzystać w okresie 2 lat od urodzenia dziecka (można rozbić 2x7 dni). Można to oczywiście wykorzystać zaraz po porodzie, ale jednak wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest to L4 na opiekę, a urlop można wykorzystać w późniejszym terminie.
 
reklama
Opieka nad matką, to nic innego jak zwolnienie, które jest płatne 80%, wtedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek do ZUSu o wypłatę zasiłku, który wypłacany jest w ciągu 30 dni. Zwolnienie można dostać w szpitalu, ale często też nie chcą dawać i wtedy lekarz prowadzący daje albo rodzinny.
Urlop ojcowski a tacierzyński, to dwa odrębne urlopy.
Urlop ojcowski 2 tygodnie, płatny 100%, można go wykorzystać do skończenia przez dziecko 2 lat.
 
Opiekę można wziać nawet jeśli sie nie jest małżeństwem. Jeśli ojciec dziecka nie pracuje w weekendy to można ją "rozbić" na trzy razy (5 dni, 5dni i 4dni) i finalnie wychodzi prawie trzy tygodnie. Jeśli pracuje w weekendy to musi być 14 dni ciagiem.
 
W moim szpitalu od razu wypisywali opiekę na matkę dziecka jak tatuś chciał. Nie trzeba było być małżeństwem ale trzeba było mieć ten sam adres zameldowania. To było 2 lata temu , mogło się coś zmienić.
 
Czyli wystarczy zadeklarowac w szpitalu ze ojciec dziecka bedzie przebywał przez określoną ilość dni u matki dziecka jesli nie sa zameldowani razem i szpital wyspisuje ojcu opiekę na matkę ?
Czy jest to l4 100% płatne ?
 
Czyli wystarczy zadeklarowac w szpitalu ze ojciec dziecka bedzie przebywał przez określoną ilość dni u matki dziecka jesli nie sa zameldowani razem i szpital wyspisuje ojcu opiekę na matkę ?
Czy jest to l4 100% płatne ?

Tak, chodzi o to, by pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym, nawet jeśli mowa tylko o okresie na czas sprawowani tej opieki.
A l4 płatne jest 80%.
 
reklama
Do góry