reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

o badanich hormonalnych dla starających się...

Witaj,
Do laboratorium idziesz na czczo,
oddajesz krew, następnie zażywasz leki a następnie pierwszy posiłek (pamiętając przynajmniej o pół godzinnym odstępie czasu pomiędzy lekiem a posiłkiem)
Czytałam ostatnio wiele Twoich postów (również na wątku Staranka by zostac Mamą 2010 ), wiem ze jesteś w rozterce.
To nie tak, że przeciwciała tarczycowe mogą stanowić problem z zajściem i utrzymaniem ciąży.
To że masz podwyższony poziom przeciwciał oznacza iż Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo.
By ocenić funkcjonowanie tarczycy należy wykonać USG oraz oznaczyć poziom TSH, fT3 oraz fT4 (wszystkie z jednej próbki krwi). Dopiero na podstawie tych badań można ocenić co się dzieje w Twoim organizmie. Nie daj sobie wmówić, że np. TSH masz w normie i nic z tym nie trzeba robić. I tak samo fT3 i fT4 - nie wystarczy że są w normie, należy ocenić czy procentowo są na zbliżonym poziomie (co oznacza prawidłową przemianę jednego hormonu w drugi). Jeśli to usłyszałaś od lekarza to znaczy, że nie znalazłaś endokrynologa z prawdziwego zdarzenia. Nie wiem gdzie w Polsce bywasz, mogę Ci polecić wyśmienitą endo w Łodzi (śmiało mogę powiedzieć, że dzięki niej jestem w ciąży).
Ja mam bardzo podwyższone przeciwciała:
Anty-TPO 366,0 (norma do 35)
Anty-TG 102,0 (norma do 40)
również obraz USG potwierdził, że moja tarczyca jest mocno nadszarpnięta przez Hashimoto.
A jednak po uregulowaniu poziomu hormonów dość szybko udało mi się zajść w ciążę, która rozwija się prawidłowo. Co nie znaczy, że do końca jest idealnie, hormony szaleją i co 4-6tyg muszę kontrolować ich poziom, modyfikując dawkę leków.
Gorąco polecam forum: Choroby tarczycy - Forum dyskusyjne | Gazeta.pl
znajdziesz tam nie tylko wiele informacji nt tarczycy ale również pomoc w interpretacji wyników.




W przypadku hormonów tarczycowych konieczne jest podanie zakresu norm, pozwoli to na oszacowanie na jakim są one poziomie.


Pozdrawiam
mon
dziekuje za zainteresowanie.Rzeczywiscie jestem w rozterce,przezywam rozczarowania i strasznie mi zalezy.W tym roku moj zegar biologiczny naprawde dal o sobie znac.
Nie przebywam w polsce a za granica i tu ciezko jest tak od jednego do drugiego lekarza chodzic wiec podejrzewam ze to usg zrobie na wlasna reke w polsce nastepnym razem.
Moje wyniki zarowno w pl jak i tu gdzie mieszkam sa dobre jesli chodzi o hormony tarczycy (tsh,ft3,ft4 oraz anty tg).anty tpo to jedyne co mam za wysokie (wiecej niz ty).Ona tlumaczyla ze dopiero moge miec problemy z tarczyca ale na razie nic z nia nie jest.Wiesz glupio klocic sie z lekarzem bo to ona w koncu studiowala a nie ja.poza tym bardzo mila byla i chyba nie irytowalo ja to ze czegos sie tam naczytalam.Dostalam thyrox (chyba to samo co euthyrox czy cos takiego w pl)25.Zobaczymy co to ze mna zrobi?Na badanie krwi mam isc za 5 tyg.Powiedziano mi ze na to badanie nie trzeba isc na czczo,zreszta ja bede miala mozliwosc isc dopiero po poludniu i dlatego pytam czy lykac w tym dniu tabletke?Zawsze rano przed sniadaniem lykam ale nie wiem czy w tym dniu tez czy dopiero po badaniu?
jak bede w pl to podje pewnie do ginekologa-endokrynologa jesli sie uda.pewnie wie wiecej niz sam endo albo gin.szkoda tylko ze tak sie po dwoch krajach szwedac musze.Moze spytam jeszcze nastepnym razem o to usg tutaj.
 
reklama
dziekuje za zainteresowanie.Rzeczywiscie jestem w rozterce,przezywam rozczarowania i strasznie mi zalezy.W tym roku moj zegar biologiczny naprawde dal o sobie znac.
Nie przebywam w polsce a za granica i tu ciezko jest tak od jednego do drugiego lekarza chodzic wiec podejrzewam ze to usg zrobie na wlasna reke w polsce nastepnym razem.
Moje wyniki zarowno w pl jak i tu gdzie mieszkam sa dobre jesli chodzi o hormony tarczycy (tsh,ft3,ft4 oraz anty tg).anty tpo to jedyne co mam za wysokie (wiecej niz ty).Ona tlumaczyla ze dopiero moge miec problemy z tarczyca ale na razie nic z nia nie jest.Wiesz glupio klocic sie z lekarzem bo to ona w koncu studiowala a nie ja.poza tym bardzo mila byla i chyba nie irytowalo ja to ze czegos sie tam naczytalam.Dostalam thyrox (chyba to samo co euthyrox czy cos takiego w pl)25.Zobaczymy co to ze mna zrobi?Na badanie krwi mam isc za 5 tyg.Powiedziano mi ze na to badanie nie trzeba isc na czczo,zreszta ja bede miala mozliwosc isc dopiero po poludniu i dlatego pytam czy lykac w tym dniu tabletke?Zawsze rano przed sniadaniem lykam ale nie wiem czy w tym dniu tez czy dopiero po badaniu?
jak bede w pl to podje pewnie do ginekologa-endokrynologa jesli sie uda.pewnie wie wiecej niz sam endo albo gin.szkoda tylko ze tak sie po dwoch krajach szwedac musze.Moze spytam jeszcze nastepnym razem o to usg tutaj.

Faktycznie na samo badanie poziomu hormonów nie musisz być na czczo.


Jednak by tabletka została odpowiednio wchłonięta przez organizm nie można wcześniej przez jakiś czas (najlepiej przez noc) przyjmować żadnych pokarmów oraz przynajmniej 0,5godz po. Zasada jest taka: hormony w tabletkach wchłaniają się jedynie bez obecności jakichkolwiek pokarmów. Co więcej powinno się je popijać jedynie wodą a nie herbatą czy sokami. Spotkałam się z jeszcze bardziej rygorystyczną teorią, że powinno się je dodatkowo zażywać o względnie jednakowej porze. To tak jak z antykoncepcją: tabletki powinno się przyjmować o jednej porze, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wystąpi nie odpowiedni poziom hormonów i dojdzie do owulacji…



Badanie jednak należy wykonać bez zażywania leku wcześniej. Po prostu zażycie leku na krótki okres przed pobraniem próbki fałszuje wynik, bo w próbce będzie hormon zażyty chwilę przed a nie ten który rzeczywiście utrzymuje się w organizmie.
Stąd zasada: najpierw badanie, potem posiłek, następnie min. po 0,5godz posiłek.


W Twoim przypadku sugeruję rano zjeść normalnie posiłek, na kilka godzin przed badaniem nie przyjmować pokarmów; następnie udać się na badanie; potem zażyć tabletkę; kolejny posiłek spożyć przynajmniej 0,5godz. po tabletce.



Wiem, że przebywasz na stałe za granicą a jedynie BYWASZ w Polsce, stąd moje pytanie: w jakim mieście? Ale rozumiem, że do Łodzi Ci raczej nie po drodze, więc tu Ci raczej nie pomogę w wyborze endo. Sugeruję lekturę forum, które Ci wcześniej poleciłam, tam też jest dyskusja nt polecanych endo. Ewentualnie przegląd portalu: Ranking lekarzy - opinie, wyszukiwarka, mapa


Jestem ciekawa jednak Twoich wyników :hmm: Jeśli Ci to nie sprawi problemu to wpisz je proszę wraz z podanymi zakresami norm.


Pozdrawiam
[FONT=&quot]mon
[/FONT]
 
Faktycznie na samo badanie poziomu hormonów nie musisz być na czczo.


Jednak by tabletka została odpowiednio wchłonięta przez organizm nie można wcześniej przez jakiś czas (najlepiej przez noc) przyjmować żadnych pokarmów oraz przynajmniej 0,5godz po. Zasada jest taka: hormony w tabletkach wchłaniają się jedynie bez obecności jakichkolwiek pokarmów. Co więcej powinno się je popijać jedynie wodą a nie herbatą czy sokami. Spotkałam się z jeszcze bardziej rygorystyczną teorią, że powinno się je dodatkowo zażywać o względnie jednakowej porze. To tak jak z antykoncepcją: tabletki powinno się przyjmować o jednej porze, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że wystąpi nie odpowiedni poziom hormonów i dojdzie do owulacji…



Badanie jednak należy wykonać bez zażywania leku wcześniej. Po prostu zażycie leku na krótki okres przed pobraniem próbki fałszuje wynik, bo w próbce będzie hormon zażyty chwilę przed a nie ten który rzeczywiście utrzymuje się w organizmie.
Stąd zasada: najpierw badanie, potem posiłek, następnie min. po 0,5godz posiłek.


W Twoim przypadku sugeruję rano zjeść normalnie posiłek, na kilka godzin przed badaniem nie przyjmować pokarmów; następnie udać się na badanie; potem zażyć tabletkę; kolejny posiłek spożyć przynajmniej 0,5godz. po tabletce.



Wiem, że przebywasz na stałe za granicą a jedynie BYWASZ w Polsce, stąd moje pytanie: w jakim mieście? Ale rozumiem, że do Łodzi Ci raczej nie po drodze, więc tu Ci raczej nie pomogę w wyborze endo. Sugeruję lekturę forum, które Ci wcześniej poleciłam, tam też jest dyskusja nt polecanych endo. Ewentualnie przegląd portalu: Ranking lekarzy - opinie, wyszukiwarka, mapa


Jestem ciekawa jednak Twoich wyników :hmm: Jeśli Ci to nie sprawi problemu to wpisz je proszę wraz z podanymi zakresami norm.


Pozdrawiam
[FONT=&quot]mon
[/FONT]
tak wlasnie chyba zrobie.tzn normalnie zjem rano,potem badanie i tabletka po badaniu no i wiadomo zadnego posilku zaraz po niej:)
jesli chodzi o polske to sa to okolice wroclawia a wiec jesli umawialabym sie do lekarza to bylby to wroclaw i podejrzewam ze proboalabym zanlezc ginekologa-endokrynologa bo mam wrazenie ze endo czasem malo wie o tych sprawach ciazowychi na odwrot.najlepiej to polaczyc mysle.szkoda tylko ze nie jestem w pl za czesto.mysle ze najszybciej w listopadzie.
poza tym jak tak czytam to chyba rzeczywiscie jest tak ze rzadko daje sie cos jesli tylko to anty tpo jest pozytywne a reszta w normie...jedni daja inni nie.ja lykam thyrox 25 bo badania potwierdzily ze w jakis sposob neutralizuja te przeciwciala jesli sie jest w ciazy (tzn jest mniej poronien) a kto wie?moze anty tpo przeszkadza tez zagniezdzeniu (bo na to dowodow nie ma.to samo mowia lekarze w pl i w nl.w sumie oni maja szkolenia i jesli cos na ten temat by sie pojawilo to chyba powinni wiedziec pierwsi).
zaraz pokaze ci wyniki sprzed mc ktore mam z pl.Tych z nl nie mam na papierze(ona czytala z komputera.spytalam tylko o anty tpo i tsh .anty tpo nadal podwyzszone i to zalezy do ilu mierza.wlasciwie nie ma to wielkiego znaczenia bo pozytywne to pozytywne.reszta niby w normie).

wyniki z pl:
tsh 1,54 norma 0,40-4,00 (w nl mialam 2,5 czyli teraz)
ft4 1,12 norma 0,89-1,76
ft3 3,12 norma 1,80-4,20
anty tpo >1000 norma 35 (teraz >600 ale to zalezy do ilu mierza)

no i tak to wyglada.robilam tez test na p/c kardiiolipinie i byl ok.p/c jadrowe i cytoplazm.wyszedl dodatni

w pl mialam tez crp powyzej normy ale tu juz ok.
tak czy tak chyba wybiore sie do lekarza w pl jak bede miala szanse
 
Dziewczyny, orientujecie się ile kosztuje badanie na TSH, PRL i Progesteron? Czy jak jestem trochę przeziębiona to wyniki mogą być przekłamane?
 
Cześć Dziewczyny!
Widze, że jesteście w temacie :) To dobrze bo mam kilka pytań
Mam takie wyniki

hormon---- wynik--------- norma
FSH:------ 9.42 mIU/mL--- 1.38-11.6
LH: -------8.77 mIU/mL--- 0.83-15.5
PRL: ------24.3 ng/ml---- 2-23,5

O co chodzi z tą normą? Bo niby mieszcze się w tych normach, ale wszędzie piszą, że takie wyniki nie sa dobre. Jak to w końcu jest?
Oczywiście skonsultuje się z lekarzem, ale chciałam z czystej ciekawości dowiedzieć się jeszcze przed wizyta co one mogą oznaczać.

Bardzo proszę o konkretne wypowiedzi, a nie kopiowanieartykułów z innych stron. Może któraś z Was też miała takie badania.
 
Poproszę o interpretację moich wyników. Z góry dziękuję!

TSH 2,03 mlU/l [0.27-4.2]
Progesteron 10,76 ng/ml [1,7-27] faza lutealna
Prolaktyna 10,31 ng/ml [6-29,9]

Niby mieszczę się w normach, ale....
 
Dzien dobry,
Ostatnio pojawil się u mnie następujący problem… 24 sierpnia powinnam dostac i nie dostalam..po 3 testach ciążowych robionych w roznych odstępach, o roznej porze..wykluczylam możliwość ciazy.
Zawse miałam cyckle dosc regularne…28 dni gora 30 i nigdy nie miałam jakis obsuw
Bylam u ginekologa 16 wrzesnia i po 4 negatywnym teście ciążowym pani dr.przepisala mi badania hormonalnych i usg.
Badania już zrobiłam i nawet odebrałam wyniki, ale USG mam dopiero 1 padziernika wiec nioc wiecej nie wiem
Wyniki mam nastepujace
Insulina 7 microIU/Ml
TSH 1.27 microIU/Ml
LH 1.1 mUI/ML
FSH 0.5 mUI/Ml zaznaczone z gwiazka!!!
Czyli LH/FSH ..daje 2.2… już niepokojace i może wskazywac na Zespół wielotorbielowatych jajników
Prolaktyna basale 24.4 ng/mL i po 20 minutach 19.1 ng/Ml
DHEAS 2 220 ng/Ml (valori di rif 350 – 4 300)
Glucosio 93 mg /dL (rif. 70-110)

Poszperalam troche w internecie na roznych forach, ale nigdy nikt nie ma w wynikach badan FSH na takim poziomie. Czy ktos może spotkał się z tak a wartości i czego objawem może to być?
Z gory dziekuje za wszystkie informacje
 
reklama
Do góry